Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe. Má už viac tankov ako Nemecko či Francúzsko

Poľsko nikdy neprestalo zbrojiť. Silnú armádu udržiavalo aj po skončení studenej vojny prakticky ako jediné v Európe. Vysvetľovalo to zlými historickými skúsenosťami s Ruskom, s ktorým susedí cez Kaliningradskú oblasť. Toto „kuvikanie“ sa vlani potvrdilo po ruskom útoku na Ukrajinu, s ktorou Poľsko tiež susedí. A kým niektoré krajiny s posilňovaním svojich armád stále váhajú, Varšava svoje úsilie mnohonásobne zvýšila.

24.07.2023 06:00
K2, tank Foto:
Juhokórejský tank K2.
debata (215)

Tisíce kusov vojenskej techniky

„Poľsko bude mať najsilnejšie pozemné sily v Európe,“ vyhlásil vlani v júli poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. Vtedy sa nad tým mohol niekto ešte pobavene pozastaviť ako nad veľkohubým velikášstvom. Úsmevy však všetkých prešli, keď Poľsko oznámilo nákupy viacerých typov vojenskej techniky v stovkách až tisíckach kusov. Navyše ich strategicky vyberalo tak, aby dodacie lehoty boli čo najkratšie.

Stíhačky či drony. Aj Slovensko sa v Južnej Kórei obzeralo po zbraniach
Video
Dnes už bývalý minister obrany Jaroslav Naď navštívil minulý rok juhokórejský zbrojársky veľtrh. / Zdroj: TV Pravda

A nejde len o techniku. V súčasnosti má poľská armáda 110-tisíc vojakov a 30-tisíc príslušníkov pomocných síl. Do roku 2035 tento počet narastie na 300-tisíc profesionálnych vojakov a 50-tisíc príslušníkov ďalších jednotiek. Na porovnanie, Nemecko má 184 000 vojakov a Francúzsko 200-tisíc, čo je momentálne najpočetnejšia armáda v EÚ. Obe krajiny sú pritom výrazne väčšie. Poľsko má 38 miliónov obyvateľov, Francúzsko 68 miliónov a Nemecko 83 miliónov.

Poľsko má už teraz viac tankov ako Nemecko či Francúzsko. Ide o staršie typy – pôvodne sovietske T-72, ich poľskú modernizovanú verziu PT-91 Twardy a nemecké Leopardy 2 v starších verziách. Všetkých týchto typov sa teraz Poľsko zbavuje (väčšinu posiela na Ukrajinu) a nakupuje úplne nové tanky. Z USA objednalo 366 tankov Abrams. Z nich 116 príde tento rok v staršej verzii M1A1, ktorú však budú Poliaci modernizovať. V rokoch 2025 až 2026 bude dodaných 250 tankov vo verzii M1A2 SEPv3. Tá sa vyznačuje lepšou elektronikou, pancierovou ochranou, novou inteligentnou muníciou a systémom aktívnej ochrany Trophy, ktorý dokáže automaticky ničiť blížiace sa protitankové rakety. Kým všetky tieto tanky vstúpia do služby, Poľsko dostalo 28 prenajatých tankov typu Abrams na výcvik.

Nákupy v Soule

Rozsiahle prezbrojovanie poľskej armády napreduje podľa ministra Blaszczaka „veľmi rýchlym tempom“. Varšava totiž hľadala dodávateľa, ktorý by mal čo najrýchlejšie dodacie lehoty. A našla ho v Ázii. Južná Kórea dodá severnému susedovi Slovenska tanky, húfnice, raketomety i nadzvukové lietadlá. Ďalšia vec, ktorú Poľsko pomerne tvrdo požaduje, je transfer technológií. A Južná Kórea nemala problém predať práva na licenčnú výrobu. V skutočnosti bude väčšina juhokórejskej techniky vyrobená v Poľsku domácimi firmami.

Takáto spolupráca je výhodná aj pre Južnú Kóreu. Jednak ide o veľký biznis, ale ázijskej krajine záleží aj na budovaní vzťahov. Tiež má totiž nebezpečného suseda. Námestník juhokórejského ministerstva zahraničných vecí Pak Jong-min v apríli na stretnutí s partnermi NATO zdôraznil potrebu dohodnúť sa na spoločnej reakcii na raketové a jadrové provokácie Severnej Kórey. „Ide o globálny problém ohrozujúci medzinárodné dohody o nešírení jadrových zbraní,“ povedal.

Ako strieľa a ničí HIMARS. Rusi majú z americkej zbrane strach
Video
Zdroj: US Marine Corps

Poľsko v Južnej Kórei nakúpilo predovšetkým tanky K2 Black Panther. Objednalo ich vlani v júli rovných tisíc s tým, že prvých 180 dodajú v rokoch 2022 až 2025. Zvyšných 820 vznikne v licencii v Poľsku s tým, že ich výroba sa začne v roku 2026. Zatiaľ Kórea dodala 28 kusov.

