Ministerka životného prostredia Anna Moskwová na tlačovej konferencii uviedla, že do Poľska bolo z Nemecka nelegálne dovezených 35 000 ton odpadu uskladneného na siedmich skládkach. Varšava sa podľa ministerky mnohokrát sťažovala svojmu západnému susedovi, ako na úrovni jednotlivých krajín, tak na spolkovej úrovni a vyzvala „veľmi zelenú nemeckú vládu“, aby si vzala späť „nemecké smeti, ktoré sú nelegálne na poľskom území“. Sťažnosť k EK je podľa Moskwovej prvým krokom k žalobe na Súdnom dvore EÚ. „Poľský daňový poplatník nemôže platiť za nemecké smeti,“ dodala.
V Nemecku ministerstvo životného prostredia podľa agentúry AP uviedlo, že sťažnosť nedostalo a nemôže sa k nej podstatne vyjadriť. Hovorca Christopher Stolzenberg povedal, že všeobecne nemecká vláda so znepokojením vníma nelegálny vývoz odpadu a chce sprísniť pravidlá EÚ v tomto smere.
Stolzenberg povedal, že v Nemecku sú za uplatňovanie zákona – teda aj vyšetrovanie, sledovanie a nariaďovanie vrátenia nelegálneho vývozu – zodpovedné skôr vlády spolkových krajín ako spolková vláda. Berlín sa podľa neho snaží pomáhať „neformálne“, kde môže.

Zahraničný odpad skladovaný v Poľsku je problémom už roky, hovorí sa o „odpadovej mafii“. Poľské firmy uzatvárajú zmluvy so zahraničnými firmami na zneškodnenie odpadu, ale hocikedy ho jednoducho vysypú na nepovolené miesta a nakoniec ho spália, aby sa uvoľnilo miesto pre ďalší odpad. Požiare toxického odpadu vyvolali v poslednej dobe znepokojenie verejnosti. Poľský trestný zákonník hrozí až desiatimi rokmi väzenia za nelegálny dovoz a skladovanie odpadu, ktorý môže byť toxický.