Bulharský prezident pokračuje v rétorike Kremľa: Za vojnu môže Ukrajina

Ukrajina dnes kritizovala bulharského prezidenta Rumena Radeva za jeho vyjadrenie, že za pokračovanie vojny na Ukrajine môže Kyjev a že dodávanie zbraní Ukrajine konflikt len predlžuje. Ako poznamenala agentúra AP, prezident Radev je známy svojimi proruskými postojmi. S ukrajinským prezidentom sa slovne stretol aj počas nedávnej návštevy Volodymyra Zelenského v Sofii.

15.07.2023 21:47
radev Foto: ,
Demonštranti držia preškrtnuté fotografie bulharského prezidenta Rumena Radeva v piatok 2. júna 2023 v bulharskej Sofii. Vpredu plagát s nápisom „Stop ruskej propagande“.
debata (118)

Radev novinárom v piatok pri hodnotení summitu NATO povedal, že „je to Ukrajina, kto trvá na vedení tejto vojny“. „Malo by byť ale tiež jasné, že účet platí celá Európa,“ dodal. Výroky bulharského vodcu sú súčasťou jeho pokračujúceho úsilia udržať Bulharsko mimo spoločnú úniovú vojenskú podporu pre Ukrajinu, napísala AP.

Je čas NATO! Čaputová ako pilotka, defilé lídrov aliancie v 'bojovej' verzii
Video

Ukrajinská ambasáda v Sofii vo svojom dnešnom vyhlásení uviedla, že Kyjev vyvíja maximálnu snahu, aby bol obnovený mier. Odmietla tiež Radevov postoj, že poskytovanie zbraní Ukrajine len rozdúchava a predlžuje vojnu.

Premiér: Za vojnu môže Putin

Zvádzať vojnu na Ukrajinu, ktorá „bola zradne napadnutá svojim severným susedom, je jednou z najčastejších téz ruskej propagandy a hybridnej vojny v Európe,“ dodala ambasáda. Zdôraznila, že poskytovanie prostriedkov na obranu Ukrajiny nevedie k zvýšeniu počtu obetí, ale znamená, že môže byť zachránených viac životov.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac "Toto nie je konflikt, ale vojna." Zelenskyj sa počas návštevy Sofie pochytil s prezidentom Radevom

Nová prozápadná vláda, ktorá v Bulharsku vznikla v júni, Radevove postoje nezdieľa. Premiér Nikolaj Denkov v reakcii na slová bulharského prezidenta uviedol, že za ruskú inváziu na Ukrajinu môže ruský prezident Vladimír Putin a jeho administratíva. „Naopak ten, kto trvá na vedení tejto vojny, je kruh okolo Putina. Oni túto vojnu začali,“ uviedol Denkov. „Znovu opakujem, najrýchlejší spôsob, ako zastaviť túto vojnu, je aby ten istý okruh ľudí vyzval svojich vojakov, aby (z Ukrajiny) odišli,“ dodal.

Švédske ponorky postrážia pre NATO Rusov v Baltskom mori
Video
118 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Bulharsko #Rumen Radev #vojna na Ukrajine