Kórea: Záplavy a zosuvy pôdy si vyžiadali 33 obetí, 7 000 ľudí evakuovali

Počet obetí záplav a zosuvov pôdy, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli viaceré oblasti Južnej Kórey, sa v nedeľu zvýšil na viac než 30 a záchranári hlásia ďalších nezvestných. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky stanice BBC.

15.07.2023 11:16 , aktualizované: 16.07.2023 08:20
korea Foto: ,
Domy zrútené po zosuve pôdy spôsobenom silným dažďom v Yecheone v Južnej Kórei v sobotu 15. júla 2023.
debata

Záchranári v nedeľu ráno našli telá šiestich ľudí v zaplavenom tuneli. Tento viac než 680 metrov dlhý tunel v provincii Severný Čchungčchong vo vnútrozemí krajiny bol podľa úradov rýchlo zaplavený vodou z neďalekej rieky a ľudia nemali čas uniknúť, píše BBC a dodáva, že jedno mŕtve telo tam našli už v sobotu.

Tým sa celkový počet obetí záplav zvýšil až na najmenej 33, píše britská stanica s odvolaním sa na miestne médiá. Najmenej 10 ďalších osôb je nezvestných a počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

7-tisíc evakuovaných

Prudké dažde sužujú Južnú Kóreu od minulého týždňa. V niektorých častiach krajiny spôsobili zosuvy pôdy a výpadky v dodávkach elektrickej energie. Viac než 7000 ľudí bolo evakuovaných.

Situácia je aj naďalej napätá, píše DPA. Meteorologické úrady hlásia, že silné dažde budú na veľkej časti územia pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. V Južnej Kórei je v súčasnosti letné obdobie dažďov, počas ktorého bežne dochádza k záplavám.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol vyzval vládu, aby prijala urýchlene opatrenia na podporu ľudí postihnutých záplavami, píše agentúra Jonhap. Prezident takisto vyjadril sústrasť rodinám obetí. Juhokórejský premiér Han Duk-su už požiadal armádu, aby pomohla so záchrannými prácami.

debata chyba
Viac na túto tému: #Južná Kórea #záplavy #Zosuvy pôdy