Českí poslanci napriek obštrukciám opozície schválili penzijnú reformu

Českí poslanci v stredu v treťom čítaní napriek kritike a obštrukciám opozície schválili novelu zákona o dôchodkovom poistení, ktorú vládna koalícia označuje ako dôchodkovú reformu. Podľa opozičných hnutí ide len o parametrické zmeny, ktoré "okradnú" súčasných aj budúcich českých dôchodcov. Koalícia zmeny obhajuje ako nevyhnutné pre udržateľnosť penzijného systému, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

26.07.2023 16:10
ČR / snemovňa / vláda / nedôvera / rokovanie /... Foto: ,
Andrej Babiš
debata

Záver diskusie bol pomerne búrlivý. Koalícia presadila pevný čas hlasovania, hoci do rozpravy bolo prihlásených ešte viac než 30 poslancov. Opozícia tento krok ostro kritizovala. „Poslanci vládnej päťkoalície tu už pomaly sedia zbalení a pripravení na dovolenku. Už si predstavujú, ako sa budú opaľovať na pieskovej pláži s mojitom v ruke a posledné, na čo myslia, sú českí dôchodcovia,“ povedala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Opozícia v predchádzajúcich dňoch podľa nej neobštruovala, len fakticky diskutovala o právnej úprave, s ktorou nesúhlasí.

S dlhým prejavom vystúpil aj šéf ANO Andrej Babiš. Obmedzenie rečnenia opozičných poslancov označil za „novú totalitu“. „Ja sa vás pýtam, kedy teda my môžeme hovoriť?“ obrátil sa na koalíciu. Zároveň označil kabinet Petra Fialu za „vládu národnej tragédie“. V prejave sa však konkrétnej novele venoval len pár minút, potom hovoril napríklad o nelegálnej migrácii, obilí z Ukrajiny či elektromobiloch. Novelu kritizoval aj šéf hnutia SPD Tomio Okamura.

pavel Čítajte viac Rusko hodnotí stav ľudských práv v Česku. Praha ostro: Vypadnite z Ukrajiny

Opozičné strany sa zhodli na tom, že ak po schválení Senátom podpíše novelu aj prezident, obrátia sa na ústavný súd. Nesúhlasia s tým, akým spôsobom sa o nej rokovalo. Podľa nich bol porušený rokovací poriadok.

Zmeny v dôchodkoch pred poslancami opakovane obhajoval minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. „Je potrebné urobiť zmeny preto, aby aj deti a vnúčatá terajších dôchodcov mali šancu, že budú mať dôchodky z priebežného systému, ktoré im dokážu zaistiť dobrú životnú úroveň,“ argumentoval.

Cieľom schválenej novely je dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť penzijného systému. Prostriedkom na to má byť zníženie motivácie ísť do predčasného dôchodku a spomalenie valorizácie penzií. Pri vyššej inflácii norma počíta s pomocou v podobe dočasného prídavku k penziám.

americkí vojaci Čítajte aj Česká snemovňa schválila obrannú dohodu so Spojenými štátmi

Namiesto aktuálnych piatich rokov má byť maximálna doba predčasného dôchodku tri roky. Zároveň musí mať žiadateľ splnenú dobu poistenia minimálne 40 rokov.

Spomalí sa tiež zvyšovanie penzií. Štát má podľa Jurečku oceniť tých, ktorí pracovali dlhšie, a nie naopak. Valorizácia nesmie roztvárať nožnice medzi seniormi s vyššími a nižšími príjmami, dodal minister so slovami, že vláda chce túto nespravodlivosť napraviť.

Koalícia spresnila, že ide len o prvú časť reformy. Ďalšie kroky chce predstaviť do konca roka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš #dôchodková reforma