To nie sú bociany. Bieloruské vrtuľníky narušili poľský vzdušný priestor

Poľský vzdušný priestor narušila v nedeľu dvojica bieloruských vrtuľníkov. Po chvíli si uvedomili svoju chybu a vrátili sa na svoju stranu hranice. Pikantné je, že poľské zodpovedné miesta sa o narušení dozvedeli až zo záberov, ktoré miestni obyvatelia zverejnili na sociálnych sieťach.

02.08.2023 10:39
Vrtuľník Mi-24P, vrtuľník Foto:
Vrtuľník Mi-24P.
debata (69)

Malo ísť o cvičenie tesne pri hraniciach, o ktorom bieloruská strana informovala vopred. Dvojica strojov sa však pri ňom zatúlala tam, kam nemala. Transportný vrtuľník Mi-8 sprevádzaný bojovým strojom Mi-24P preleteli približne 4 km poľským vzdušným priestorom až nad dedinu Białowieża. Tam sa spamätali a najkratšou cestou zamierili naspäť.

Manévre aj streľba z tankov. V Poľsku sa Ukrajinci pripravili na Rusov
Video
Zdroj: NATO

Poľská protivzdušná obrana si ich najprv nevšimla. Leteli nízko a tak ich nezachytili radary. Odfotila ich však miestna obyvateľka Eliza Kowalczyková a zverejnila na sociálnej sieti. „Čo nám to tu okrem bocianov lieta pri Białowieżi?“ spýtala sa. Na snímkach vidno bieloruské označenie. Poľské ministerstvo obrany narušenie potvrdilo až večer.

Nasledovala silná reakcia. Poľské ministerstvo zahraničia si predvolalo bieloruského charge d’affaires, aby podal vysvetlenie. Ministerstvo obrany zas chce ešte viac posilniť jednotky v blízkosti Bieloruska a vyšle tam aj bojové helikoptéry, aby pozdĺž hranice hliadkovali. Informovaní boli aj partneri z NATO. „Potvrdzuje sa to, čo sme hovorili – že Bielorusko a Rusko budú zvyšovať provokácie,“ povedal pre gazeta.pl námestník poľského ministra zahraničia Paweł Jabłoński.

Poľsko, Ukrajina, USA, Biden, návšteva Čítajte viac Poliaci a Ukrajinci si vzájomne predvolávajú veľvyslancov, pre vyhlásenia o nevďaku za pomoc

Bielorusko sa snaží celú situáciu zahrať do autu. „Obvinenia o narušení poľského vzdušného priestoru vrtuľníkmi Mi-24 a Mi-8 bieloruského letectva sú zbytočne ďalekosiahle a poľskí politickí a vojenskí lídri ich vznášajú, aby ospravedlnili posilňovanie jednotiek na bieloruských hraniciach,“ uviedlo bieloruské ministerstvo obrany.

© Autorské práva vyhradené

69 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #bielorusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine