V Katalánsku sa teplota vyšplhala nad 45 stupňov, teplotný rekord padol aj v Ríme

Rím zaznamenal v utorok nový teplotný rekord 41,8 stupňa Celzia, hlásila meteorologická služba v regióne Lazio, kde sa nachádza aj talianske hlavné mesto. Španielske autonómne územie Katalánsko tiež zažilo rekord, teplota tam presiahla 45 stupňov Celzia.

18.07.2023 19:55
taliansko, horúčavy Foto: ,
Teplota v Ríme.
debata

Predchádzajúci teplotný rekord 40,7 stupňa Celzia bol v Ríme zaznamenaný v júni 2022.

Teplota bola v utorok prekonaná v rôznych častiach talianskej metropoly, pričom nový rekord hlásila meteorologická stanica na východných predmestiach Ríma.

V Katalánsku bol rekord pokorený, keď sa teploty v utorok podľa predbežných údajov vyšplhali nad 45 stupňov Celzia na hraniciach s Francúzskom.

Dusno a teplo zostáva, za rohom číhajú búrky
Video
Zdroj: TV Pravda

Údaje regionálnej meteorologickej služby ukázali, že ortuť teplomera dosiahla v utorok 45,1 stupňa Celzia v katalánskej obci Darnius – stúpla teda oveľa vyššie než pri predchádzajúcom rekorde 43,8 stupňa Celzia nameranom v katalánskej obci Alcarras počas vlny horúčav v júni 2019.

Predtým tam boli teploty 45 stupňov Celzia namerané menej presnými prístrojmi v auguste 1987 a v júli 1982.

V takmer troch desiatkach okresov v Katalánsku vyhlásili v utorok najvyšší stupeň výstrahy pred horúčavou, informovala verejnoprávna televízia v tamojšej metropole Barcelona.

Bratislavčania sa môžu schladiť vo fontáne Družba
Video
Zdroj: TASR

Španielsko zároveň bojuje s dlhodobým suchom, čo zvyšuje obavy zo vzniku požiarov. Približne 400 hasičov a deväť lietadiel sa snaží uhasiť lesný požiar, ktorý horí už štvrtý deň na ostrove La Palma na španielskych Kanárskych ostrovoch. Úrady uviedli, že okolo požiaru bol vytvorený perimeter, ale že má stále sklon sa šíriť.

Vo Švajčiarsku asi 150 hasičov, policajtov, vojakov a ďalších záchranných tímov s podporou vrtuľníkov bojuje s lesným požiarom, ktorý zachvátil horské úbočia v kantóne Wallis na juhozápade krajiny. Evakuovaní boli obyvatelia štyroch dedín.

Stredomorie zasiahla druhá vlna horúčav

V Taliansku pracovníci Červeného kríža obvolávali starších ľudí, zatiaľ čo v Portugalsku úrady na sociálnych sieťach varovali ľudí, aby nenechávali domáce zvieratá a deti v zaparkovaných autách. Dobrovoľníci v Grécku rozdávali pitnú vodu a v Španielsku pripomínali, aby sa ľudia chránili pred vdychovaním dymu z požiarov.

Meteorologická agentúra OSN uviedla, že teploty v Európe by mohli prekonať rekord 48,8 stupňa Celzia, ktorý bol nameraný pred dvoma rokmi na Sicílii. Rastú obavy, že horúco spôsobí nárast počtu úmrtí.

Teplotné rekordy sú prekonávané po celom svete a podľa vedcov existuje veľká pravdepodobnosť, že rok 2023 sa zapíše ako najteplejší rok od začiatku merania, ktoré siaha až do polovice 19. storočia.

Podľa európskej služby Copernicus bola v júni zaznamenaná najteplejšia priemerná globálna teplota a Svetová meteorologická organizácia (WMO) predpovedala, že tento rok v lete padne viacero teplotných rekordov. Podľa WMO sú na vine predovšetkým nebývalé vysoké teploty povrchu morí a malé množstvo arktického ľadu.

prešov, počasie, horúčavy, fontána, leto, deti Čítajte viac Svet sa zmieta v extrémnej páľave. WHO varuje: Treba sa pripraviť na čoraz intenzívnejšie vlny horúčav

Klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou v dôsledku spaľovania uhlia, ropy a zemného plynu spôsobujú, že sa svet otepľuje. Umocňuje ich tiež prirodzene sa vyskytujúci meteorologický jav El Niňo. Ten však začal len pred niekoľkými mesiacmi a zatiaľ sa prejavuje len slabo. Jeho vrchol sa neočakáva skôr ako v zime.

