Rekordných 65 rokov. Médiá po incidentoch dvoch senátorov poukazujú na starnutie v Kongrese

Politické špičky Spojených štátov sú čím ďalej staršie, upozorňujú v posledných dňoch americké média. Pozornosť k téme tentoraz nepritiahol žiadny prešľap 80-ročného prezidenta Joea Bidena, ale problémy dvoch ešte starších členov amerického Senátu. Priemerný vek v tejto komore Kongresu sa dostal na rekordných 65 rokov, uvádza denník The Washington Post (WP).

31.07.2023 15:19
Dianne Feinsteinová Foto: ,
Senátorka za Kaliforniu Dianne Feinsteinová počas vypočúvania spravodajských služieb Senátu v stredu 12. júla 2023 na Capitol Hill vo Washingtone.
debata (8)

Najstarším zo 100 členov Senátu je zástupkyňa Demokratickej strany Dianne Feinsteinová, ktorá v júni oslávila 90. narodeniny. Tento rok musela byť hospitalizovaná kvôli liečbe pásového oparu a aj po jej májovom návrate do Washingtonu pretrvávajú pochybnosti ohľadom toho, či je schopná svoju prácu vykonávať.

Minulý týždeň priniesol nový moment, kedy sa kalifornská senátorka zdala byť zmätená, tentoraz pri hlasovaní senátneho výboru o vyčlenení stoviek miliárd dolárov na financovanie armády v budúcom roku. Keď bola Feinsteinová vyvolaná, aby uviedla, ako v tejto veci hlasuje, začala namiesto toho čítať pripravené vyjadrenie. „Proste povedz ‚áno‘,“ povedala jej po chvíli kolegyňa Patty Murrayová, ktorá sedela vedľa nej. Feinsteinová sa usmiala a povedala: „Áno“.

O deň skôr, teda v stredu, stretlo niečo podobné senátneho lídra Republikánskej strany Mitcha McConnella, ktorý má 81 rokov a ktorý bol na jar v nemocnici kvôli otrasu mozgu. Na tlačovej konferencii náhle prestal hovoriť a asi na 20 sekúnd „zamrzol“, kým ho kolegovia odviedli. Po chvíli sa vrátil a novinárom povedal, že je „v poriadku“.

Spadol aj vo Fínsku

Americké médiá následne informovali, že pád, pri ktorom si v marci privodil otras mozgu, nebol tento rok jeho jediným. Podľa zdrojov televízie CNN McConnell upadol aj pri februárovej návšteve Fínska a aj tento mesiac, keď vystupoval z lietadla vo Washingtone. Dlhoročný líder republikánov v piatok uistil, že chce vo svojej funkcii pokračovať.

McConnell a Feinsteinová sa radia medzi dve desiatky členov amerického Kongresu, ktorí majú 80 a viac rokov. Vekový medián v celom zákonodarnom zbore je 59 rokov a aktuálny Kongres sa tak podľa analytikov radí k najstarším v dejinách USA. Spravodajský web Axios podotýka, že takmer polovica zákonodarcov je z generácie známej ako baby boomers, ktorá prišla na svet po druhej svetovej vojne, zatiaľ čo v celej americkej populácii tvorí rovnaká veková skupina 21 percent.

Podľa denníka WP vek členov Kongresu za posledné dekády výrazne stúpol a nie je pravdepodobné, že by sa v dohľadnej dobe situácia výraznejšie zmenila. USA majú zároveň v Bidenovi najstaršieho prezidenta v dejinách, ktorý by v prípade znovuzvolenia začínal druhý mandát vo veku 82 rokov. Aktuálne prieskumy nasvedčujú tomu, že sa budúci rok stretne s teraz 77-ročným exprezidentom Donaldom Trumpom.

Trump Čítajte viac Trumpov exminister obrany: Jeho návrat do Bieleho domu by bol úderom pre bezpečnosť Slovenska aj sveta
8 debata chyba
Viac na túto tému: #starnutie #USA #Kongres USA #Senát USA #Mitch McConnell #prezident Joe Biden