Monacké knieža Albert vymenoval nového šéfa svojho kabinetu. V krajine sa objavili podozrenia z prania špinavých peňazí

Monacké knieža Albert II. v pondelok vymenovalo nového šéfa svojho kabinetu v súvislosti s neoverenými tvrdeniami o praní špinavých peňazí. Christophe Steiner, doterajší veľvyslanec Monaka vo Francúzsku a Andorre, sa oficiálne ujme funkcie 4. septembra, uvádza sa vo vyhlásení paláca. Informovala o tom agentúra AFP.

01.08.2023 10:10
knieža albert II. Foto: ,
Monacké knieža Albert II. na klimatickom summite OSN. November 2022
debata (1)

Pred dvoma mesiacmi bol jeho predchodca Laurent Anselmi nútený odstúpiť v dôsledku obvinení, ktoré tiež viedli odvolaniu ďalšej kľúčovej osoby – hlavného správcu korunného majetku Clauda Palmera.

Monakom od konca roku 2021 otriasajú anonymné udania, ktoré zverejňuje webová stránka „Les Dossiers du Rocher“. Obvinila už niekoľko osôb blízkych kniežaťu vrátane Anselmiho a Palmera, ako aj predsedu najvyššieho súdu Didiera Linotta, že spoločne vytvorili systém prania špinavých peňazí pri obchodoch s nehnuteľnosťami.

Zistenia sú údajne založené na hackerských útokoch na poštové schránky menovaných. Tí však akúkoľvek vinu popierajú. Francúzske a monacké súdy začali vyšetrovanie hackerského útoku na ich e-maily.

Obvinení tvrdia, že ide len o diskreditačnú kampaň, za ktorou stojí skupina Pastor Group, zaoberajúca sa prenájmom luxusných nehnuteľností v Monaku. V pozadí podľa nich stojí boj miestnych záujmových skupín o podiel na miestnom prosperujúcom realitnom trhu.

Šéf skupiny Patrice Pastor však akúkoľvek spojitosť s so šírením obvinení rozhodne popiera.

Moneyval, orgán Rady Európy proti praniu špinavých peňazí, v januári vyzval Monako, aby zintenzívnilo úsilie pri vyšetrovaní a stíhaní tejto kriminálnej činnosti.

Albert II. pri vymenovaní nového šéfa kabinetu Christopha Steinera vyzdvihol jeho „hlboké znalosti verejných záležitostí, ako aj hospodárskych a finančných otázok“. Dodal, že budú „veľkým prínosom pri riešení súčasných problémov našej krajiny“.

Steiner je 64-ročný bankár, v rokoch 2016–2018 bol predsedom Národnej rady Monackého kniežatstva.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Monako #pranie špinavých peňazí #Albert II. #knieža Albert II.