„Ukrajina je neonacistický štát“, budú sa učiť ruskí stredoškoláci z novej učebnice

V novom ruskom dejepise, z ktorého sa budú stredoškoláci v Rusku učiť od septembra, je posledná kapitola venovaná vojne proti Ukrajine a udalostiam, ktoré jej predchádzali.

23.07.2023 06:00
Russia Putin School Year Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin 1. septembra 2021 pri príležitosti otvorenia školského roka podáva svoj výklad dejín žiakom vo Vladivostoku.
debata (914)

Učebnica z pohľadu Kremľa vysvetľuje dôvod invázie a okrem iného tvrdí, že Ukrajina je „neonacistický štát“. Informoval o tom denník Vedomosti, ktorého redaktori sa oboznámili s obsahom nového dejepisu. Obálku učebnice zdobí okrem iného aj fotografia Kerčského mostu, ktorý spája anektovaný Krym s ruskou pevninou.

Rusko musíte milovať, inak vás označia z rusofóba
Video
Zdroj: TV Pravda

Propagandistický dejepis

Časť venovaná najnovším dejinám má 17 podkapitol s názvami ako „Vzťahy so Západom na začiatku 21. storočia“, „Tlak USA na Rusko“, „Oživenie nacizmu“, „Ukrajinský neonacizmus“, „Prevrat na Ukrajine v roku 2014“, „Ukrajina je neonacistický štát“, či „Špeciálna vojenská operácia a ruská spoločnosť“.

Putin nad mapou Čítajte viac Nie je tam Ukrajina, teší sa Putin. Svoje "švédske" rodisko a tatársky Krym si na starej mape nevšimol

V učebnici sa možno dočítať, že po „prevrate“ v Kyjeve v roku 2014 vypuklo na Donbase „ľudové povstanie“, začala sa tam formovať milícia, do ktorej sa prihlásili „afganskí veteráni, policajti, učitelia, baníci“.

Kyjev sa o osud Donbasu nezaujímal, preto Ukrajina aj po uzavretí minských dohôd naďalej porušovala klauzulu o prímerí. „Tým, že uzavreli tajný pakt s NATO, jednoducho oklamali účastníkov minského procesu,“ píšu autori učebnice, medzi ktorými je aj poradca prezidenta Putina a bývalý minister kultúry Vladimir Medinskij.

Vysadkari 1 Čítajte viac Ak na vojne nepiješ, môžeš sa zblázniť, vravia ruskí vojaci

„Dnes je akýkoľvek nesúhlas na Ukrajine tvrdo prenasledovaný, opozícia je zakázaná, všetko ruské je vyhlásené za nepriateľské,“ budú sa učiť študenti jedenástych ročníkov. V učebnici sa tiež píše o tom, že v ukrajinskej armáde „je rozšírená symbolika jednotiek SS zakázaných na celom svete“ a "sú rozšírené heslá ,Bi Rusáka', ,Smrť Moskalom', ,Dobrý Rus – mŕtvy Rus'.“

V ďalšej podkapitole sa hovorí, že konfrontácia medzi Ruskom a Západom eskalovala po zvolení amerického prezidenta Joea Bidena a nástupe Volodymyra Zelenského k moci na Ukrajine. Potom sa údajne „zintenzívnilo ostreľovanie Donbasu a v implementácii dohôd z Minska nedošlo k žiadnemu pokroku“.

„Na výzvu Ruska vedeniu Spojených štátov a NATO s návrhom na podpísanie novej dohody, ktorá by zohľadnila záujmy Ruska, reagoval Západ posmešným odmietnutím,“ píše sa v učebnici.

Autori tiež tvrdia, že Kyjev sa rozhodol „získať jadrové zbrane“ a „vstup do NATO ako štátna úloha bola zakotvená v ústave Ukrajiny“. „Návrat Krymu (v súlade s vojenskou doktrínou Ukrajiny) vyhlásil Kyjev za úlohu číslo 1,“ konštatuje sa v učebnici. Z tohto dôvodu vraj Rusko spustilo preventívny úder, a ak by to neurobilo včas, bolo by „vo vojne“ s celým NATO – od USA a Británie až po Nemecko a Francúzsko.

