522. deň: Zelenskyj: Vojna sa vracia na územie Ruska, ide o absolútne spravodlivý proces

Moskva sa stala terčom útoku ukrajinských dronov, tvrdia ruské úrady. Kyjev tvrdenia o útoku nekomentoval, prezident Volodymyr Zelenskyj však popoludní povedal, že vojna sa vracia na územie Ruska a že ide o absolútne spravodlivý proces.

30.07.2023 06:00 , aktualizované: 22:00
debata (841)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 522. deň
  • Ukrajinské drony poškodili v Moskve dve budovy, uviedol Kremeľ
  • Africkí lídri opúšťajú Rusko bez dohody o vývoze obilia z Ukrajiny
  • Do nočného útoku na Krym Ukrajina nasadila 25 dronov, tvrdia Rusi
  • Ruský raketový útok v Záporoží pripravil o život dve osoby
Poškodený mrakodrap v biznisovom centre "Moscow...
Vyšetrovatelia pri biznisovom centre "Moscow...
+3Vyšetrovatelia pri biznisovom centre "Moscow...
"Na juh! Naši chlapci! Sláva Ukrajine!". Zelenskyj zverejnil video dobytia obce Staromajorske
Video
vojna na Ukrajine, Bachmut Čítajte viac 521. deň: Zelenskyj navštívil vojakov pri Bachmute. Rusko tvrdí, že pri útoku na Dnipro zasiahlo veliteľský post

22:00 Ukrajina na budúci týždeň začne rokovať s USA o bilaterálnej dohode o poskytnutí bezpečnostných záruk, uviedol šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak na Telegrame.

„Záruky budú platné dovtedy, kým sa Ukrajina nestane členom NATO. Zatiaľ čo v našej krajine pokračuje vojna a my nemôžeme vstúpiť do NATO, náš štát musí mať spoľahlivé záruky na prechodné obdobie,“ napísal.

21:50 Ruské veľvyslanectvo v Moldavsku oznámilo, že dočasne ruší možnosť dojednávať si stretnutia na konzulárnom oddelení, píše agentúra Reuters. Podľa moldavských predstaviteľov to súvisí s nariadením Kišiňova, podľa ktorého musí ambasáda obmedziť počet diplomatov.

Ruské veľvyslanectvo vo vyhlásení uviedlo, že schôdzky sa od 5. augusta „z technických dôvodov“ pozastavujú.

Reuters píše, že väčšina práce konzulárneho oddelenia sa týka proruského separatistického Podnesterska, ktoré sa od Moldavska odtrhlo pred koncom sovietskej vlády. Žije v ňom 200 000 ľudí s ruskými pasmi. Zamestnanci ambasády kvôli konzulárnym záležitostiam v minulosti mohli jazdiť na toto územie na hranici s Ukrajinou, avšak podnesterské úrady hovoria, že po obmedzení personálu na veľvyslanectve to bude výrazne ťažšie.

Moldavsko tento týždeň nariadilo Rusku, aby výrazne znížilo počet pracovníkov na ambasáde. Z terajších viac ako 80 ich tam má zostať 25, aby sa tak ich počet vyrovnal obsadeniu zastúpenia Moldavska v Moskve. Kišiňov sa tak rozhodol po tom, ako médiá informovali o možnom špionážnom zariadení nainštalovanom na streche ruskej ambasády. Rusko má na uvedenie rozhodnutia do praxe čas do 15. augusta. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová povedala, že tento krok nezostane bez odozvy.

20:40 Ukrajinskí hackeri sa rozhodli pripomenúť si Deň ruského námorníctva útokom na telefóny vojenských námorníkov. Prostredníctvom reklamného spamu im na platformách Viber, Telegram a WhatsApp poslali falošnú gratulačnú správu na zachytenie informácií z ich zariadení. Ako informuje spravodajský portál Sky News, uviedlo to hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany.

rusko, deň námorníctva Čítajte viac Putin na prehliadke v Petrohrade chválil ruské námorníctvo, gratulovali aj ukrajinskí hackeri

19:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očakáva, že Rusko s príchodom chladného počasia obnoví útoky na energetickú infraštruktúru. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Je zrejmé, že túto jeseň a v zime sa nepriateľ pokúsi zopakovať teror proti ukrajinskému energetickému priemyslu. Mali by sme na to byť v každom prípade pripravení,“ povedal vysokým vládnym a bezpečnostným úradníkom. Počas minuloročnej zimy bolo v dôsledku ruských útokov podľa agentúry Reuters poškodených takmer 40 percent ukrajinskej energetickej infraštruktúry.

