Kremeľ preto vyhlasoval, že jeho vojnové lode vytvoria v Čiernom mori blokádu a každú loď budú prehľadávať. Nič také sa však nestalo, bolo to zatiaľ len ruské blufovanie. Ako prvá vplávala do ukrajinských vôd izraelská loď Ams1, nasledovala ju grécka Sahin 2 a turecko-gruzínska Yilmaz Kaptan.
Všetky sa od začiatku netajili cieľom svojej cesty a celý čas mali zapnuté rádiové transpondéry, takže ich poloha bola viditeľná na sledovacích stránkach na internete. „Správy o tom, že tri civilné lode priplávali na Ukrajinu bez obťažovania môžu naznačovať, že Rusko momentálne buď nechce alebo nedokáže vykonávať ohlásené prehliadky,“ poznamenal Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo Washingtone.
Izraelská loď Ams1 vyplávala z prístavu Ašdod a po prekonaní Bosporskej úžiny zamierila na sever. Rovnakou trasou cez Bospor preplávala aj Sahin 2. Yilmaz Kaptan vyrazil zo severného Turecka. Na Dunaji zamierili do prístavu Izmail. Keď tam naložia obilie, vrátia sa do Čierneho mora.
Čítajte viac Moskva eskaluje vojnu. Bude Čierne more patriť NATO či Rusku?Pohyb lodí monitorovali najmenej štyri lietadlá NATO – hliadkový Boeing P-8 Poseidon amerického námorníctva, Challenger 650 Artemis americkej armády vybavený radarom na sledovanie povrchu, dron RQ-4 Global Hawk amerického letectva a Boeing E-3 Sentry (AWACS) patriaci NATO. Ani jedno z týchto lietadiel bežne nenosí výzbroj, no v Rumunsku boli pripravené stíhačky F-16 a Eurofighter Typhoon.