Nahliadli sme do fabriky, kde vzniká „darček pre Putina“
Video
Darček pre Putina v podobe odmínovacieho systému Božena poputuje na Ukrajinu z Krupiny, kde ho vyrábajú. / Zdroj: TV Pravda

„To by bol možno koniec civilizácie. To nebolo možné dovoliť,“ hovorí sa v učebnici.

Autori označujú sankcie uvalené po začiatku vojny proti Rusku za „absolútne nezákonný“ pokus „zničiť ruskú ekonomiku“. Poznamenávajú, že ani Napoleon nesiahol po takomto „zlodejskom" opatrení pri zavádzaní kontinentálnej blokády Anglicka: „Bojoval so štátom, ale nedotkol sa súkromných finančných prostriedkov Britov.“

Kapitola o vojne proti Ukrajine sa mimo kontextu končí citátom Stalinovho premiéra Viačeslava Molotova predneseným v deň, keď nacistické vojská napadli Sovietsky zväz: „Naša vec je spravodlivá! Nepriateľ bude rozdrvený! Víťazstvo bude naše.“

Lavrenti Beria Stalins family Čítajte viac "Berija bol hrdina." Putin chváli Stalinovho krvavého kata

Na záver školákov čaká upozornenie, že „globálny priemysel na výrobu inscenovaných videí, falošných fotografií a videí ide nepretržite ako na bežiacom páse“. Odporúča im popremýšľať „prečo, načo a za čo“ a v koho záujme toto všetko „populárni blogeri“ zverejňujú.

Rasija, Rasija, skanduje Putin a lídri odštiepencov
Video

Putin v týchto dňoch nariadil zintenzívniť prácu na šírení vojenskej propagandy na školách a univerzitách, informuje portál Moscow Times. V rozpočte na tento rok je na ňu vyčlenených rekordných 40 miliárd rubľov, čo je v prepočte 400 miliónov eur.

Formalita na odfajknutie

Ruské ministerstvo školstva a ďalšie odborné inštitúcie majú prijať „dodatočné opatrenia“ na „vykonanie informačnej práce v prostredí študentov a škôl, pokiaľ ide o vysvetlenie dôvodov a cieľov špeciálnej vojenskej operácie,“ uvádza sa v nariadeniach Putina zverejnených na webe Kremlin.ru.

Šéf Kremľa prikázal zintenzívniť prácu aj s mládežou vlani nezákonne anektovaných ukrajinských území – Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Naliehal aj na prijatie ďalších opatrení na „posilnenie celoruskej občianskej identity“, ako aj „harmonizáciu medzietnických vzťahov“.

Ruskí škôlkari absolvujú v máji 2022 na počesť Dňa víťazstva vojenskú prehliadku.

V roku 2023 vláda Ruskej federácie v rámci národného projektu „Vzdelávanie“ 6-násobne zvýšila výdavky na „výchovu k vlastenectvu medzi občanmi“. Ak bolo v rozpočte na rok 2022 vyčlenených 6,47 miliardy rubľov (vyše 64 miliónov eur) na hodiny vojnovej propagandy, nákup vybavenia a financovanie detských „vlasteneckých“ táborov, tento rok je to už bezmála 40 miliard rubľov (+510 %). Na budúci rok 2024 sa plánuje zvýšenie tejto sumy o ďalších 13 % na 44,32 miliardy rubľov.

Náklady na „vlastenectvo“ budú 3,5-krát vyššie ako financovanie digitalizácie škôl.

Od 1. septembra minulého roku úrady namiesto triednických hodín spustili na všetkých ruských školách „hovory o dôležitom“ – čo je krycí názov pre vojnovú propagandu.

Sevastopol skolaci v uniformach Čítajte viac Po triednickej hodine pre ruských školákov ani umrieť nemá byť strašné

Tieto hodiny majú podľa vyhlášky ministerstva školstva študentom vštepovať „vlastenectvom“ a „hrdosť“ na svoju krajinu.

Hodiny, v ktorých by sa malo školákom hovoriť o potrebe brániť vlasť so zbraňami v rukách, sa však zmenili na „formalitu na odfajknutie“, sťažovala sa v máji predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Šéfka Rady federácie vyzvala, aby sa výchova k vlastenectvu nezanedbávala, pri tom kritizovala učiteľov, ktorým podľa nej chýba potrebná príprava a znalosť témy.

© Autorské práva vyhradené

914 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #učebnica #Vladimir Putin #dejepis #vojna na Ukrajine