Na EÚ sa Ukrajina pri vývoze obilia spoľahnúť nemôže, Brusel nemá na to peniaze

Európska komisia nemá bezprostredne k dispozícii peniaze, ktorými by mohla pomôcť Ukrajine s dodatočnými výdavkami na vývoz obilia po tom, čo Rusko minulý týždeň odmietlo predĺžiť platnosť dohody o jeho bezpečnej preprave cez Čierne more. S odvolaním sa na svoje zdroje to vo štvrtok napísala agentúra Reuters.

27.07.2023 19:31
ukrajina Foto: ,
Bociany kráčajú pred kombajnmi na pšeničnom poli v dedine Zghurivka na Ukrajine.
debata (42)

Ukrajina, ktorá je jedným z najväčších svetových producentov obilia, bude teraz odkázaná na jeho prepravu po zemi cez členské krajiny EÚ alebo na v súčasnosti najlacnejšiu alternatívu – plavbu hore Dunajom. Táto možnosť je však obmedzená po nedávnom ruskom bombardovaní skladov pri ústí Dunaja na Ukrajine.

40 dolárov za tonu

Reportér agentúry Reuters mal možnosť nahliadnuť do listu, v ktorom ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva koncom minulého týždňa požiadalo podpredsedu Európskej komisie pre hospodárstvo Valdisa Dombrovskisa o pomoc EÚ s dodatočnými nákladmi na prepravu obilia v hodnote 30 až 40 dolárov za tonu.

Komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski upozornil, že ak EÚ Ukrajine nepomôže, z tejto situácie bude profitovať Rusko, ktoré je taktiež významným exportérom obilia.

putin Čítajte viac Putin si obilím a odpúšťaním dlhov kupuje lojalitu Afričanov

„Zatiaľ sa nám nepodarilo nájsť riešenie, ako podporiť prepravu (ukrajinského) obilia. Ľudia sa škrabú sa za ušami už od vlaňajška,“ povedal agentúre Reuters zdroj oboznámený so situáciou v Komisii.

Ďalší diplomatický zdroj uviedol, že Komisia teraz nemá peniaze a výraznejší obnos by mohol byť k dispozícii až po vyhodnotení eurorozpočtu v strede rozpočtového obdobia, teda najskôr o niekoľko mesiacov.

NATO ukázalo silu v Čiernom mori
Video
Zdroj: NATO
42 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #vojna na Ukrajine