19:00 Pápež František v nedeľu v príhovore k davu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne vyzval veriacich, aby sa aj ďalej modlili za „mučenícku Ukrajinu, kde vojna ničí všetko aj obilie“, čo označil za „vážnu urážku Boha“. Pápež zároveň poukázal na to, že „k nebu sa vznáša plač miliónov bratov a sestier, ktorí trpia hladom“.

Od začiatku invázie na Ukrajinu vlani vo februári pápež František opakovane odsúdil konflikt na Ukrajine. Zároveň sa však snaží udržať otvorené komunikačné kanály s Moskvou. V máji František poveril kardinála Mattea Zuppiho úlohou mierového vyslanca. Zuppi odvtedy navštívil Rusko, Ukrajinu i Spojené štáty, pripomína Reuters.

17:05 Moskva sa stala terčom útoku ukrajinských dronov, tvrdia ruské úrady. Kyjev tvrdenia o útoku nekomentoval, prezident Volodymyr Zelenskyj však popoludní povedal, že vojna sa vracia na územie Ruska a že ide o absolútne spravodlivý proces.

Ukrajinský prezident Zelenskyj po stretnutí so zástupcami obecných a regionálnych samospráv v Ivano-Frankivsku povedal, že „vojna sa vracia na územie Ruska, do jeho symbolických centier a vojenských základní a je to nevyhnutný, prirodzený a absolútne spravodlivý proces“. O tom, že za nočnými útokmi bezpilotných lietadiel bola Ukrajina, Zelenskyj konkrétne nehovoril.

17:00 Pápež vyzval Rusko, aby obnovilo účasť na čiernomorských obilných dohodách. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti X, niekdajšom twitteri, iniciatívu hlavy rímskokatolíckej cirkvi ocenil.

„Reakcia svetových náboženských lídrov na ruský raketový teror a ničenie ukrajinských poľnohospodárskych produktov je nanajvýš dôležitá pre ochranu celého sveta, a najmä národov Afriky a Ázie, ktoré trpia najviac hrozbou hladu, potravinovou krízou,“ uviedol Zelenskyj.

„Ukrajina je a bude garantom svetovej potravinovej bezpečnosti. Hlavné teraz je zastaviť ruský teror a plne realizovať mierový plán,“ napísal tiež ukrajinský prezident.

15:10 Ak bude protiofenzíva Kyjeva úspešná, Moskva bude musieť použiť jadrovú zbraň. Vyhlásil to ruský exprezident Dmitrij Medvedev, ktorý, ako pripomenula agentúra Reuters, podobné ostré vyhlásenia robí často, zrejme v snahe odradiť západné krajiny od poskytovania ďalšej pomoci Ukrajine.

Medvedev Čítajte viac Medvedev opäť hrozí: Ak uspeje ukrajinská protiofenzíva, musíme použiť atómovku

14:35 V budove, ktorú skoro ráno poškodili v Moskve drony, sídlia kancelárie troch vládnych rezortov: Ministerstvo hospodárskeho rozvoja, Ministerstvo priemyslu a obchodu a Ministerstvo komunikácií. Ich dokumenty rozmetal výbuch po ulici.

13:50 Ruské námorníctvo ešte v tomto roku dostane 30 nových lodí. Podľa agentúry Reuters to oznámil ruský prezident Vladimír Putin na slávnostnom ceremoniáli v Petrohrade, kde sledoval prehliadku vojnových plavidiel a jadrových ponoriek.

Štyridsaťpäť lodí, ponoriek a ďalších plavidiel sa zúčastnilo na každoročnom Dni ruského námorníctva, tradičnej prehliadky vojenskej sily, ktorá sa koná vo Fínskom zálive a na rieke Neve v Petrohrade. Približne 3 000 príslušníkov námorníctva sa tiež zúčastnilo na prehliadke na súši, uviedol Kremeľ.

