Nemci sa do armády nehrnú. Berlínu chýba 20-tisíc vojakov, prvé dni výcviku nezvládne tretina kadetov

Nemeckej armáde sa nedarí naberať nových príslušníkov, hoci vláda po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu začala jej rozsiahlu modernizáciu. Podľa agentúry AFP to povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius.

02.08.2023 15:04
Bundeswehr Foto: ,
Vojaci Bundeswehru stoja vedľa stíhacieho lietadla Luftwaffe Tornado počas medzinárodného cvičenia vzdušných síl Air Defender 2023 na leteckej základni Jagel v piatok 16. júna 2023.
debata (12)

„Všetci hovoria o nedostatku personálu v Bundeswehre (…), tento rok máme o sedem percent menej uchádzačov ako vlani,“ povedal Pistorius na tlačovej konferencii v armádnom náborovom stredisku v Stuttgarte. Dodal, že len počas úvodného výcvikového kurzu „odpadne“ 30 percent uchádzačov.

Kancelár Olaf Scholz niekoľko dní po začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 ohlásil zriadenie osobitného fondu vo výške 100 miliárd eur na modernizáciu nemeckej armády, ktorá sa po konci studenej vojny stretla s nedostatkom investícií.

Nemecké tanky na Slovensku chránia východné krídlo NATO
Video

Problémom ale Bundeswehr čelí, aj pokiaľ ide o nábor príslušníkov. Deje sa tak v krajine so starnúcou populáciou a nedostatkom pracovných síl, ktorý postihuje všetky odvetvia.

V nemeckej armáde je podľa ministra obrany nedostatok žien, ktoré tvoria iba desať percent pracovnej sily s výnimkou sanitnej služby, a tiež „ľudí s prisťahovaleckými koreňmi“. Pistorius tiež vyzval na „realistické náborové kampane“, ktoré nemajú byť v štýle hollywoodskych akčných filmov.

Nemecká armáda má v súčasnej dobe približne 183 000 prísluš­níkov. Deklarovaným cieľom je dosiahnuť do roku 2031 počet 203 000 vojakov, pričom Pistorius pripustil, že tento cieľ nemusí byť dosiahnutý.

K2, tank Čítajte viac Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe. Má už viac tankov ako Nemecko či Francúzsko
12 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vojna na Ukrajine #Bundeswehr #Boris Pistorius