Členku vražedného Mansonovho kultu prepustili po vyše polstoročí na slobodu

Členku vražedného kultu Charlesa Mansona, 73-ročnú Leslie Van Houtenovú, prepustili v utorok podmienečne z väzenia v Kalifornii. Z doživotného trestu, ktorý dostala pre svoju účasť na dvoch vraždách, si tak za mrežami odpykala 53 rokov.

12.07.2023 12:30
Manson Follower Parole Foto: ,
Členka vražedného kultu Charlesa Mansona Leslie Van Houtenová na archívnej snímke z marca 1971.
debata (3)

Kalifornskú ženskú väznicu ležiacu východne od Los Angeles opustila podľa svojej právnej zástupkyne Nancy Tetreaultovej v utorok v skorých ranných hodinách miestneho času, pričom ju previezli do prechodného bývania. Tam by mala stráviť asi rok a osvojiť si základné zručnosti ako nakupovanie potravín či používanie kreditnej karty, priblížila Tetreaultová.

Charles Manson Čítajte viac USA: Zomrel fanatický masový vrah zodpovedný za smrť 9 ľudí

Kalifornský guvernér Gavin Newsom pred pár dňami oznámil, že prepustenie Van Houtenovej, ktoré odobril odvolací súd, nebude viac blokovať. Musel by sa v tomto smere obrátiť na kalifornský najvyšší súd, no skonštatoval, že tam by mal zrejme len malú šancu na úspech.

Členku vražedného kultu Charlesa Mansona,... Foto: SITA/AP
Leslie Van Houten, Charles Manson Členku vražedného kultu Charlesa Mansona, 73-ročnú Leslie Van Houtenovú, prepustili podmienečne z väzenia v Kalifornii.

Van Houtenovú odsúdili na doživotný trest za pomoc Mansonovým stúpencom pri vraždách obchodníka Lena LaBianca a jeho manželky Rosemary, ktoré sa odohrali v Los Angeles v auguste 1969.

K týmto vraždám došlo deň po tom, ako Mansonovi stúpenci zabili herečku Sharon Tateovú a jej štyroch priateľov. Van Houtenová, ktorá mala v tom čase 19 rokov, sa na vražde Tateovej a zmienených štyroch osôb nezúčastnila.

Herečka Sharon Tate na nedatovanej fotografii. Čítajte viac 50 rokov od beštiálnej vraždy slávnej herečky! Osud Tateovej dodnes desí

Manson a jeho štyria stúpenci, vrátane Van Houtenovej, boli v roku 1971 odsúdení na trest smrti. Po zrušení trestu smrti v americkom štáte Kalifornia im trest v roku 1972 zmenili na doživotie. Samotný Manson zomrel vo väzení v roku 2017, a to prirodzenou smrťou ako 83-ročný, pričom za mrežami strávil takmer polstoročie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Charles Manson