Putin v sprievode ministra obrany Sergeja Šojgua a vrchného veliteľa námorníctva admirála Nikolaja Jevmenova si pred prejavom prezrel niektoré lode z člna na Neve.

„Rusko dnes sebavedome realizuje rozsiahle úlohy našej národnej námornej politiky a dôsledne buduje silu nášho námorníctva,“ povedal Putin. „Len v tomto roku sa flotila rozrastie o 30 lodí rôznych tried,“ dodal.

13:30 Zničenie Kachovskej priehrady na začiatku júna spôsobilo na dolnom toku Dnepra rozsiahle záplavy a humanitárnu i ekologickú katastrofu na juhu Ukrajiny. Po tom, čo voda z rozsiahleho vodného diela po pretrhnutí hrádze odtiekla, sa tiež odkrylo to, čomu sa niekedy hovorí „kozácka Atlantída“, píše Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) s odkazom na územie, ktoré bolo domovom záporožských kozákov, ktorí pred stáročiami vytvorili štátny útvar známy ako Záporožská Sič.

kachovka Čítajte viac Dneper po pretrhnutí Kachovskej priehrady odhalil kozácku Atlantídu

12:55 Pápež František vyzval Rusko, aby obnovilo účasť na čiernomorských obilných dohodách, ktoré umožnili Ukrajine vyvážať poľnohospodárske produkty z čiernomorských prístavov. Informuje o tom agentúra Reuters.

„Obraciam sa na svojich bratov, úrady Ruskej federácie, aby bola obnovená čiernomorská iniciatíva a bolo možné bezpečne prepravovať obilie,“ uviedol podľa Reuters pápež.

Rusko tento mesiac pozastavilo svoju účasť v obilných dohodách sprostredkovaných vlani OSN, ktoré napriek vojne na Ukrajine umožňovali vývoz obilia a ďalších potravín z napadnutej krajiny a pomohli zabezpečiť potravinovú bezpečnosť vo svete. Rusko teraz podľa Kyjeva opakovane útočí na ukrajinské prístavy a ďalšiu infraštruktúru, ktorá slúži na export potravín z Ukrajiny. Pozastavenie ruskej účasti odsúdili EÚ aj USA.

11:58 Africkí lídri opúšťajú Petrohrad po dvojdňovom rusko-africkom summite bez toho, aby dokázali presadiť obnovenie dohody o vývoze obilia z Ukrajiny a nájsť cestu na ukončenie tamojšej vojny.

Ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po summite v sobotu neskoro večer uviedol, že ruské ukončenie dohody o obilí spôsobilo zvýšenie jeho cien. Z toho majú prospech ruské spoločnosti a podľa neho sa Moskva o časť týchto príjmov podelí s „najchudobnejšími krajinami“.

Tento záväzok bez podrobností nasleduje po Putinovom sľube, že v najbližších troch až štyroch mesiacoch bezplatne dopraví 25.000 až 50.000 ton obilia do Burkiny Faso, Zimbabwe, Mali, Somálska, Eritrey a Stredoafrickej republiky. To má prevýšiť 725.000 ton dodaných Svetovým potravinovým programom OSN.

Na rusko-africkom summite sa zúčastnilo menej ako 20 z 54 hláv štátov a vlád Afriky. Na predchádzujúcom stretnutí v roku 2019 ich bolo 43, čo odráža obavy z ruskej invázie na Ukrajinu.

Prezidenti Egypta a Juhoafrickej republiky patrili k najotvorenejším v téme obnovenia dohody o vývoze ukrajinského obilia.

„Chceli by sme, aby sa čiernomorská iniciatíva naplnila a aby Čierne more bolo otvorené,“ povedal prezident JAR Cyril Ramaphosa. „Nie sme tu, aby sme prosili o dary pre africký kontinent.“

Putin prisľúbil, že Rusko bude analyzovať mierový návrh afrických lídrov pre Ukrajinu. Zároveň reagoval protiotázkou: „Prečo nás žiadate, aby sme prerušili paľbu? Nemôžeme zastaviť paľbu, kým na nás útočia.“

Vladimir Putin Čítajte viac Putin nevylúčil rokovania o Ukrajine. Paľbu nezastavíme, keď na nás útočia, dodal

Podľa agentúry AP sa zdá, že významným krokom v mierovom úsilí bude summit organizovaný v auguste Saudskou Arábiou. Rusko tam ale nie je pozvané.

