Na lodi Astoria Grande sa plavilo 800 výletníkov, z ktorých väčšina boli ruskí občania. Jej príchodu predchádzali protiruské protesty, ktoré prepukli ako v samotnom prístavnom Batumi, tak v hlavnom gruzínskom meste Tbilisi.
Nevôľu demonštrantov vyvolali výroky ruských turistov v Gruzínsku, že „Rusko oslobodilo Abcházsko od Gruzíncov“. Pobúrilo tiež priznanie niektorých ruských turistov, že navštívili Abcházsko. Gruzínsko totiž považuje vstup cudzincov z ruskej strany do Abcházska za porušenie svojho zákona o „okupovaných územiach“.
Gruzínsko a Rusko sa v roku 2008 stretli v krátkej vojne po tom, čo Rusko obvinilo Gruzínsko z príprav vojny v separatistickom Južnom Osetsku a vyslalo tam armádu. Po vojne Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska aj Abcházska a udržiava v nich vojenské posádky. Gruzínsko naďalej považuje obe separatistické provincie za svoje územie.
Čítajte aj Gruzínci prekvapili Putina: Vravím si, zbláznili saPočas demonštrácie v Tbilisi niektorí protestujúci spálili ruskú vlajku. V Batumi mali aktivisti transparenty s heslami ako „Rusko nás oberá o vlasť, život a budúcnosť“ alebo „Nie politike porušovania“. Podľa miestneho serveru tiež ľudia v prístave skandovali okrídlenú frázu „Ruská loď, choď do prdele“. Vetu „Ruská vojnová loď, choď do prdele“ prvýkrát vlani v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu predniesol ukrajinský obranca čiernomorského Hadieho ostrova, ktorý reagoval na posádku blížiaceho sa ruského armádneho plavidla. Jeho chladná reakcia natoľko zaujala, že sa stala námetom aj špeciálne známky ukrajinskej pošty.
V Gruzínsku v máji ľudia protestovali tiež proti prvému priamemu letu z Ruska od roku 2019. Do Gruzínska v minulom roku zamierili desaťtisíce Rusov, ktorí sa rozhodli emigrovať po začatí ruskej invázie na Ukrajinu alebo utekali pred čiastočnou mobilizáciou vyhlásenou v Rusku. Podľa odhadu gruzínskeho ministra hospodárstva Levana Davitašviliho z konca minulého roka asi 60.000 z nich v Gruzínsku zostalo natrvalo.