Teploty nad 40 stupňov Celzia by podľa predpovede mali panovať nielen v Stredomorí, ale aj v Severnej Amerike, Ázii a severnej Afrike.

V Taliansku varovali hygienici pred extrémnymi teplotami v 20 mestách, pričom v stredu sa ich počet má zvýšiť na 23 – od Bolzana na severe až po Palermo na juhu.

V Grécku, kde sa vo štvrtok očakáva príchod druhej vlny horúčav, horia blízko Atén už druhý deň tri veľké požiare. Tisíce ľudí evakuovaných z pobrežných oblastí južne od hlavného mesta sa mohli vrátiť do svojich domovov po tom, ako sa tamojší požiar podarilo hasičom dostať pod kontrolu. Lesné požiare severne a západne od Atén doteraz lokalizované neboli.

V dôsledku horúčav úrady minulý týždeň uskutočnili zmeny pracovného času a nariadili popoludňajšiu uzávierku Akropoly a ďalších starovekých pamiatok gréckeho hlavného mesta. Do konca týždňa sa v niektorých častiach stredného a južného Grécka očakávajú teploty až 44 stupňov.

Dym z Kanady opäť zahaľuje aj východ USA, lesné požiare nepoľavujú

Dym z rekordne ničivých lesných požiarov v Kanade znovu zhoršoval kvalitu ovzdušia desiatkam miliónov ľudí na východe Severnej Ameriky vrátane veľkej časti Spojených štátov. Na niektorých miestach znečistenie dosahovalo úroveň považovanú za nebezpečnú pre zdravie všetkých obyvateľov, informovala spravodajská spoločnosť BBC. V Kanade sa medzitým požiare ďalej šíria na stovkách miest.

Dymová situácia nebola v amerických mestách zďaleka taká vážna ako minulý mesiac, keď husté oblaky vyvolávali na severovýchode USA dojem až oranžovo sfarbenej oblohy. V New Yorku vtedy namerali rekordných 413 bodov na stupnici miery znečistenia od nuly do 500. Teraz sa maximálne hodnoty pohybovali okolo hodnoty 150, od ktorej úrady považujú ovzdušie za „nezdravé pre všetkých“.

Italy Weather Čítajte viac Horúčavy sužujú celú severnú pologuľu. Vysychajúcej Európe hrozia požiare

Výstrahy týkajúce sa zvýšeného znečistenia a zníženej viditeľnosti sa vzťahovali na približne 70 miliónov ľudí, informovala v pondelok televízia CNN. Podľa mapy na webe denníka The New York Times bola situácia najhoršia na juhovýchode USA v štátoch Georgia, Južná Karolína a Severná Karolína, zatiaľ čo oblasti ďalej na sever boli o niečo menej zasiahnuté. Niektoré americké štáty tento rok zažívali problémy s dymom už po tretí raz.

Výstraha ohľadom zvýšeného znečistenia platila tiež vo veľkej časti Kanady vrátane miest Calgary, Montreal, Québec a Toronto, uvádza BBC. Výskyt dymu v ovzduší je nebezpečný predovšetkým pre deti, seniorov a ľudí s dýchacími ťažkosťami, ktorým úrady v podobných situáciách odporúčajú minimalizovať pohyb vonku.

Požiar v bratislavskej Vrakuni pri letisku
Video

Pre obyvateľov Severnej Ameriky sa takéto podmienky stali súčasťou leta v dôsledku bezprecedentného priebehu kanadskej sezóny lesných požiarov. Podľa vládnej databázy už počas nej ľahlo popolom skoro 110 000 kilometrov štvorcových pôdy, čo je súčet približne zodpovedajúci rozlohe Bulharska. Zároveň je už teraz výrazne vyšší ako predchádzajúci celoročný rekord z roku 1989.

Počet požiarov, ktoré v druhej najväčšej krajine sveta nie sú pod kontrolou, stále narastá a dnes dosahoval skoro 600. Ohne väčšinou horia v odľahlých oblastiach a nespôsobujú veľké škody na majetku, v posledných dňoch však v teréne prišli o život dvaja hasiči.

Kedy by sa situácia mohla začať zlepšovať, nie je jasné. Sezóna požiarov v Kanade spravidla trvá do septembra a kanadskí činitelia podľa BBC očakávajú, že riziko šírenia plameňov bude v najbližších dňoch ďalej narastať. Vedci pritom už dlhší čas varujú, že globálne klimatické zmeny na severe Ameriky vytvárajú podmienky pre dlhšie a ničivejšie obdobie požiarov.

debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy