Zelenskyj: Zákaz EÚ na dovoz ukrajinského obilia aj po 15. septembri? Neprijateľné

Za neprijateľné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ďalšie predĺženie zákazu Európskej únie na dovoz ukrajinského obilia, o ktoré žiada pätica stredoeurópskych krajín. Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko a Slovensko chcú zákaz predĺžiť najmenej do konca tohto roka. Jeho platnosť vyprší 15. septembra, pripomenula agentúra Reuters.

24.07.2023 20:56
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Volodymyr Zelenskyj
debata (104)

„Naša pozícia je jasná: blokovanie (ukrajinského) pozemného vývozu po 15. septembri je za všetkých okolností neprijateľné,“ uviedol Zelenskyj na telegrame.

Európska komisia v máji povolila Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Slovensku zakázať na svojom trhu predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repkového semena a slnečnicových semien; tento krok neobmedzuje exportný tranzit do ďalších krajín. Ministri poľnohospodárstva týchto krajín minulú stredu uviedli, že požadujú predĺženie zákazu aspoň do konca roka a argumentovali nutnosťou ochrany vlastných trhov. „Nie sme proti Ukrajine alebo EÚ, je to v záujme našich poľnohospodárov,“ napísali vtedy v spoločnom vyhlásení.

Nahliadli sme do fabriky, kde vzniká „darček pre Putina“
Video

Aj poľský premiér Mateusz Morawiecki minulý týždeň upozornil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilia do Poľska nezruší ani po vypršaní jeho platnosti v polovici septembra.

Proti požiadavkám pätice krajín sa už vyslovila ukrajinská ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková, ktorá konanie Bratislavy, Varšavy, Sofie, Budapešti a Bukurešti označila za diskriminačnú. Zelenskyj, ktorého krajina už 15 mesiacov čelí ruskej invázii a usiluje sa o členstvo v EÚ, dnes dodal, že je v kontakte so všetkými stranami a snaží sa nájsť pre všetky schodné riešenia.

Dmytro Borodavka, ceo EU Poultry Čítajte viac Ukrajinec, ktorý podniká s kuracinou: Ukrajina ju má najlepšiu, dám za ňu ruku do ohňa, nikdy nám nič nenašli
104 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #obilie z Ukrajiny