Medvedev opäť hrozí: Ak uspeje ukrajinská protiofenzíva, musíme použiť atómovku

Ak bude protiofenzíva Kyjeva úspešná, Moskva bude musieť použiť jadrovú zbraň. Vyhlásil to ruský exprezident Dmitrij Medvedev, ktorý, ako pripomenula agentúra Reuters, podobné ostré vyhlásenia robí často, zrejme v snahe odradiť západné krajiny od poskytovania ďalšej pomoci Ukrajine.

30.07.2023 15:06
Medvedev Foto: ,
Bývalý ruský prezident a súčasný podpredseda bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.
debata (190)

Medvedev, ktorý je teraz zástupcom predsedu bezpečnostnej rady, teda orgánu, ktorému predsedá prezident Vladimir Putin, na sociálnych sieťach uviedol, že Rusko by v prípade ukrajinského úspechu bolo nútené siahnuť po svojej jadrovej doktríne.

Odkaz ukrajinských špeciálov Rusom: Myslia si, že sú nesmrteľní. Zničíme ich
Video
Ukrajinské špeciálne jednotky si 29. júla pripomenuli svoj slávnostný deň. / Zdroj: Generálny štáb ZSU

„Predstavte si, že by ofenzíva, ktorú podporuje NATO, bola úspešná a odtrhli by časť našej krajiny, potom by sme boli nútení použiť jadrovú zbraň podľa pravidiel dekrétu ruského prezidenta,“ uviedol Medvedev. „Iná možnosť by jednoducho nebola. Takže naši nepriatelia by sa mali modliť za (úspech) našich bojovníkov. Dbajú na to, aby sa nerozhorel globálny jadrový požiar,“ dodal.

Medvedev, ktorý sa pasoval do úlohy jedného z „jastrabích“ hlasov Moskvy, zrejme narážal na časť ruskej jadrovej doktríny, ktorá stanovuje, že jadrové zbrane môžu byť použité v reakcii na agresiu proti Rusku vedenú konvenčnými zbraňami, ktorá ohrozuje existenciu ruského štátu.

Náš juh! Zelenskyj zverejnil video dobytia obce Staromajorske
Video
Volodymyr Zelenskyj zverejnil na sociálnych sieťach video, na ktorom ukrajinskí vojaci uprostred ruín hlásia, že splnili úlohu a oslobodili dedinu Staromajorske. Zelenskyj túto správu komentoval zvolaním: „Náš juh! Naši chlapci! Sláva Ukrajine!“ / Zdroj: Twitter Volodymyra Zelenského

Kyjev, ktorý začiatkom júna začal protiofenzívu s cieľom získať späť územie dobyté Moskvou, vyhlásil, že má v úmysle získať späť aj Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014.

Záporožská jadrová elektráreň Čítajte viac "Niet sa za čo hanbiť." Medvedev pripúšťa úder na jadrové zariadenia vo východnej Európe

Putin v sobotu uviedol, že v posledných dňoch neboli zaznamenané žiadne závažné zmeny na bojisku a že Ukrajina od 4. júna prišla o množstvo vojenskej techniky. Kyjev tvrdí, že jeho sily dosahujú určitý pokrok v úsilí o znovudobytie územia, aj keď pomalším tempom, ako by bolo žiaduce.

Dmitrij Medvedev Čítajte viac Po zatykači na Putina hrozí Medvedev Haagu zničením hypersonickou raketou

Kritici Kremľa v minulosti obviňovali Medvedeva z extrémnych vyhlásení v snahe odradiť západné krajiny od ďalších dodávok zbraní Ukrajine.

190 debata chyba
Viac na túto tému: #Dmitrij Medvedev #vojna na Ukrajine