Vlna horúčav sa však netýka len Európy, sužuje celú severnú pologuľu, ktorá práve zažíva priam pekelné leto.
Okrem veľkého požiaru na kanárskom ostrove La Palma, ktorý si vyžiadal evakuáciu 4000 ľudí, sa rozhoreli ďalšie dva na ostrovoch Gran Canaria a Tenerife. Oheň sa rýchlo šíri vďaka vetru a suchu. Požiarnici navyše nasadili väčšinu svojich síl na La Palme. Na väčšine Kanárskych ostrovov platí najvyšší, červený stupeň výstrahy pred požiarmi.
V pohotovosti je aj veľká časť Európy. Až 42 percent pôdy v EÚ podlieha druhému stupňu varovania pred suchom, čo znamená, že pôda už vyschla. Na štyroch percentách pôdy vyschli aj rastliny. S tým súvisia aj varovania pred rizikom požiarov na veľkej časti európskeho kontinentu. Najviac ohrozený je Pyrenejský polostrov.
Čítajte viac Ako znášajú horúčavy slovenské jadrové elektrárne? Chladiace veže sú kľúčovéLesný požiar sa najnovšie rozhorel v Canakkale pri úžine Dardanely na severozápade Turecka. V nedeľu oheň zasiahol aj odletovú halu letiska Catania na Sicílii. Nie je jasné, či požiar nejak súvisel s teplom. Turistov však nepotešil. Letisko, ktoré je piate najvyťaženejšie v Taliansku, mali otvoriť v pondelok, no ostane zavreté minimálne do stredy.
Zlepšenie situácie je v nedohľadne. Oblasť vysokého tlaku vzduchu pomenovaná Cháron, ktoré do Európy ženie horúci vzduchu z Afriky, má vyvrcholiť až 23. júla. Očakáva sa, že na Sardínii a v Grécku môže priniesť teploty až 49°C, čo by znamenalo nový európsky rekord.