Von der Leyenová hovorí o 'úžasnom' pokroku Ukrajiny v boji proti korupcii či pri právach menšín

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok ocenila "úžasný" pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla pri prijímaní reforiem týkajúcich sa boja proti korupcii, ochrany práv menšín a zabezpečenia nezávislého súdnictva, informovala agentúra Reuters.

21.07.2023 22:10
zelenskyj, leyenová Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostal v piatok 8. apríla 2022 od predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v Kyjeve dotazník na začatie procesu posudzovania žiadosti jeho krajiny o členstvo v Európskej únii.
debata (170)

EÚ vlani udelila Ukrajine štatút kandidátskej krajiny, pričom si stanovila sedem podmienok na začatie prístupových rokovaní. Okrem iného je medzi nimi i reforma ukrajinského súdnictva a obmedzenie korupcie, prijatie opatrení proti praniu špinavých peňazí a zabezpečenie práv menšín.

Takto sa 24. 2. 2022 začala vojna na Ukrajine. Útok ruských vrtuľníkov na ukrajinské letisko
Video

„Ukrajina pracuje na balíku reforiem "od nezávislosti súdnictva po boj proti korupcii, od práv menšín po slobodu médií,“ povedala von der Leyenová na podujatí v New Yorku.

„Musím povedať, že je úžasné vidieť, ako rýchlo a odhodlane Ukrajina zavádza tieto reformy i napriek vojne. Bránia svoju krajinu a prijímajú reformy,“ dodala šéfka EK, no nešpecifikovala nijaké konkrétne opatrenia, ktoré mala na mysli.

Medzinárodný menový fond (MMF) v júni súhlasil s poskytnutím novej tranže vo výške 890 miliónov dolárov Ukrajine na základe „veľkého pokroku“ ukrajinskej vlády pri plnení reformných záväzkov. Uviedol však, že ostatné opatrenia týkajúce sa transparentnosti a boja proti korupcii „musia začať bezodkladne“.

170 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Ursula von der Leyenová #Ukrajina #vojna na Ukrajine