České helikoptéry na Ukrajine lietajú s americkými raketami

Ukrajinské ozbrojené sily zverejnili video vrtuľníka Mi-24, ktorý bol dodaný minulý rok z Česka. Čo je na ňom zaujímavé, je jeho výzbroj. Nesie americké bloky neriadených rakiet Hydra kalibru 70 mm.

04.08.2023 06:00
Mi-24V, Ukrajina Foto: ,
Český vrtuľník MI-24V na Ukrajine.
debata (28)

Česko patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny a niektoré ťažké zbrane ako tanky a vrtuľníky jej dalo ako prvé. Už minulý rok v máji odoslalo niekoľko helikoptér Mi-24. Ich dodanie české úrady poriadne zahmlievali. Najprv šírili správy, že ide o starý typ Mi-24D s nižšími schopnosťami. Potom sa ukázalo, že z Česka na Ukrajinu išli omnoho novšie stroje Mi-24V.

Ukrajinské bojové vrtuľníky útočia na ruské pozície
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Doteraz tiež nie je známy ich celkový počet, uvádzajú sa najmenej štyri kusy. Tento rok Česko tento typ definitívne vyradilo a v júli český prezident Petr Pavel sľúbil, že Ukrajina dostane aj zvyšné kusy. Aj tie pôvodné intenzívne využíva, o čom svedčí časté zverejňovanie ich videí alebo fotografií.

Českú stroje sa dajú ľahko rozoznať podľa typickej kamufláže zelenou, tmavohnedou, svetlosivou a tmavosivou farbou na horných a bočných plochách. Ukrajinci pôvodnú kamufláž ponechali, zatreli iba čísla a české výsostné znaky a nahradili ich novým žlto-modrým označením.

Mi 2, Mi-17, vrtuľník Čítajte viac Ukrajinci ukázali slovenský vrtuľník, ktorý u nich bojuje už vyše roka

Vrtuľníky Mi-24 Ukrajinci používajú najmä ako lietajúce raketomety – kropia ruské pozície salvami neriadených rakiet, ktoré odpaľujú zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov. Doposiaľ na to používali pôvodne sovietske bloky neriadených rakiet kalibru 80 mm. Teraz sa však na pôvodne českej helikoptére objavil zavesený americký odpaľovací blok M261 pre 19 neriadených rakiet Hydra.

Raketa Hydra má kaliber 70 mm a dĺžku 1,06 m. Hmotnosť je okolo 11 kg, z toho 6 kg tvorí motor, 4 kg má hlavica a zvyšok je hmotnosť paliva. Účinný dostrel rakety je 8 km. USA ich používajú na všetkých typoch ozbrojených vrtuľníkov, vrátane AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk či AH-1Z Viper.

Všetky pôvodne sovietske typy lietadiel a helikoptér v ukrajinskej výzbroji tak teraz môžu niesť nejaké západné zbrane. Lietadlá Su-25 nosia ťažšie neriadené rakety Zuni kalibru 127 mm. Stroje Su-24 odpaľujú strely s plochou dráhou letu Strom Shadow. Na stíhačkách MiG-29 a Su-27 sa už od minulého roka používajú rakety HARM proti radarom. A nedávno sa objavili aj zábery kĺzavých riadených bômb JDAM-ER zavesených na strojoch MiG-29.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vrtuľníky #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Putinova vojna