Africké štáty tvoria najväčší blok v OSN a sú rozdelené viac ako ktorýkoľvek iný región pri podpore rezolúcií Valného zhromaždenia OSN voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. Na summite v Petrohrade sa tiež potvrdila úloha Ruska ako hlavného dodávateľa zbraní pre africký kontinent.

11:10 Pentagon v júni schválil dohodu so spoločnosťou SpaceX o nákupe terminálov Starlink pre Ukrajinu, ktoré zakladateľ spoločnosti Elon Musk nebude môcť vypnúť, píše New York Times. Dohoda sa týka nákupu 400 až 500 terminálov. Musk v minulosti fungovanie internetových terminálov Starlink na Ukrajine obmedzil. Prekážalo mu, že ich krajina využíva aj na vojenské účely, napríklad navádzanie útočných dronov.

11:05 Rusi už po tretí raz tento mesiac útočili na strategický Hadí ostrov v Čiernom mori. Uviedla to ukrajinská armáda s tým, že Rusi zhodili blízko ostrova dve letecké bomby.

10:25 Rusko tvrdí, že v noci na nedeľu zmarilo pokus Ukrajiny o útok 25 dronmi na územie anektovaného polostrova Krym. Všetky bezpilotné lietadlá boli podľa Moskvy zničené, nikto nebol zranený. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.

„Šestnásť ukrajinských dronov bolo zničených protilietadlovou obranou,“ uviedlo ministerstvo s tým, že útok si nevyžiadal žiadne obete. Zvyšok bezpilotných lietadiel údajne zneškodnili systémy elektronického boja, drony sa potom zrútili do Čierneho mora.

Kyjev, ktorý začiatkom júna začal protiofenzívu s cieľom získať späť územie dobyté Moskvou, vyhlásil, že má v úmysle získať späť aj Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014. Ruské úrady predtým informovali o nočnom útoku troch ukrajinských dronov na Moskvu, ktorý bol podľa nich zmarený bez toho, aby si vyžiadal obete.

9:30 Jeden z hlavných pomníkov v Kyjeve, obrovská socha ženy s mečom a štítom v ruke týčiaci sa nad Dneprom, zmení názov. Podľa riaditeľa Národného ukrajinského múzea druhej svetovej vojny Jurija Savčuka má byť socha premenovaná z Matka vlasť na Matka Ukrajiny, napísal ruskojazyčný servis BBC.

matka vlasť, matka ukrajina, socha, monument, kyjev Čítajte viac Z Matky vlasti bude Matka Ukrajiny. Kyjev premenuje monumentálny sovietsky pomník

9:05 Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu obhajoval stupňujúce sa zásahy voči odporcom v Rusku počas „ozbrojeného konfliktu“ na Ukrajine.

„Píše sa rok 2023 a Rusko je zapojené do ozbrojeného konfliktu so susedom. A myslím si, že vo vnútri krajiny by mal existovať určitý postoj k ľuďom, ktorí nám škodia,“ vyhlásil Putin.

„Musíme mať na pamäti, že na to, aby sme dosiahli úspech, a to aj v konfliktnej zóne, musí každý dodržiavať určité pravidlá,“ dodal. Ruský prezident odpovedal na otázku reportéra, ktorý ho požiadal, aby sa vyjadril k nedávnemu uväzneniu divadelnej režisérky Jevgenije Berkovičovej a sociológa Borisa Kagarlického. „Títo ľudia boli zatknutí za slová, ktoré povedali alebo napísali. Je to normálne?“ spýtal sa Putina Andrej Kolesnikov, reportér denníka Kommersant.

Kritika ofenzívy Moskvy na Ukrajine bola v Rusku postavená mimo zákon a väčšina prominentných členov tamojšej liberálnej opozície je buď vo väzení či v exile, pripomína AFP. Ruské úrady minulý týždeň zadržali aj bývalého veliteľa separatistov a nacionalistického blogera Igora Girkina pre obvinenia z „extrémizmu“ po tom, čo kritizoval Putina.

