Sivo sfarbená loď na dĺžku meria niečo málo cez päť metrov a tvarom pripomína o niečo širšie kanoe. Najnovšia verzia plavidla vyvinutého na Ukrajine váži až 100 kilogramov a dosiahne rýchlosť až 80 kilometrov za hodinu. Riadené sú z čierneho kufríka, ktorý po otvorení odhalí niekoľko obrazoviek, nespočetné množstvo spínačov, joysticky aj tlačidlá zakryté krytkami, na ktorých sa skvie nápisy ako „odpáliť“.
Drony, ktoré doteraz ukrajinská armáda držala v tajnosti, umožňujú podľa CNN krajine bez reálnej námornej flotily na mori útočiť aj vykonávať výzvedné operácie proti Rusku, ktoré má pri ukrajinských brehoch výraznú početnú i zbrojnú prevahu. Ukrajina námorné drony podľa CNN použila okrem iného pri júlovom útoku na Krymský most, ktorý vystavalo Rusko ako spojnicu medzi svojou pevninou a anektovaným Krymským polostrovom.
Moskva z útoku podobne ako v prípade explózie na rovnakom moste vlani v októbri obvinila Ukrajinu. K októbrovému útoku sa minulý týždeň prihlásila ukrajinská tajná služba SBU, k zásahu z polovice júla sa Kyjev nevyjadril.
Ukrajinské zdroje CNN potvrdili, že sa bezpilotné plavidlá podieľali na najmenej dvoch útokoch – okrem toho nedávneho na Krymský most aj na údere v krymskom prístave Sevastopoľ z vlaňajšieho októbra.
Čítajte viac Útok podomácky vyrobenými námornými dronmi je husársky kúsok