Kyjev: Útok na Moskvu bol 'špeciálnou operáciou'. Kremeľ nariadil ťažkú cenzúru

Útok dronmi, ktorý v noci z nedele na pondelok zasiahol Moskvu, bol špeciálnou operáciou hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany. Uviedol to web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroj z bezpečnostného a obranného sektora. „Spolupráca medzi dobrovoľníkmi a agentúrou prináša dobré výsledky a bude to pokračovať,“ uviedol zdroj. Podľa zdroja Ukrajinskej pravdy sa všetky drony, ktoré vyslala spravodajská služba, dostali do Moskvy.

24.07.2023 13:13 , aktualizované: 23:33
Rusko, Moskva, vojna na Ukrajine, dronový útok Foto:
Pohľad na poškodenú budovu po nahlásenom útoku dronu v Moskve, Rusko, pondelok 24. júla 2023.
debata (69)

Ruské médiá a kanály komunikačnej platformy Telegram informovali, že ruské hlavné mesto bolo skoro ráno terčom útoku dronmi. Jeden z nich zasiahol vysokopodlažnú kancelársku budovu južne od centra ruskej metropoly, úlomky ďalšieho sa našli v centre mesta neďaleko ministerstva obrany, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na záchranné zložky. Podľa doterajších informácií nie sú mŕtvi ani zranení.

Prvotné správy hovorili o tom, že dronov mohlo byť viac, ministerstvo obrany uviedlo, že boli dva. Štátna tlačová agentúra RIA Novosti neskôr informovala, že nad Moskovskou oblasťou bol zneškodnený ďalší.

Ukrajinci zasypali ruských okupantov raketami
Video
Rakety si nájdu cieľ. Ukrajinci ostreľujú ruské pozície. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Správu prevzal portál britského denníka The Guardian s tým, že informácia nebola nezávisle overená.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová označila v televíznom vysielaní útok bezpilotných lietadiel na Moskvu za „akt medzinárodného terorizmu“, uviedla agentúra TASS. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa Reuters novinárom oznámil, že Rusko bude napriek dnešnému útoku pokračovať v „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Rusko nazýva svoju inváziu na Ukrajinu.

Moskovský starosta Sergej Sobjanin na telegrame uviedol, že bezpilotné lietadlá na mnohomiliónové mesto zaútočili okolo 4.00 h miestneho času (3.00 h SELČ). Z kancelárskej budovy bol hlásený výbuch, agentúra Reuters s odvolaním sa na svedka uviedla, že Moskvou zazneli explózie dve.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte aj CNN: Ukrajina vytvorila v Rusku sieť sabotážnych agentov a dáva im drony na útočenie

„Úlomky dronu boli nájdené na Komsomolskom prospekte,“ citoval TASS ruského činiteľa s odvolaním sa na druhé bezpilotné lietadlo. Práve neďaleko tejto niekoľkoprúdovej triedy, ktorá je teraz uzavretá, sa nachádza ministerstvo obrany. To uviedlo, že za útokom stojí Ukrajina. Proti tej Moskva už takmer rok a pol vedie vojnu.

Viaceré ruské médiá dostali príkaz, aby o útoku neinformovali. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruský nezávislý portál The Insider. „Museli sme všetko naliehavo zmeniť doslova 15 minút pred vysielaním – odstrániť všetky zábery s očitými svedkami a dôsledkami,“ uviedol pre The Insider nemenovaný zdroj z ruského mediálneho prostredia.

Mediálna skupina RBK mala najpodrobnejší príbeh o útoku na Moskvu. Odvysielala mnoho záberov, rozhovory s očitými svedkami, na mieste boli korešpondenti, ale ako tvrdí ďalší zdroj, to všetko museli stiahnuť z obehu.

Zákaz hlavne na Kryme

V téme útokov bezpilotnými lietadlami pokračovali vo forme krátkych komentárov akurát ministerstvo obrany a starosta Sobianin. Ruské úrady apelovali na regionálne kanály, aby túto tému nezdôrazňovali vo vysielaní. The Insider podotkol, že ruské úrady zároveň zakázali vysielať zábery z útokov dronov predovšetkým na okupovaný ukrajinský polostrov Krym.

Dovolenka? Kyjev varuje Rusov pred cestou na Krym
Video

Podľa ruských činiteľov drony nespôsobili žiadne vážne škody. Na záberoch z miesta je ale vidieť, ako vychádza dym z výškovej budovy, v ktorej najvyšších poschodiach je rozbitý rad okien. Menšie škody sú viditeľné aj na Komsomolskom prospekte.

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či drony v metropole zasiahli budovy, keď boli zničené, alebo či na ne mierili. Podľa ministerstva obrany sa obe bezpilotné lietadlá v Moskve podarilo zneškodniť prostriedkami elektronického boja a havarovali. „Ráno 24. júla bol zmarený pokus kyjevského režimu vykonať teroristický útok dvoma bezpilotnými lietadlami na objekty v Moskve,“ vyhlásilo ruské ministerstvo obrany.

moskva Čítajte aj Drony nad Moskvou: Prekonali protivzdušnú obranu a leteli bez odhalenia, alebo štartovali z Ruska?

Ruská metropola sa terčom dronov v posledných mesiacoch stala opakovane. Koncom mája zasiahli bezpilotné lietadlá aj niektoré z najprestížnejších moskovských častí vrátane Leninského prospektu alebo západnej Moskvy, kde sídli ruská elita – vrátane prezidenta Vladimira Putina.

69 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Vladimir Putin #Ukrajina #vojna na Ukrajine #vojenské drony