Tajný agent Steele: Putin opúšťa plány vyhrať vojensky. Rusko zlyháva, preto sa zamerali na jedno

Rusko „takmer opustilo“ myšlienku vyhrať vojnu na Ukrajine vojensky. Ako referuje web news.sky.com, povedal to bývalý britský spravodajský dôstojník MI6 Christopher Steele.

25.07.2023 13:34
Russia Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (242)

S rastúcim počtom útokov na bezvýznamné oblasti sa zdá, že Rusko využíva „všetky zásoby rakiet“ na vyvíjanie iného druhu tlaku na Ukrajinu a medzinárodné spoločenstvo, povedal Steele. „To, čo vidíme, je v skutočnosti útok na voľný obchod,“ podotkol.

Ukrajinské migy v boji proti ruským okupantom
Video
Nie sú stíhačky F-16? Ukrajinským pilotom v boji stále slúžia stroje MiG-29, ktoré Kyjevu dodalo aj Slovensko. / Zdroj: Ukrajinské vzdušné sily

Steele vraví, že Putin má určite ambície „spochybniť spôsob, akým funguje svetový trh a západný systém vládnutia vo svete“. „Rusko takmer opustilo myšlienku vyhrať túto vojnu vojensky v akomkoľvek konvenčnom zmysle.“

Rusko Kremeľ dron útok uarus Čítajte aj Kremeľ zúri kvôli dronovým útokom na Moskvu. Hrozí opäť tvrdou odvetou

Steele vysvetlil, že Rusko zlyhalo vo svojich cieľoch a jeho jednotky trpia zlou morálkou a zlým vedením. Zdá sa, že existujú aj problémy s najvyšším velením krajiny, pričom niekoľko najlepších generálov sa vyslovilo proti vojnovému úsiliu.

Putin Čítajte aj Putin blúzni? Varuje pred poľským útokom. Budeme brániť Bielorusko všetkými prostriedkami, vyhlasuje

„To je skutočne významné a naznačuje to oveľa hlbší problém v rámci ruského vrchného velenia a u Ukrajincov tieto spory nevidíme,“ povedal Steele.

Spôsobili to Rusi. Porovnajte si Bachmut pred a po invázii
Video
Ako vyzerá Bachmut, ktorý okupujú Rusi? / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ruské vojenské útoky sa nedaria pre zlé špionážne informácie

Útoky ruskej armády sú od začiatku invázie na Ukrajinu charakteristické „zlými výzvednými informáciami“, uviedlo britské ministerstvo obrany v utorok v aktuálnej hodnotiacej správe. Tá sa zameriavala na útoky Moskvy odvtedy, ako začiatkom minulého týždňa odstúpila od obilnej dohody. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Obilná dohoda sprostredkovaná Tureckom a OSN umožňovala Ukrajine aj počas vojny vyvážať svoje obilie cez Čierne more. Kým čiernomorská obilná dohoda platila, „Rusko sa vo všeobecnosti zdržiavalo útokov na civilnú infraštruktúru v juhoukrajinských prístavoch,“ napísalo na Twitteri britské ministerstvo obrany.

Recep Tayyip Erdogan Čítajte aj Erdogan verí, že presvedčí Putina vrátiť sa k obilnej dohode

„Odvtedy, čo Rusko neobnovilo obilnú dohodu, Kremeľ sa pravdepodobne cíti menej politicky viazaný či obmedzovaný, a preto sa pokúša útočiť na ciele v prístave Odesa. Kremeľ je totiž presvedčený, že Ukrajina v tomto okolí skladuje vojenskú výzbroj,“ dodalo ministerstvo.

„Od začiatku vojny sú pre útoky Ruska typické zlé spravodajské informácie a chybne fungujúci proces cielenia útokov na terče,“ uviedli predstavitelia tajných služieb v Londýne.

Britské ministerstvo obrany vydáva spravodajské hodnotenie situácie každý deň od začiatku vojny, ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine 24. februára 2022. Moskva obviňuje Londýn z vedenia dezinformačnej kampane.

242 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Kremeľ #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine