V Izraeli schválili kľúčovú časť spornej súdnej reformy, do protestujúcich nabehlo auto

Izraelský parlament v pondelok schválil kľúčovú časť spornej súdnej reformy, ktorá obmedzuje právomoci Najvyššieho súdu. Informuje o tom agentúra DPA.

24.07.2023 15:24 , aktualizované: 21:12
Izrael Foto: ,
Izraelčania protestujú proti zákone o reforme súdnictva pred Knesetom v Jeruzaleme 24. júla 2023 v Jeruzaleme.
debata (3)

Hlasovanie sa uskutočnilo po búrlivej rozprave, počas ktorej opoziční poslanci skandovali: „Hanba!“ Nakoniec opustili rokovaciu sálu. V 120-člennom Knesete ostalo len 64 poslancov a všetci hlasovali za kľúčový zákon reformy.

Najvyšší súd podľa schváleného zákona už nebude môcť zablokovať vládne nariadenia, ktoré vyhodnotí ako „neprimerané“. Obhajcovia reformy tvrdia, že doteraz mal Najvyšší súd prílišné právomoci oproti voleným predstaviteľom. Kritici však hovoria, že Najvyšší súd takto stratí dôležité kontrolné právomoci a vznikne priestor na korupciu a nevhodné nominácie na posty v štátnej správe.

Štát Izrael nemá ústavu a opiera sa tak o súbor základných zákonov a práv, ktoré majú poloústavný štatút. V tomto systéme zohráva zásadnú úlohu Najvyšší súd ako garant právneho štátu a dodržiavania ľudských práv.

Proti plánovanej reforme presadzovanej pravicovou vládou premiéra Benjamina Netanjahua sa niekoľko mesiacov konali rozsiahle protesty a kritizovali ju okrem opozície aj predstavitelia podnikateľov, armádni dôstojníci v zálohe či právni experti, uvádza agentúra AP.

Traja zranení po útoku autom

Po schválení reformy sa uskutočnili ďalšie masové demonštrácie. Počas jednej z nich na ceste pri meste Kfar Saba v strednom Izraeli do protestujúcich vrazilo auto. Traja ľudia utrpeli ľahšie zranenia, informuje online denník The Times of Israel, denník Haarec a agentúra Reuters.

Polícia oznámila, že medzičasom zadržala vodiča, ktorý si autom agresívne kliesnil cestu cez demonštrantov blokujúcich cestu. Vodič je vo veku niečo cez 20 rokov.

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery bieleho minivanu vrážajúceho do demonštrantov stojacich na ceste. Auto prešlo aj cez horiaci oheň na ceste a pokračovalo v jazde.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #súdna reforma