'Ruská loď, choď do prdele'. Gruzínci vyhnali stovky Rusov z prístavu pri Čiernom mori

Gruzínski demonštranti zabránili v Batumi pri Čiernom mori v pristátí výletnej lode s ruskými turistami na palube. Stalo sa tak po tom, čo niektorí turisti z Ruska gruzínskej tlači oznámili, že schvaľujú ruské kroky vo vojne s Gruzínskom v roku 2008. Loď priplávala vo štvrtok ráno z ruského mesta Soči, prístav v Batumi ale musela onedlho kvôli protestom opustiť, informoval web Nastojaščeja vremja.

28.07.2023 16:46
Russia is a terrorist state / Rusko teroristi / Foto: ,
Gruzínski opoziční aktivisti počas protestu proti obnoveniu leteckých spojení s Ruskom na medzinárodnom letisku pri Tbilisi 19. mája 2023.
debata (243)

Na lodi Astoria Grande sa plavilo 800 výletníkov, z ktorých väčšina boli ruskí občania. Jej príchodu predchádzali protiruské protesty, ktoré prepukli ako v samotnom prístavnom Batumi, tak v hlavnom gruzínskom meste Tbilisi.

Ako sa pečie medovník Ruská vojnová loď, choď do …!
Video
Maria Avdejevová z Charkova vám ukáže, ako sa pripravujú ukrajinské medovníky s nápisom: Ruská vojnová loď, choď do …! / Zdroj: Twitter Marie Avdejevovej

Nevôľu demonštrantov vyvolali výroky ruských turistov v Gruzínsku, že „Rusko oslobodilo Abcházsko od Gruzíncov“. Pobúrilo tiež priznanie niektorých ruských turistov, že navštívili Abcházsko. Gruzínsko totiž považuje vstup cudzincov z ruskej strany do Abcházska za porušenie svojho zákona o „okupovaných územiach“.

Gruzínsko a Rusko sa v roku 2008 stretli v krátkej vojne po tom, čo Rusko obvinilo Gruzínsko z príprav vojny v separatistickom Južnom Osetsku a vyslalo tam armádu. Po vojne Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska aj Abcházska a udržiava v nich vojenské posádky. Gruzínsko naďalej považuje obe separatistické provincie za svoje územie.

vladimir putin Čítajte aj Gruzínci prekvapili Putina: Vravím si, zbláznili sa

Počas demonštrácie v Tbilisi niektorí protestujúci spálili ruskú vlajku. V Batumi mali aktivisti transparenty s heslami ako „Rusko nás oberá o vlasť, život a budúcnosť“ alebo „Nie politike porušovania“. Podľa miestneho serveru tiež ľudia v prístave skandovali okrídlenú frázu „Ruská loď, choď do prdele“. Vetu „Ruská vojnová loď, choď do prdele“ prvýkrát vlani v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu predniesol ukrajinský obranca čiernomorského Hadieho ostrova, ktorý reagoval na posádku blížiaceho sa ruského armádneho plavidla. Jeho chladná reakcia natoľko zaujala, že sa stala námetom aj špeciálne známky ukrajinskej pošty.

V Gruzínsku v máji ľudia protestovali tiež proti prvému priamemu letu z Ruska od roku 2019. Do Gruzínska v minulom roku zamierili desaťtisíce Rusov, ktorí sa rozhodli emigrovať po začatí ruskej invázie na Ukrajinu alebo utekali pred čiastočnou mobilizáciou vyhlásenou v Rusku. Podľa odhadu gruzínskeho ministra hospodárstva Levana Davitašviliho z konca minulého roka asi 60.000 z nich v Gruzínsku zostalo natrvalo.

243 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Gruzínsko #Vladimir Putin #Čierne more #vojna na Ukrajine