9:03 Putin sa v sobotu zároveň podľa všetkého snažil zľahčovať skutočnosť, že sa v auguste nezúčastní osobne na summite skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS v juhoafrickom Johannesburgu, ale pripojí sa prostredníctvom videokonferencie.

Juhoafrická republika je signatárom zmluvy o zriadení Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý v marci vydal na Putina zatykač v súvislosti s nezákonným deportovaním ukrajinských detí do Ruska. Šéfa Kremľa by teda juhoafrické úrady mali v prípade jeho príchodu do krajiny zatknúť.

Putin sa v sobotu vyjadril, že si nemyslí, že je jeho prítomnosť na summite BRICS „dôležitejšia“, než jeho prítomnosť v Rusku, cituje AP. Na summite ho zastúpi ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

9:00 Ruský prezident Vladimir Putin reportérom uviedol, že v stredu na budúci týždeň plánuje uskutočniť telefonát s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Turecko sa donedávna angažovalo za predĺženie čiernomorskej obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov z prístavov v Čiernom mori. Platnosť dohody vypršala v noci na 18. júla a Rusko ju odmietlo predĺžiť, čo vyvolalo nesúhlas medzinárodného spoločenstva.

8:55 Moskva sa skoro ráno stala terčom útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel, oznámili ruské úrady. Jeden dron zasiahol výškovú budovu v komerčnom centre, podľa doterajších informácií utrpel zranenia jeden príslušník ochranky.

Ruská metropola sa v posledných mesiacoch stala opakovane terčom dronov. Koncom mája zasiahli bezpilotné lietadlá aj niektoré z najprestížnejších moskovských častí vrátane Leninského prospektu alebo západnej Moskvy, kde sídli ruská elita vrátane prezidenta Vladimira Putina. Predstavitelia ruskej vlády vinia z útokov Ukrajinu a hovoria o „medzinárodnom terorizme“. Kyjev oficiálne nekomentuje útoky na ruskú metropolu, ktorá sa nachádza zhruba 500 kilometrov od ukrajinských hraníc.

Ohľadom útoku na Moskvu z minulého týždňa, pri ktorom jeden dron zasiahol výškovú budovu obchodného strediska, však nemenované zdroje z ukrajinských bezpečnostných kruhov povedali agentúre AFP, že za činom stojí ukrajinská vojenská rozviedka. Rusko v pondelok vyhlásilo, že na ne tvrdo odpovie.

Ukrajinský vicepremiér pre inovácie a digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov po pondelňajšom útoku oznámil, že ďalšie podobné zásahy sa budú opakovať. Fedorov má v ukrajinskej vláde na starosti okrem iného kampaň na vyvíjanie a výrobu dronov s názvom Army of drones (Armáda dronov).

8:35 Najmenej dvaja ľudia prišli v sobotu o život po ruských raketových útokoch na juhoukrajinské mesto Záporožie, uviedli tamojšie úrady.

V prípade obetí ide o muža a jeho manželku, spresnil tajomník mestskej rady metropoly Záporožskej oblasti Anatolij Kurtjev. Ako dodal, zranenia v dôsledku útoku utrpela ďalšia žena.

Tlaková vlna detonácie vyrazila okná výškového obytného domu, vzdelávacej inštitúcie i supermarketu.

O ruskom raketovom útoku informovali aj predstavitelia Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Aj tento útok mal zasiahnuť vzdelávaciu inštitúciu, správy o prípadných ďalších škodách či obetiach na životoch však neboli bezprostredne známe, píše DPA.

8:00 Pôvodne bolo Putinovým strategickým plánom odzbrojenie Európy. Svojou agresiou voči Ukrajine však dosiahol presný opak. Kým tri dekády po skončení studenej vojny väčšina európskych štátov stav svojich ozbrojených síl výrazne znižovala, teraz by stratu najradšej okamžite dobehla. Zbrojovky však nestíhajú a dodacie lehoty sa predlžujú. Pozrime sa, akú vojenskú techniku chcú európske štáty v najbližších rokoch získať.

