Na začiatku júna vyrazili do útoku jednotky vyzbrojené nemeckými tankami Leopard 2 a americkými bojovými vozidlami Bradley. Jedna skupina uviazla v mínovom poli. Časť obrnencov bola zničená, časť poškodená a posádky ich opustili. Ruská propaganda vyše týždňa zverejňovala stále nové fotky tejto skupiny, aby ukázala, ako sa Ukrajincom nedarí. Potom sa front posunul ďalej a Ukrajinci si vozidlá odtiahli na opravu. Tiež sa potvrdilo, že splnili to hlavné – ochránili svoje posádky. Na rozdiel od ruských strojov totiž tak ľahko nevybuchujú.
Jedna ruská fotografia
Aktuálne sa takmer celá ruská 58. kombinovaná armáda chodí v Záporožskej oblasti fotiť k jednému vozidlu typu Bradley, ktoré ukoristila v použiteľnom stave. Opäť vidíme mnoho fotiek z rôznych uhlov, stále je to však jedno a to isté vozidlo. A stále sú na fronte len tie isté typy – Leopard a Bradley. Kde je zvyšok?
Ukrajina už v marci dostala 14 britských tankov Challenger 2. Posádky už na ne dokončili výcvik. Toto množstvo stačí pre jednu tankovú rotu s tromi čatami. Na fronte sa však ešte neobjavila. Briti k nim dodali aj muníciu z ochudobneného uránu, ktorá je veľmi účinná na prebíjanie nepriateľských pancierov. Challenger 2 má síce kanón kalibru 120 mm, ako má aj Leopard 2, ale nie sú navzájom kompatibilné – nemecký typ má hladkú hlaveň, kým britský ju má s vývrtom. Britskú muníciu tak môžu používať len britské tanky. V mínových poliach je im nanič, takže je logické, že si ich šetria na prelom, keď môže dôjsť k potýčkam s ruskou obrnenou technikou.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
V prípade challengerov ide o jednu rotu, inej techniky však majú Ukrajinci v zálohe omnoho viac. Nemci im sľúbili 100 kusov pásových bojových vozidiel pechoty typu Marder. V marci dostali prvých 40, odvtedy prebrali aj ďalšie. Konkrétne ide o verziu Marder 1A3, ktorá má zosilnený pancier, trojčlennú posádku a schopnosť prepraviť šesť vojakov. Výzbroj tvorí kanón kalibru 20 mm a protitankové rakety MILAN.
Vo veľkom počte dostali Ukrajinci aj americké osemkolesové bojové vozidlá typu Stryker, ktoré tiež ešte nenasadili. Oficiálne ich majú 157, z toho je 20 v ženijnej verzii s odmínovacím zariadením. Hoci Stryker môže niesť aj kanón kalibru 30 mm alebo dokonca 105 mm, väčšinou vozidiel Ukrajinci zrejme dostali v základnej verzii, ktorá má buď diaľkovo ovládaný 12,7 mm guľomet, alebo 40 mm granátomet. Slúžia najmä ako obrnené transportéry, ktoré s dvojčlennou posádkou prepravia až deväť vojakov. Aj brigády vyzbrojené týmito vozidlami čakajú na prelom.
Švédska brigáda
Z rôznych krajín prišli aj stovky menších obrnených vozidiel kategórie MRAP, ktoré sú postavené tak, aby ochránili posádku pred výbuchmi mín. Na Ukrajine je približne tucet rôznych typov a nie všetky sa objavili v boji. Ako príklad uvedieme americký typ M1117. Je to štvorkolesové vozidlo, ktoré uvezie päť vojakov a jeho výzbroj tvorí 12,7 mm guľomet a 40 mm granátomet vo veži. USA ich prisľúbili 250, no oficiálne ich dodanie ešte nebolo potvrdené. Už pred pár mesiacmi sa však objavili na vlakoch v Rumunsku, takže v skutočnosti tam zrejme už sú.
Na záver ostáva ešte „švédska“ brigáda. Ide o jednotku, ktorá je vyzbrojená technikou zo Švédska. Konkrétne ide o 10 tankov Strv 122, čo je švédska verzia Leopardu 2, a vyše 50 pásových bojových vozidiel CV90. Tie Švédsko dodalo v júni v najsilnejšie vyzbrojenej verzii s kanónom kalibru 40 mm. Ten je schopný používať aj špeciálnu programovateľnú muníciu, ktorá vybuchuje nad zákopmi a zasypáva ich črepinami zhora. V prípade „švédskej“ brigády sa už objavilo niekoľko jednotlivých záberov, ktoré majú dokazovať jej nasadenie v bojoch, nejde však o potvrdené informácie.