Nikaragujskí predstavitelia čelia v posledných rokoch rastúcemu tlaku zo Spojených štátov, ktoré zavádzajú sankcie proti ľuďom a subjektom spojeným s Ortegovou vládou. Sankcionované osoby a subjekty potom nemajú možnosť napríklad využívať služby amerických finančných inštitúcií.
„Zvažujeme systém platieb MIR a tiež ďalšie obdobné systémy, ktoré zaručujú neutralitu,“ uviedol nikaragujský minister financií. Podľa neho cieľom je „neutralizovať a poraziť finančnú agresiu zo strany USA“.
Napriek medzinárodným sankciám sú Spojené štáty najväčším obchodným partnerom Nikaraguy a americký dolár je súčasne hojne využívanou menou v krajine. „Používať sieť platieb, ako je MIR, nemá (pre Nikaraguu) veľký význam,“ domnieva sa analytik Manuel Orozco. Podľa neho Ortegova vláda napodobňuje kroky, ktoré urobili satelity Moskvy, a ide hlavne o propagandu.
Čítajte viac Nikaragua schválila umiestnenie ruských vojakov v krajinePredstaviteľ opozície Eliseo Núñez denníku El País povedal, že sa Ortegova vláda môže chystať na odpojenie od medzinárodného systému SWIFT. „To je to, čo by sa mohlo stať, keby režim pokračoval po svojej ceste,“ uviedol Núñez, podľa ktorého Ortegovu vládu zrejme čakajú ďalšie a tvrdšie medzinárodné sankcie, pokiaľ bude pokračovať s prenasledovaním kritikov a opozície.
Nikaragujská vláda podpísala v uplynulých mesiacoch desiatky dohôd o kultúrnej či obchodnej spolupráci s Ruskom, Čínou a Iránom. Ich ekonomický dopad na hospodárstvo krajiny je však zatiaľ podľa denníka El País zanedbateľný.
Čítajte viac Nikaragua zakázala novému veľvyslancovi USA vstup do krajiny pre 'neúctivé' poznámky