Generál Milley: Ukrajina má ešte významné sily, ktoré do bojov nenasadila

Ukrajinská armáda má stále dostatok rezerv pre pokračujúcu protiofenzívu zameranú na oslobodenie Ruskom okupovaných území. Uviedol to v utorok Predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley s tým, že postup ukrajinskej protiofenzívy spomaľujú ruské mínové polia a opevnenia, informuje agentúra AFP.

19.07.2023 06:14
vojna na Ukrajine Foto: ,
Ukrajinský vojak gestikuluje počas streľby na ruské pozície na frontovej línii v Záporožskej oblasti na Ukrajine v sobotu 24. júna 2023.
debata (39)

Ukrajina podľa generála Milleyho disponuje „významným podielom bojovej sily“, ktorú v rámci pokračujúcej ofenzívy ešte nenasadila.

Ukrajinci si napriek stratám „zachovávajú svoju bojovú silu a pomaly, rozvážne a plynule si razia cestu cez všetky mínové polia a je to ťažký boj,“ povedal Milley novinárom na utorňajšej tlačovej konferencii, ktorá sa konala po virtuálnom rokovaní medzinárodnej koalície podporujúcej Ukrajinu.

Ukrajinci zasypali ruských okupantov raketami
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinskí vojaci musia podľa neho prekonávať zložité mínové polia, protitankové zátarasy, zákopy či prekážky z ostnatého drôtu nastražené Rusmi. Preto podľa neho zatiaľ zďaleka nemožno hovoriť o tom, že by ukrajinská protiofenzíva zlyhala alebo uviazla. Varoval však, že pôjde o dlhý, tvrdý a krvavý proces.

Spoločne s generálom Milleym predstúpil pred novinárov šéf Pentagónu Lloyd Austin, ktorý akcentoval skutočnosť, že spojenci neustále pracujú na ďalšom posilňovaní ukrajinskej armády.

tank, Challenger 2 Čítajte viac Ukrajina ešte nepoužila všetko. Kde sú challengery, mardery a strykery?

„Ešte sme neskončili, stále generujeme ďalšiu bojovú silu… Urobíme všetko pre to, aby boli Ukrajinci úspešní,“ povedal Austin po rokovaní s predstaviteľmi koalície podporujúcej Ukrajinu.

Pripomenul, že len v Nemecku sa aktuálne cvičia a vyzbrojujú tri ukrajinské brigády, pričom výcvik Ukrajincov prebieha aj v ďalších európskych krajinách.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine