Plazia sa, odmínujú ručne a pomaly. Mínové polia sú zásadnou prekážkou ukrajinskej protiofenzívy

Ukrajinské sily museli zmeniť svoju útočnú stratégiu v Záporožskej oblasti, napísal americký denník The Washington Post (WP). Ruské jednotky totiž mali v tomto regióne na juhu Ukrajiny dostatok času na prípravu proti ukrajinskej protiofenzíve a rozsiahle územia husto posiali mínami. Kvôli terénu či špecifikám západnej techniky navyše musia ukrajinskí vojaci čistiť mínové polia ručne, čo výrazne spomaľuje ich postup.

16.07.2023 21:13
míny Foto: ,
Ukrajinský vojak kráča cez mínové pole na frontovej línii v Záporožskom regióne na Ukrajine, piatok 23. júna 2023.
debata (87)

Dlhá príprava protiofenzívy, o ktorej od marca tohto roku hovorili ako ukrajinskí, tak aj západní predstavitelia a médiá, poskytla Rusku čas na prípravu, hovoria podľa WP ukrajinskí vojaci nasadení na fronte. Ruské jednotky pokryli oblasť päť až 16 kilometrov pred svojimi pozíciami protitankovými aj protipechotnými mínami a nástražnými drôtmi, čo úspešne brzdí postup ukrajinských síl, uvádzajú vojaci.

Mína rozmetala ruské nákladné auto
Video

Kyjevské sily v dôsledku toho podľa armády zmenili stratégiu. Namiesto toho, aby sa ťažkou technikou, ktorú Kyjevu dodal Západ, pokúšali preraziť nepriateľské línie, jednotky postupujú pomaly peši.

Polia odhalili slabiny techniky zo Západu

„Iba s obrneným tankom už toho veľa nezmôžete, pretože tie mínové polia sú príliš hlboké a skôr alebo neskôr sa (tank) zastaví a potom ho zničí sústredená paľba,“ povedal nedávno v rozhovore s WP náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj.

Ukrajina pritom oslavovala západné dodávky obrnených vozidiel vrátane tankov Leopard nemeckej výroby, hoci mínové polia odhalili ich slabiny. Vojaci si síce pochvaľujú ich odolnosť – aj po nabehnutí na mínu väčšina posádky tanku vyviazne len s menšími zraneniami – ale samy o sebe tieto vozidlá ruské pozície nedosiahnu. Zalužnyj uviedol, že na podporu pozemných operácií sú potrebné moderné stíhačky, ako sú americké F-16, a ďalšie systémy.

Germany Air Defense Exercise Čítajte viac Kyjev sa dočkal. USA povolili spojencom výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16

„Potrebujeme špeciálne vybavenie, špeciálne zariadenie na odmínovanie územia na diaľku,“ povedal Zalužnyj.

Rovina kam oko dovidí a na kopci Rusi

Ukrajinskí vojaci na fronte uvádzajú, že s použitím už dodaného vybavenia váhajú. Na západné systémy totiž prioritne útočia Rusi.

Husto rozosiate míny predstavujú problém hlavne na južnom úseku frontovej línie v Záporožskej oblasti, kde ruská armáda očakávala najväčší nápor ukrajinských síl. Terén je v týchto miestach otvorený a Rusi obsadili vyvýšené miesta. Odmínovacia technika je navyše podľa veliteľa jednej z jednotiek ukrajinskej 47. mechanizovanej brigády hlučná a ľahko viditeľná, a preto ju môžu ruskí vojaci jednoducho zacieliť.

Rakety? Lietadlá? Ukrajinci potrebujú odmínovacie tanky
Video

Ukrajinskí vojaci teraz čistia mínové polia ručne. Chodiť s detektorom kovu je ale podľa nich nereálne, takže sa plazia a pri hľadaní mín sa spoliehajú na svoj zrak. Ruskí vojaci následne úsilie týchto jednotiek v podstate anulujú, pretože môžu zhadzovať ďalšie míny z bezpilotných lietadiel, a to aj na územie, ktoré už Ukrajinci vyčistili.

Russia Ukraine War Čítajte viac List z Charkova: Nemocnica potrebuje papuče. Ľavé.

„Veľmi nás to spomaľuje, pretože táto práca chce pokoj a čas,“ hovorí podplukovník Mykola Moroz, veliteľ ženijného práporu 128. samostatnej horskej útočnej brigády. „Za týchto podmienok nemôžeme pracovať,“ dodáva.

odmínovací systém Božena Čítajte viac Slováci sa Putinovi vyzbierali na darček: Božena pre Ukrajincov ide do výroby
87 debata chyba
Viac na túto tému: #míny #vojna na Ukrajine #obrnené vozidlá #tank leopard #Valerij Zalužnyj