Peking zasiahli najvýdatnejšie dažde za posledných 140 rokov. Zomrelo najmenej 20 ľudí

Čínsku metropolu od soboty do dneška zasiahli najvýdatnejšie dažde za posledných 140 rokov, keď sa tento údaj v meste meria. Píše to agentúra AP s odvolaním sa na meteorológov. Pri záplavách v Pekingu a okolí zomrelo najmenej 20 ľudí a ďalších najmenej 27 je nezvestných, uviedli v utorok úrady.

02.08.2023 09:20
APTOPIX China Weather Foto: ,
Obyvateľov Pekingu po povodniach evakuujú na nafukovacích člnoch. 2.8.2023
debata

Podľa štatistík v Pekingu od soboty do dnešného rána spadlo 744,8 milimetra zrážok. Podobné merania sa začali v Pekingu v roku 1883 a doteraz najviac zrážok namerali v roku 1891, keď ich spadlo 609 milimetrov.

Silné zrážky spôsobili v metropole aj v okolitých mestách škody na infraštruktúre a výpadky elektrického prúdu. Tisíce ľudí museli byť evakuované do škôl a ďalších verejných budov.

Povodne v čínskom Pekingu. 31.7.2023 Foto: SITA/AP, Andy Wong
čína, povodne Povodne v čínskom Pekingu. 31.7.2023

Vážna je situácia tiež v severnej provincii Che-pej, ktorá susedí s Pekingom. V správnom stredisku Š'-ťia-čuang, ktoré leží na sútoku viacerých riek, úrady informovali o prerušení dodávok elektriny a nedostatku pitnej vody. Na niektorých miestach podľa obyvateľov voda dosiahla výšku až štyri metre a zaplavila rezidenčnú štvrť. Používatelia sa na sociálnych sieťach sťažujú, že pomoc zo strany úradov je pomalá. Podľa agentúry Reuters snímky zo satelitov ukazujú, že mesto je z troch strán obklopené vodou.

Peking a ďalšie mestá na severe Číny zasiahli prudké dažde spôsobené tajfúnom Doksuri. Pre čínsku metropolu, ktorá má zvyčajne suchú klímu, ide o nezvyčajný jav.

Zaplavená tadičná brána v Miao-feng-šan na... Foto: Ng Han Guan
Čína, peking, záplavy Zaplavená tadičná brána v Miao-feng-šan na okraji Pekingu 1. augusta 2023.

Čína počas tohtoročného leta zaznamenáva množstvo extrémnych výkyvov počasia. Podľa úradov sa pre august očakávajú nadmerné zrážky v niektorých oblastiach na juhu a východe krajiny, zatiaľ čo sever by mali zasiahnuť vlny horúčav.

Filipíny, tajfún, záplavy Čítajte aj Filipíny zasiahol tajfún Doksuri, z domovov vyhnal tisíce ľudí
debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Čína #povodne #tajfún #Peking #prívalové dažde