V Taliansku spadla najväčšia krúpa v histórii európskych meraní

V severnom Taliansku v pondelok spadla krúpa s priemerom 19 centimetrov. Podľa Európskeho laboratória pre výskum silných búrok (ESSL) je najväčší, aký kedy bol v Európe zaznamenaný. Informovala o tom dnes agentúra APA.

25.07.2023 19:24
krúp Foto:
Rekordný 19-centimetrový krúp spadol v meste Azzano Decimo na severe Talianska.
debata

Predchádzajúci rekord 16 centimetrov bol evidovaný iba pred necelým týždňom v severotalianskej provincii Padova. O tri centimetre väčšia krúpa spadla v meste Azzano Decimo v regióne Furlánsko-Julske Benátky. Svetový rekord podľa ESSL drží od roku 2010 mesto Vivian v americkej Južnej Dakote, kde mala krúpa 20,3 centimetra.

ESSL ďalej uviedla, že severné Taliansko v posledných desaťročiach zaznamenalo najväčší nárast výskytu silného krupobitia v Európe.

Slovensko si chvíľu oddýchne od horúčav
Video

Vznik krupobitia je neoddeliteľne spätý s tvorbou búrok. Ľad vzniká prakticky v každom väčšom búrkovom mraku, vo väčšine prípadov sú ale krúpy také malé, že počas pádu z oblohy sa roztopia a na zemský povrch dopadnú ako dažďové kvapky. Iba v malom množstve búrkových mrakov sa vytvoria krúpy tak veľké, že na zem dopadnú ako ľad.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #krúpy #krupobitie