Nórsko, F-35 Čítajte viac Lietadlá, tanky i rakety. Ako Vladimir Putin donútil Európu zbrojiť

7:39 Ruský prezident Vladimir Putin nevylučuje rokovania o Ukrajine, základom pre ne by podľa neho mali byť návrhy Číny a lídrov afrických krajín. Zároveň však na tlačovej konferencii po stretnutí s predstaviteľmi afrických štátov povedal, že vyhlásiť prímerie by bolo ťažké, keď ukrajinská armáda vedie ofenzívu proti ruským jednotkám.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin nevylúčil rokovania o Ukrajine. Paľbu nezastavíme, keď na nás útočia, dodal

6:15 Moskovský starosta Sergej Sobjanin uviedol, že v nedeľu skoro ráno na ruskú metropolu zaútočili ukrajinské bezpilotné prostriedky. Pri útoku nikto nezahynul, píše AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Sobjanina. Podľa ruského ministerstva obrany sa podarilo zneškodniť tri bezpilotné prostriedky. Na moskovskom letisku Vnukovo bola krátko zastavená prevádzka. Kyjev tvrdenia o útoku nekomentoval.

„Ukrajinské bezpilotné prostriedky zaútočili dnes v noci. Fasády dvoch výškových administratívnych budov boli ľahko poškodené,“ uviedol na sociálnej sieti telegram Sobjanin.

Podľa Sobjanina po útoku nie sú mŕtvi ani zranení, neskôr však agentúra TASS uviedla s odvolaním sa na vyhlásenie záchrannej služby, že bol zranený jeden strážca.

Ministerstvo obrany uviedlo, že pri Moskve útočili tri bezpilotné prostriedky. Jeden zostrelila protivzdušná obrana a ďalšie dva zneškodnili prostriedky elektronického boja. Tieto dva drony potom dopadli na komplex budov. Krátko bola tiež pozastavená podľa agentúry TASS prevádzka na letisku Vnukovo, ktoré sa nachádza pri ruskej metropole.

Nie je to po prvý raz, čo podľa ruských úradov Moskvu zasiahli útoky bezpilotných prostriedkov. Predstavitelia ruskej vlády vinia z útokov Ukrajinu a hovoria o „medzinárodnom terorizme“. Kyjev útoky na ruskú metropolu, ktorá sa nachádza zhruba 500 kilometrov od ukrajinských hraníc, oficiálne nekomentuje.

Ohľadom útoku na Moskvu z minulého týždňa však nemenované zdroje z ukrajinskej bezpečnosti oblasti povedali agentúre AFP, že za činom stojí ukrajinská vojenská rozviedka.

6:00 Ukrajina v rámci svojej protiofenzívy uskutočnila úspešný útok na most spájajúci Moskvou anektovaný Krymský polostrov a postúpila pri východoukrajinskom meste Bachmut.

V sobotňajších ranných hodinách útočili ukrajinské ozbrojené sily podľa Kyjeva na most Čonhar spájajúci Krym s pevninskou Chersonskou oblasťou. Most zostal po útoku poškodený, uviedlo oddelenie ukrajinskej armády pre strategickú komunikáciu.

Moskvou dosadený šéf Chersonskej oblasti Vladimir Saľdo predtým tiež informoval o ukrajinskom raketovom útoku na tamojšiu železnicu, tvrdil však, že všetkých 12 rakiet bolo zneškodnených. Agentúra DPA pripomína, že tieto tvrdenia nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Čonharský most, ktorý je okrem iného významnou zásobovacou trasou pre ruskú armádu, bol v dôsledku ukrajinského útoku poškodený už v júni.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová na platforme Telegram v sobotu napísala, že ukrajinské sily „postupne, ale isto“ postupovali v smere na mestá Melitopol a Berďansk. Zároveň informovala, že ukrajinská armáda zaznamenala v sobotu postup aj na „južnom okraji okolo Bachmutu“ v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Ruské jednotky dobyli Bahchmut po mimoriadne ťažkých bojoch pred niekoľkými mesiacmi, píše DPA. V sobotu navštívil vojakov na frontovej línii pri Bachmute aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

841 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine