Kurti v stredu oznámil, že zníži počet príslušníkov špeciálnych policajných zložiek umiestnených pre úradnými budovami v oblastiach na severe Kosova, v ktorých majú prevahu Srbi. Takisto sľúbil, že sa v príslušných mestách uskutočnia nové voľby starostov.
Tento krok však rozhneval kosovskú opozíciu, ktorá tvrdí, že Kurti už celé mesiace robí politické experimenty a ohrozuje tak medzinárodné postavenie Kosova.
Poslanec Mergim Lushtaku z opozičnej Demokratickej strany Kosova (PDK) sa k premiérovi počas prejavu priblížil a oblial ho vodou, čo vyprovokovalo fyzické potýčky. Miestne médiá hlásili, že Kurti počas potýčky opustil miestnosť aj s ozbrojenou ochrankou.
Kosovské opozičné strany kritizujú Kurtiho postup na severe krajiny, v dôsledku ktorého sa vyostrili vzťahy Kosova s kľúčovými spojencami na Západe, píše AP. USA a Európska únia premiéra vyzývajú, aby pomohol upokojiť situáciu.
Čítajte viac USA žiadajú Srbsko, aby okamžite a bezpodmienečne prepustilo zatknutých kosovských policajtovPrejavy násilia prepukli v máji, keď sa starostovia z radov etnických Albáncov ujali úradu po voľbách, ktoré srbská väčšina bojkotovala. Desiatky ľudí utrpeli zranenia v následných ozbrojených zrážkach medzi miestnymi Srbmi, kosovskou políciou a príslušníkmi mierovej misie NATO.
Srbi, ktorí tvoria na severe Kosova väčšinu, nikdy neprijali vyhlásenie jeho nezávislosti od Srbska v roku 2008 a viac než dve desaťročia po povstaní kosovských Albáncov proti represívnej srbskej vláde stále považujú za svoje hlavné mesto Belehrad. Nezávislosť Kosova odmieta uznať aj samotné Srbsko.
Čítajte viac Vojaci KFOR strážia radnice na severe Kosova, NATO vysiela posily