Záchranná akcia vysoko vo švajčiarskych Alpách. Stovky turistov evakuovali po pokazení lanovky vrtuľníkmi

Takmer 300 ľudí evakuovali vo štvrtok večer vrtuľníkmi z vysokohorskej stanice vo švajčiarskych Alpách, kde uviazli po tom, ako sa pokazila kabínková lanovka.

21.07.2023 10:45
Aply / Hory / Foto: ,
debata (1)

Na lanovke v populárnom lyžiarskom stredisku Glacier 3000 v horskom masíve Les Diablerets na juhozápade Švajčiarska nastal vo štvrtok okolo 11.00 h bližšie nešpecifikovaný technický problém.

„V druhom úseku od vrchu lanovky došlo k technickej poruche systému,“ povedal AFP Bernhard Tschannen, výkonný riaditeľ spoločnosti Glacier 3000, ktorá lanovku prevádzkuje. Podľa jeho slov však nešlo o vážnu poruchu, ani nedošlo k žiadnym zraneniam.

Vysvetlil, že lanovka je vybavená špeciálnym motorom, ktorý umožňuje núdzovú dopravu turistov na najbližšiu stanicu aj v núdzových situáciách.

Turistov najskôr na hornej stanici lanovky – vo výške 2 971 metrov nad morom – požiadali, aby počkali a užívali si horskú scenériu, kým sa personál pokúsi chybu odstrániť.

Tschannen dodal, že počasie bolo v tom čase nádherné, pričom turistom v reštaurácií na stanici podávali nápoje a jedlo, aby im čakanie skrátili. Krátko pred 13.00 h sa ich však zo stanice rozhodli evakuovať.

Približne 270 ľudí, väčšinou turistov, potom previezli do bezpečia za pomoci dvoch vrtuľníkov a kratších sedačkových lanoviek, ktoré premávali v niektorých úsekoch masívu. Celá evakuácia trvala menej ako dve hodiny.

Na hornej stanici kabínkovej lanovky ostali len niektorí technickí pracovníci, ktorí sa pokúšali o odstránenie poruchy. Či sa im to už podarilo, nebolo bezprostredne zná­me.

Švajčiarsko, Alpy, hory, turistika, Čítajte viac Vo Švajčiarskych horách našli vrak lietadla, ktoré spadlo v roku 1968
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Švajčiarsko #Alpy #lanovka #záchranná akcia