Ukrajinci používajú na vytláčanie Rusov zo zákopov novú taktiku

Niektoré ruské zdroje začali pomaly pripravovať verejnosť na ústup na juhu Ukrajiny. Časť vojenských blogerov varuje pred hroziacim kolapsom frontovej línie. V ruskej televízii odznelo, že Bachmut nemá žiadny strategický význam, je to len kopa trosiek a pri ruskom ústupe z neho sa vlastne nič nestane.

01.08.2023 05:45
12gulomet Foto:
Ukrajinský vojak s guľometom.
debata (166)

Rovnako Rusi vysvetľujú ústup z dediny Staromajorske, odkiaľ ich Ukrajinci vyhnali koncom minulého týždňa. Obci podľa nich netreba prikladať žiadnu strategickú dôležitosť. Ukrajinci si však myslia niečo iné. Staromajorske pre nich otvára cestu na Staromlynivku, čo je najsilnejšie opevnený bod v tejto oblasti na hranici medzi Záporožskou a Doneckou oblasťou. Ak by Ukrajinci oslobodili aj Staromlynivku a prekonali tamojšie opevnenia, bude pred nimi priama cesta do Mariupoľa.

Odkaz ukrajinských špeciálov Rusom: Myslia si, že sú nesmrteľní. Zničíme ich
Video
Ukrajinské špeciálne jednotky si 29. júla pripomenuli svoj slávnostný deň. / Zdroj: Generálny štáb ZSU

Momentálne sa však stále bojuje o Staromajorske. Rusi sa počas víkendu pokúsili o protiútok a niektoré propagandistické zdroje uviedli, že dedinu dobyli späť. Nič také sa však nestalo. Ukrajinci protiútok odrazili a sú to oni, kto skúša útočiť ďalej – pri Urožajne smerom na východ, ale najmä na Prijutne smerom na západ.

Postup za cenu strát

Pri dedine Robotyne v strede Záporožskej oblasti sa Ukrajincom tiež podarilo postúpiť, ale tentoraz za cenu väčších strát. Zrejme došlo ku chybe v komunikácii a jedna útočná skupina vyrazila na kopec, o ktorom sa domnievala, že už bol vyčistený. Jej postup navyše nekryla dymová clona. Rusi kopec stále ovládali a útočnú skupinu zdecimovali. Ukrajinci si chybu rýchlo uvedomili a nasadením ďalších skupín pre zmenu zdecimovali ruských obrancov a zahnali ich od dediny Robotyne k Novoprokopivke, ktorá leží o 2 km južnejšie.

Ukrajinci tiež začali používať novú taktiku. Svojou aktivitou predstierajú čelný útok na ruské zákopy. Rusi začnú odpovedať delostrelectvom a posielaním záloh. Ukrajinské delostrelectvo vzápätí ničí ruskú artilériu aj nastupujúce zálohy. Hlavné ukrajinské sily medzitým obsadia koniec ruských zákopových línií. Vniknú do zákopov, postupujú nimi súbežne s líniou frontu a čistia ich. Ruskí vojaci sú potom väčšinou nútení ustúpiť do ďalšej línie.

Bachmut Čítajte viac Ukrajinskí snajperi pri Bachmute zabili vyše 500 dôležitých Rusov: Pred nami sa neschováte

Takto sa Ukrajinci v Záporožskej oblasti dostali až na hlavnú líniu ruského opevnenia, ktorú tvorí protitanková priekopa a betónové prekážky, tzv. dračie zuby. Po jej prekonaní by ich mali čakať podobne silné opevnenia ešte v Tokmaku a potom sa im otvorí cesta na Melitopoľ a Berďansk. Stále je však príliš skoro na to, aby sme mohli s istotou povedať, že toto je hlavná fáza ukrajinskej ofenzívy – hoci o tom minulý týždeň informovali ruské zdroje i západné médiá.

Logistika a počasie

Ukrajincom pomáha aj ničenie ruskej logistiky – skladov a zásobovacích trás. Zásah Kerčského mosta na Krym sa prejavil zápchami na cestách a spomalením dodávok munície k jednotkám. Počas víkendu bol zasiahnutý aj Čonharský most, ktorý spája Krym so Záporožím, a situácia sa tak pre Rusov ešte zhoršila.

Náš juh! Zelenskyj zverejnil video dobytia obce Staromajorske
Video
Zdroj: Twitter Volodymyra Zelenského

Na severe im však pomohlo počasie. Ukrajinci napríklad po úspechu južne od Bachmutu obnovili postup aj severne od mesta. Počas víkendu ale prišla silná búrka a bojové aktivity sa na istý čas zastavili. Ešte severnejšie v Luhanskej oblasti sa Rusi počas posledných dvoch týždňov snažili o útoky v štyroch smeroch medzi mestami Kreminna, Svatove a Kupiansk. Na troch miestach boli zastavení hneď, na jednom však uspeli a postúpili o niekoľko kilometrov. Po prisunutí delostrelectva ich aj tu zastavili a zatlačili naspäť na pôvodnú líniu. Potom prišli búrky a boje sa zastavili aj tu.

© Autorské práva vyhradené

166 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Putinova vojna