Tank K2 má hmotnosť 55 ton a poháňa ho dieselový motor s výkonom 1 500 koní. Maximálna rýchlosť je 70 km/h na ceste a 50 km/h v teréne. Posádka je trojčlenná (veliteľ, strelec a vodič). Výzbroj tvorí 120 mm kanón a dva guľomety kalibru 12,7 mm a 7,62 mm. Tank je vybavený aj systémom aktívnej ochrany. Rovnako vlani v lete objednala Varšava aj 212 samohybných húfnic K9A1 Thunder, z ktorých už dostala 48 kusov. Ďalších 460 kusov vyrobia v licencii v Poľsku. Húfnica má hmotnosť 47 ton. Dieselový motor má výkon 1 000 koní a vozidlo s ním má maximálnu rýchlosť 67 km/h. Posádka je päťčlenná (veliteľ, vodič, strelec a dvaja nabíjači). Húfnica kalibru 155 mm má dostrel so základným granátom 18 km, pri použití špeciálnej munície sa môže zvýšiť až na 54 km.

Nahradili legendárny Humvee. Aké bojové vozidlá dostanú slovenskí vojaci?
Video
Zdroj: US Army

Najnovším prírastkom v poľskom portfóliu sa stali raketomety K239 Chunmoo, ktoré u našich severných susedov nesú označenie HOMAR-K. Zmluvu na ne podpísali v novembri 2022 a na jej základe v Kórei namontovali prvé tri raketomety na poľské podvozky Jelcz. Hotové komplety v Poľsku poslúžia ako vzor pre licenčnú výrobu viac ako 200 kusov. Prvých 18 má poľská armáda dostať do konca tohto roka. Odpaľovacie zariadenie K239 tvoria dva kontajnery umiestnené vedľa seba. V každom kontajneri môže byť buď šesť rakiet kalibru 239 mm s dosahom okolo 80 km (teda celkovo 12 rakiet), alebo po jednej balistickej rakete s dosahom 290 km (teda spolu dve rakety).

Juhokórejské stíhačky / Stíhačka / FA-50 / Čítajte viac Južná Kórea vyzbrojuje svet. Nakúpi minister Naď v Soule stíhačky?

Posilnené letectvo

Veľmi zaujímavá je aj letecká časť poľskej objednávky. Svoje stíhačky MiG-29, ktoré už sčasti poslali na Ukrajinu, chcú Poliaci nahradiť 48 juhokórejskými lietadlami FA-50. Ide pôvodne o cvičné nadzvukové lietadlo, ktoré môže slúžiť aj ako ľahké bojové i stíhacie. FA-50 dosahuje rýchlosť 1,5 mach a má výkonný radar. Na siedmich závesníkoch unesie 3 800 kg výzbroje. Poľsko najprv dostane 12 kusov verzie Block 10, z ktorých sú prvé dve už vyrobené a poľskí piloti na nich cvičia. Nasledovať ich bude 36 kusov v pokročilejšej verzii Block 20. Tá je schopná niesť aj rakety vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM s dlhým dosahom a navádzanú muníciu proti pozemným cieľom.

Okrem týchto kórejských lietadiel má Poľsko objednaných 32 najnovších amerických stíhačiek F-35A. Tie doplnia 48 starších stíhačiek F-16C/D, ktoré Poľsko už používa. Z USA tiež Varšava objednala 96 bojových helikoptér AH-64E Apache. Zatiaľ dostala osem prenajatých vrtuľníkov tohto typu na výcvik. Z Talianska objednalo 32 transportných helikoptér AW149 a zo Švédska dve lietadlá včasnej výstrahy SAAB 340 / S 100B Argus. Tie nesú hore na trupe plochú anténu radaru, s ktorou sú schopné sledovať ciele po oboch bokoch lietadla.

Stíhačky F-35 a MiG-29 spolupracujú. Poľské nebo je v bezpečí
Video
Zdroj: NATO

Veľký záujem má Poľsko aj o americké raketomety HIMARS, ktoré sa na Ukrajine veľmi osvedčili. Zatiaľ ich objednalo 20 a dostalo sedem. USA však požiadalo o predaj ďalších 486. Mimochodom, od začiatku výroby raketometov HIMARS pred 20 rokmi ich vzniklo niečo vyše 500 – teda rovnaký počet, ako chce Poľsko kúpiť len pre seba…

Poľsko sa však nespolieha len na zahraničie. Okrem osemkolesových vozidiel Rosomak, ktoré už roky vyrába v licencii fínskej Patrie, vyrobí pre svoju armádu 1 400 pásových bojových vozidiel pechoty Borsuk. Z nich bude tisíc v základnej bojovej verzii s 30 mm kanónom a raketami Spike. Zvyšných 400 bude v pomocných verziách – zdravotníckej, veliteľskej, ženijnej či odťahovacej.

Putin Čítajte viac Putin blúzni? Varuje pred poľským útokom. Budeme brániť Bielorusko všetkými prostriedkami, vyhlasuje

Jediný, kto bude pri tomto zbrojení ukrátený, je poľské námorníctvo. Vlády vo Varšave si už v minulosti uvedomili, že na všetko nebudú mať peniaze a rozhodli sa investovať len do pozemnej armády a letectva. Poľské námorníctvo si tak musí vystačiť s pár starými loďami. Ešte v roku 2001 sa plánovala stavba siedmich nových korviet, projekt však bol zrušený a dokončili iba jednu loď, aj to v slabšej konfigurácii

© Autorské práva vyhradené

215 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #Ukrajina #ozbrojené sily #vojna na Ukrajine #Putinova vojna