Rozhodnutie je prvým veľkým balíkom Bidenovej administratívy určeným na pomoc Taiwanu v boji proti Číne. Kongres schválil v rozpočte na rok 2023 prezidentskú pomoc na zbrojenie pre Taiwan v hodnote až jednej miliardy USD.
Balík má podľa oznámenia zahŕňať obranu, vzdelávanie a výcvik Taiwancov. Agentúra AP s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, uviedla, že Washington pošle Taiwanu prenosné protiletecké obranné systémy MANPADS, spravodajské a sledovacie kapacity aj strelné zbrane a rakety.
Americkí zákonodarcovia vyvíjajú tlak na Pentagon a Biely dom, aby urýchlili dodávku zbraní na Taiwan. Cieľom je pomôcť krajine čeliť Číne a odradiť Čínu od úvah o útoku tým, že poskytnúť Taiwanu dostatok zbraní na to, aby prípadná cena za inváziu bola príliš vysoká.
Pomoc je doplnkom k už schválenému predaju lietadiel F-16 a ďalších významných zbraňových systémov za 19 miliárd USD. Rozdiel je však v tom, že nový balík je súčasťou prezidentskej právomoci schválenej vlani Kongresom, ktorá umožňuje dodávať zbrane zo súčasných amerických zásob. Taiwan tak nebude musieť čakať na výrobu týchto zbraní a tie budú dodané rýchlejšie ako pri poskytovaní financií na nové zbrane.
Pentagon využil podobnú právomoc pri dodávkach munície pre Ukrajinu za miliardy dolárov.
Taiwan sa oddelil od Číny v roku 1949 v čase občianskej vojny. Čínsky prezident Si Ťin-pching trvá na tom, že Čína má teraz právo prevziať samosprávny ostrov, v prípade potreby aj silou. Čína obvinila USA, že kvôli sľubu dodávok zbraní za miliardy USD mení ostrov na sud strelného prachu. USA zastávajú politiku jednej Číny, v rámci ktorej neuznávajú formálnu nezávislosť Taiwanu a z úcty k Pekingu neudržiavajú s krajinou žiadne formálne diplomatické vzťahy.