Ramaphosa požiadal ICC, aby nemusel zatknúť Putina. Chce sa vraj vyhnúť vojne

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa požiadal Medzinárodný trestný súd (ICC) o povolenie, aby nemusel dať zatknúť ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorého ICC vydal zatykač v súvislosti s deportáciami ukrajinských detí do Ruska. JAR chce v auguste hostiť summit skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, na ktorý je okrem prezidentov Brazílie, Indie, Číny pozvaný práve aj Putin. Kremeľ však jeho účasť zatiaľ oficiálne nepotvrdil, informovala agentúra Reuters.

18.07.2023 20:15
Putin, Ukrajina Foto: ,
Za deportáciu ukrajinských detí do Ruska čelí šéf Kremľa Vladimir Putin zatykaču od Medzinárodného trestného súdu.
debata (163)

„Rusko dalo jasne najavo, že zatknutie jeho súčasného prezidenta by sa rovnalo vyhláseniu vojny,“ uvádza sa vo zverejnenom vyhlásení juhoafrického prezidenta. Ramaphosa ním zareagoval na súdnu žalobu podanú hlavnou opozičnou stranou Demokratická aliancia. Tá sa vládu snaží prinútiť k tomu, aby Putina v prípade, že vstúpi na juhoafrickú pôdu, zatkla.

Ódor o Orbánovi a ruských vojnových zločinoch na Ukrajine
Video
Zdroj: TV Pravda

JAR patrí medzi viac ako 120 štátov, ktoré majú povinnosť zadržať po vstupe na svoje územie každého, na koho bol vydaný zatykač ICC. Zatykač na Putina vydal ICC tento rok v marci v súvislosti s únosmi ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.

Putin, Ukrajina Čítajte viac Naozaj musia krajiny zatknúť Putina? Áno, ale asi by to radšej neurobili

Slová o tom, že by sa akýkoľvek pokus o Putinovo zatknutie rovnal vyhláseniu vojny Moskve, predniesol v marci ruský exprezident Dmitrij Medvedev. Ten okrem prezidentského úradu zastával aj funkciu premiéra a teraz je podpredsedom ruskej bezpečnostnej rady.

Dmitrij Medvedev Čítajte viac Po zatykači na Putina hrozí Medvedev Haagu zničením hypersonickou raketou

Predstavitelia JAR niekoľkokrát zopakovali, že summit BRICS plánujú usporiadať. Súčasne však rokujú aj o alternatívnych miestach jeho konania. Mohol by sa uskutočniť napríklad v Číne, ktorá nepatrí medzi signatárov Rímskeho štatútu – medzinárodnej zmluvy ustanovujúcej právomoci a jurisdikciu ICC.

Ramaphosa v polovici júna viedol africkú delegáciu, ktorá navštívila Kyjev a Petrohrad a predložila ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a Putinovi mierový plán. O prípadnom zatknutí jeho ruského náprotivka hovoril juhoafrický prezident tiež ako o marení „mierového riešenia“ vojny na Ukrajine.

Na Putina je zatykač. Zadržali by ho na Slovensku?
Video
Zdroj: TV Pravda

JAR v roku 2015 čelila kritike za to, že napriek medzinárodnému zatykaču umožnila vtedajšiemu sudánskemu prezidentovi Umarovi Bašírovi opustiť jej územie bez toho, aby ho zadržala. Bašír sa vtedy do krajiny vypravil na summit Africkej únie. Vláda JAR tvrdila, že je chránený diplomatickou imunitou.

Oficiálne zaujala Juhoafrická republika voči ruskej invázii na Ukrajinu neutrálne stanovisko. Predtým však krajina čelila kritike za svoj proruský postoj a podozrenie, že dodáva Moskve zbrane.

163 debata chyba
Viac na túto tému: #JAR #Vladimir Putin #ICC #vojna na Ukrajine