Americký štát Iowa schválil takmer úplný zákaz interrupcií

Zákonodarný zbor v americkom štáte Iowa v utorok schválil zákon, ktorý vo väčšine prípadov zakazuje umelé prerušenie tehotenstva od obdobia po približne šiestich týždňoch. Guvernérka Kim Reynoldsová uviedla, že zákon podpíše v piatok.

12.07.2023 13:47
iowa, interrupcie Foto: ,
Demokratka z Iowy Jennifer Konfrst hovorí s ľuďmi, ktorí sa zišli v rotunde Kapitolu v Iowe, aby vyjadrili protest proti novému zákazu potratov po približne šiestich týždňoch tehotenstva, ktorý zaviedli republikánski zákonodarcovia na mimoriadnom zasadnutí.
debata (2)

Za zákon hlasovalo 56 kongresmanov a 34 bolo proti. Senátori ho neskôr schválili pomerom hlasov 32:17. Podporili ho najmä republikáni, ktorý majú prevahu v oboch komorách.

Debata trvala viac než 14 hodín, demokratickí zákonodarcovia vzniesli viacero námietok a zástancovia interrupcií demonštrovali pred budovou zákonodarného zhromaždenia.

Supreme Court Abortion New York Čítajte viac Koniec interrupcií. Je Amerika krajinou pre ženy?

Najvyšší súd v tomto štáte v júni zamietol obnovenie platnosti rovnakého zákona, ktorý Reynoldsová podpísala v roku 2018. Guvernérka výsledok utorkového hlasovania označila za jasnú odpoveď.

potratari Čítajte viac Krvavé ruky a tabuľa hanby. Polícia skúma web, ktorý prenasleduje lekárov za interrupcie

V súčasnosti je v Iowe možné absolvovať interrupčný zákrok až do 20. týždňa tehotenstva. Nový zákon vstúpi do platnosti bezprostredne po podpísaní v piatok. Zakáže umelé prerušenie tehotenstva v takmer všetkých prípadoch, keď už bola zaznamenaná činnosť srdca. To býva zvyčajne okolo šiesteho týždňa.

Interrupcie na Slovensku Čítajte viac Poľsko je šokované smrťou ďalšej tehotnej ženy. Poslankyňa kritizuje lekárov: Skrývate sa za relikvie Jána Pavla II.

Najvyšší súd Spojených štátov vlani v júni zrušil prelomové rozhodnutie v prípade „Roeová verzus Wade“ z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu. Interrupcie odvtedy takmer úplne zakázalo 14 štátov USA, pripomína Reuters.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #interrupcie #zákaz interrupcií v USA #interrupcie USA