Chorvátsko a Slovinsko zasiahla silná búrka, hlásia obete

Chorvátsko a Slovinsko zasiahla v stredu silná búrka sprevádzaná prudkým vetrom a dažďom. O život prišli najmenej traja ľudia a niekoľko ďalších osôb utrpelo zranenia.

19.07.2023 22:48
Chorvátsko Počasie Dážď Búrky Obete Foto:
Prudký dážď a vietor, ktoré sa prehnali chorvátskou metropolou Záhreb v stredu 19. júla 2023. Chorvátsko a Slovinsko zasiahla v stredu silná búrka sprevádzaná prudkým vetrom a dažďom.
debata

Išlo o druhú podobnú búrku v oblasti za dva dni. Obe krajiny predtým niekoľko dní sužovali extrémne horúčavy a sucho. Inde v Európe vlna horúčav spôsobila požiare.

Dvaja ľudia zahynuli v chorvátskom hlavnom meste Záhreb, keď na nich počas búrky spadol strom, povedala pre tlačovú agentúru HINA lekárka Ljupka Hitrová. Zranených bolo aj niekoľko ďalších ľudí.

strážske, búrka Čítajte viac Krúpy ako tenisové loptičky, vzduchom lietali strechy. Na Slovensku sa sformovali supercely

Búrka sa začala okolo 16.00 h. Do okolia Záhrebu priniesla vietor, prudký dážď a vyvolala prívalové povodne. Spôsobila výpadky elektriny, zastavená musela byť mestská doprava a ulice zatarasili popadané stromy.

Podobnú situáciu hlásili aj v susednom Slovinsku, kde silný vietor lámal stromy a odnášal strechy. Verejnoprávna televízia informovala, že pri páde stromu v oblasti Bledského jazera prišla o život jedna osoba a ďalšia utrpela zranenia.

Silné búrky, ktoré v utorok večer zasiahli Slovinsko, Chorvátsko a Bosnu a Hercegovinu, vyvracali stromy, strhávali strechy z budov a spôsobili výpadky elektriny. Pohotovostné služby hlásili stovky zásahov.

debata chyba