Biden v Helsinkách: Ukrajina do NATO vstúpi. Putin vojnu na Ukrajine už prehral

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok vyhlásil, že Ukrajina sa jedného dňa stane členom NATO. Nešpecifikoval však, kedy k takémuto kroku príde. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

13.07.2023 20:26
biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden na návšteve Fínska. 13.7.2023
debata (11)

„Nie je to o tom, či (Ukrajinci) majú alebo nemajú vstúpiť. Ide o to, kedy môžu vstúpiť. A oni do NATO vstúpia,“ vyhlásil Biden na spoločnej tlačovej konferencii s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom v Helsinkách, kam pricestoval v stredu po skončení dvojdňového summitu NATO v litovskom Vilniuse. Upozornil však zároveň, že žiadna krajina nachádzajúca sa vo vojne sa nemôže stať členom NATO a vstup Ukrajiny do Aliancie ešte pred ukončením konfliktu s Ruskom by znamenal „tretiu svetovú vojnu“.

Lithuania NATO Summit G7 Čítajte viac Naznačilo NATO Rusku, že vo vojne proti Ukrajine môže pokračovať?

V súvislosti s prebiehajúcou ukrajinskou protiofenzívou Biden povedal, že dúfa vo výrazný pokrok Ukrajiny, vďaka ktorému sa podarí vyjednať ukončenie vojny s Ruskom.

Ruský prezident Vladimir Putin však už podľa Bidena vojnu prehral. „Putin má vážny problém. Neexistuje žiadna možnosť, aby vo vojne na Ukrajine zvíťazil,“ vyhlásil šéf Bieleho domu.

Odstrašil summit NATO Rusko a posilnil Ukrajinu?
Video
Zdroj: TV Pravda

Biden podľa vlastných slov neverí, že Putin sa rozhodne použiť jadrové zbrane, pretože ho od toho odhovára nielen Západ, ale aj Čína a ďalšie štáty. Taktiež si nemyslí, že vojna potrvá niekoľko rokov.

Americký prezident na tlačovej konferencii spomenul aj šéfa ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, ktorý sa koncom júna vzbúril proti ruskému vojenskému vedeniu a vydal sa aj so svojimi žoldniermi smerom k Moskve. „Len Boh vie, čo asi urobí. Nie sme si ani istí, kde sa nachádza. Keby som bol na jeho mieste, dával by som si pozor na to, čo jem. Sledoval by som veľmi pozorne svoj jedálny lístok,“ poznamenal Biden.

Zuzana Čaputová / Martin Sklenár / Miroslav Wlachovský / Čítajte viac Čaputová sa vrátila z Vilniusu, takú úroveň bezpečnosti Slovensko podľa nej nemalo

Lídri Severoatlantickej aliancie na summite vo Vilniuse potvrdili, že Ukrajina sa v budúcnosti stane jej členom. Zároveň sa dohodli na odstránení požiadavky plnenia akčného plánu zo strany Ukrajiny, čo urýchli jej vstup do NATO. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na summite vyhlásil že Ukrajina do Aliancie vstúpi, „keď sa na tom spojenci dohodnú a Kyjev splní podmienky“.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #vojna na Ukrajine #prezident Joe Biden