Ukrajina ešte nepoužila všetko. Kde sú challengery, mardery a strykery?

Ruská propaganda sa utešuje pomalým ukrajinským postupom cez mínové polia. Každý jeden zničený kus západnej techniky fotia zo všetkých uhlov, aby vyvolali dojem veľkých ukrajinských strát. Väčšinu dodaných obrnených vozidiel však Ukrajina ešte na fronte nenasadila. Je nanajvýš pravdepodobné, že tieto zálohy si šetrí na moment, keď vytvorí prelom v mínových poliach.

15.07.2023 05:40
tank, Challenger 2 Foto:
Britský tank Challenger 2.
debata (213)

Na začiatku júna vyrazili do útoku jednotky vyzbrojené nemeckými tankami Leopard 2 a americkými bojovými vozidlami Bradley. Jedna skupina uviazla v mínovom poli. Časť obrnencov bola zničená, časť poškodená a posádky ich opustili. Ruská propaganda vyše týždňa zverejňovala stále nové fotky tejto skupiny, aby ukázala, ako sa Ukrajincom nedarí. Potom sa front posunul ďalej a Ukrajinci si vozidlá odtiahli na opravu. Tiež sa potvrdilo, že splnili to hlavné – ochránili svoje posádky. Na rozdiel od ruských strojov totiž tak ľahko nevybuchujú.

Ofenzíva pokračuje, Ukrajinci chvália britské tanky
Video
Ukrajinské ministerstvo obrany sa poďakovalo Londýnu za podporu a dodávky tankov Challenger 2 a delostreleckých systémov AS90. / Zdroj: Britské ministerstvo obrany

Jedna ruská fotografia

Aktuálne sa takmer celá ruská 58. kombinovaná armáda chodí v Záporožskej oblasti fotiť k jednému vozidlu typu Bradley, ktoré ukoristila v použiteľnom stave. Opäť vidíme mnoho fotiek z rôznych uhlov, stále je to však jedno a to isté vozidlo. A stále sú na fronte len tie isté typy – Leopard a Bradley. Kde je zvyšok?

Ukrajina už v marci dostala 14 britských tankov Challenger 2. Posádky už na ne dokončili výcvik. Toto množstvo stačí pre jednu tankovú rotu s tromi čatami. Na fronte sa však ešte neobjavila. Briti k nim dodali aj muníciu z ochudobneného uránu, ktorá je veľmi účinná na prebíjanie nepriateľských pancierov. Challenger 2 má síce kanón kalibru 120 mm, ako má aj Leopard 2, ale nie sú navzájom kompatibilné – nemecký typ má hladkú hlaveň, kým britský ju má s vývrtom. Britskú muníciu tak môžu používať len britské tanky. V mínových poliach je im nanič, takže je logické, že si ich šetria na prelom, keď môže dôjsť k potýčkam s ruskou obrnenou technikou.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

V prípade challengerov ide o jednu rotu, inej techniky však majú Ukrajinci v zálohe omnoho viac. Nemci im sľúbili 100 kusov pásových bojových vozidiel pechoty typu Marder. V marci dostali prvých 40, odvtedy prebrali aj ďalšie. Konkrétne ide o verziu Marder 1A3, ktorá má zosilnený pancier, trojčlennú posádku a schopnosť prepraviť šesť vojakov. Výzbroj tvorí kanón kalibru 20 mm a protitankové rakety MILAN.

Vo veľkom počte dostali Ukrajinci aj americké osemkolesové bojové vozidlá typu Stryker, ktoré tiež ešte nenasadili. Oficiálne ich majú 157, z toho je 20 v ženijnej verzii s odmínovacím zariadením. Hoci Stryker môže niesť aj kanón kalibru 30 mm alebo dokonca 105 mm, väčšinou vozidiel Ukrajinci zrejme dostali v základnej verzii, ktorá má buď diaľkovo ovládaný 12,7 mm guľomet, alebo 40 mm granátomet. Slúžia najmä ako obrnené transportéry, ktoré s dvojčlennou posádkou prepravia až deväť vojakov. Aj brigády vyzbrojené týmito vozidlami čakajú na prelom.

Švédska brigáda

Z rôznych krajín prišli aj stovky menších obrnených vozidiel kategórie MRAP, ktoré sú postavené tak, aby ochránili posádku pred výbuchmi mín. Na Ukrajine je približne tucet rôznych typov a nie všetky sa objavili v boji. Ako príklad uvedieme americký typ M1117. Je to štvorkolesové vozidlo, ktoré uvezie päť vojakov a jeho výzbroj tvorí 12,7 mm guľomet a 40 mm granátomet vo veži. USA ich prisľúbili 250, no oficiálne ich dodanie ešte nebolo potvrdené. Už pred pár mesiacmi sa však objavili na vlakoch v Rumunsku, takže v skutočnosti tam zrejme už sú.

Švédske bojové vozidlá už na Ukrajine nasadili proti Rusom
Video
Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov poďakoval Švédsku za dodávku pásových bojových vozidiel CV 90 (v švédčine Stridsfordon 90), ktoré Kyjev už nasadil do boja s ruskými okupantmi. / Zdroj: Zdroj: Twitter Olexija Reznikova

Na záver ostáva ešte „švédska“ brigáda. Ide o jednotku, ktorá je vyzbrojená technikou zo Švédska. Konkrétne ide o 10 tankov Strv 122, čo je švédska verzia Leopardu 2, a vyše 50 pásových bojových vozidiel CV90. Tie Švédsko dodalo v júni v najsilnejšie vyzbrojenej verzii s kanónom kalibru 40 mm. Ten je schopný používať aj špeciálnu programovateľnú muníciu, ktorá vybuchuje nad zákopmi a zasypáva ich črepinami zhora. V prípade „švédskej“ brigády sa už objavilo niekoľko jednotlivých záberov, ktoré majú dokazovať jej nasadenie v bojoch, nejde však o potvrdené informácie.

Cvičenie NATO: najväčšia bojová loď sveta zasadila Neptúnov úder
Video
Lietadlová loď USS Gerald R. Ford zapojila v Stredozemnom mori do cvičenia NATO Neptune Strike 2023-2 (Neptúnov úder). Je to najväčšie bojové plavidlo sveta. / Zdroj: NATO

© Autorské práva vyhradené

213 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine