Transrodoví Rusi sa rodičmi nestanú. Putin podpísal aj zákaz zmeny pohlavia

Šéf Kremľa Vladimir Putin podpísal zákon zakazujúci zmenu pohlavia aj zmenu rodu v oficiálnych dokumentoch. Návrh zákona už pred tým jednohlasne schválili obe komory ruského parlamentu, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

24.07.2023 22:04
Russia Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin počúva v Severomorsku v Murmanskej oblasti prezidentského asistenta Maxima Oreškina na stretnutí o rozvoji administratívnych oblastí a osád v arktickej zóne, štvrtok 20. júla 2023.
debata (15)

Týmto spôsobom chce Kremeľ podľa vlastných vyhlásení ochrániť hodnoty, ktoré označuje za tradičné. Ruskí zákonodarcovia opisujú tieto opatrenia ako ochranu Ruska pred údajnou „západnou protirodinnou ideológiou“. Niektorí z nich označili zmenu rodu či pohlavia za „nefalšovaný satanizmus“.

Prijatá legislatíva zakazuje „lekárske zásahy zamerané na zmenu pohlavia osoby“, ako aj zmenu rodu osoby v oficiálnych dokumentoch a vo verejných záznamoch. Jedinou výnimkou bude lekársky zásah na úpravu vrodených anomálií.

Zákon tiež ruší manželstvá, v ktorých má jedna osoba „zmenené pohlavie“, a zakazuje transrodovým ľuďom stať sa pestúnmi detí alebo adoptívnymi rodičmi.

Rusko, Ukrajina, Luhansk Čítajte viac Správy o deportáciách ukrajinských detí sa objavili už vlani na jar. Rusko sa k zadržiavaniu niektorých priznalo

Rusko začalo postihovať LGBTQ+ ľudí pred približne desiatimi rokmi, keď Putin vyhlásil, že bude svoju politiku zameriavať na údajné „tradičné rodinné hodnoty“. V tom ho podporila aj ruská pravoslávna cirkev spriaznená s vládnucim režimom.

Kremeľ v roku 2013 prijal legislatívu, ktorá zakazuje akékoľvek verejné schvaľovanie „netradičných sexuálnych vzťahov“ pred neplnoletými osobami. Putin potom v roku 2020 presadil reformu ústavy, ktorá zakazuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Vlani podpísal zákon zakazujúci „propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov“ aj pred dospelými.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #zmena pohlavia #Vladimir Putin