Vyzýva na mier a tajne podporuje Rusko? Colníci dokazujú pravdepodobnú vojenskú pomoc Číny

Čína síce naoko vyzýva na mierové riešenie vojny na Ukrajine, do Ruska však pravdepodobne dodáva dostatočné množstvo nesmrtonosných, ale vojensky užitočných zariadení. Ako referuje web Politico, vyplýva to zo získaných colných záznamov.

24.07.2023 15:04
Rusko Čína Putin Si Ťin-pching Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching počas uvítacieho ceremoniálu 21. marca 2023 v Moskve. Čína doviezla tento rok z Ruska plyn v objeme 1,8 miliardy eur, ropu za 15,6 miliardy a uhlie za 2,2 miliardy.
debata (104)

Podľa nich ruskí kupujúci deklarovali objednávky na státisíce nepriestrelných viest a prilieb vyrobených spoločnosťou Shanghai H Win, pričom položky uvedené v dokumentoch sa zhodujú s položkami v online katalógu spoločnosti. Rusov taktiež zaujímali čínske drony, ktoré možno použiť na nasmerovanie delostreleckej paľby alebo zhadzovanie granátov, a taktiež ako termálne optické zameriavače na zameranie nepriateľa v noci.

Ukrajina sa poďakovala Slovensku za zbrane
Video
Ukrajinské ministerstvo obrany zverejnilo video, v ktorom sa poďakovalo Slovensku za systém protivzdušnej obrany S-300.

Colné údaje potvrdzujú, že čínsky export produktov s dvojakým využitím do Ruska počas vojny vzrástol. A hoci je Ukrajina tiež zákazníkom Pekingu, v jej prípade dovoz takýchto produktov prudko klesol.

NATO Čítajte aj NATO vyčíta Číne nátlakovú politiku, aliancia tým rozčúlila Peking

Rusko tento rok doviezlo z Číny drony v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov, čo je 30-krát viac ako Ukrajina. Z colných údajov ďalej vyplýva, že čínsky vývoz keramiky, komponentu používaného v nepriestrelných vestách, sa v prípade Ruska zvýšil o 69 percent na viac ako 225 miliónov dolárov, zatiaľ čo v prípade Ukrajiny klesol o 61 percent na iba päť miliónov dolárov.

Rusko, Gromkij, Čína Čítajte aj Vojenská spolupráca aj na mori. Čína privítala ruské lode

„Je úplne jasné, že Čína, napriek všetkým svojim tvrdeniam, že je neutrálnym aktérom, v skutočnosti podporuje ruské pozície v tejto vojne,“ povedala Helena Legarda z berlínskeho think-tanku Mercator Institute for China Studies (MERICS).

Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?
Video
Zdroj: TV Pravda
104 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Čína #Peking #Ukrajina #vojenská pomoc #vojna na Ukrajine #Colný úrad