Zostrelený ruský dron s českými súčiastkami. Firma sa bráni: Vojna je zlo, zneužili nás

Vojna na Ukrajine sa posledné týždne zmenila na vojnu dronov. Zásadný obrat nastal v stredu, keď jeden z ukrajinských vojakov našiel v zostrelenom ruskom drone motor vyrobený v Českej republike. Ten útočil na ukrajinské jednotky pri Bachmute. Výrobok spoločnosti Axi Model Motors poháňal ruský dron Lancet, Bránia sa, že boli zneužití treťou stranou a že tento typ motora už nevyrábajú.

03.08.2023 15:03
Lancet, dron, axi motors, ruský dron, česká firma Foto:
Fotografia zverejnená ukrajinským vojakom, na ktorej je motor z českej firmy Axi Model Motors. Poháňal ruský bojový dron, 2. júl 2023.
debata (71)

Ukrajinský vojak 93. mechanizovanej brigády v utorok zdieľal na sociálnej sieti Twitter fotografiu ruského bezpilotného lietadla zostreleného blízko Bachmutu. Ten mal na motore nápis „Vyrobené v Českej republike“. Referuje o tom portál iDnes.cz.

Výrobcom je podľa serveru The Kyiv Independent česká firma Axi Model Motors, čo vojak zistil po odstránení vrstvy lepiacej pásky. Motor poháňal ruský dron Lancet, ktorý útočil na ukrajinské jednotky pri Bachmute. „Bez tohto motora by dron jednoducho neletel, a preto táto spoločnosť nesie veľkú vinu za naše obete,“ napísal ukrajinský vojak na Twitteri.

Už v polovici júla pritom vedúci kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak informoval, že diely dronov, ktoré využíva ruská armáda, sú vyrobené v západných krajinách. Konkrétne poukázal na dron zostrelený nad Mykolajivom.

Hasiči pracujú v okolí budovy zničenej ruským...
Na videosnímke hasiči zasahujú  na mieste...
+4Na videosnímke hasiči zasahujú  na mieste...

Zástupcovia českej firmy sa bránia a tvrdia, že boli zneužití treťou stranou. „Naša spoločnosť nikdy nedodávala svoje produkty na vojenské využitie. Podľa informácií sme zistili, že naše výrobky boli zneužité treťou stranou v zahraničí na predaj do niektorých typov zbraní, ktoré používa ruská armáda,“ vysvetlili zástupcovia firmy na svojej webovej stránke.

„Chceli by sme týmto všetky ubezpečiť, že sme urobili kroky, aby sa to už nemohlo stať. Naše výrobky, ktoré boli použité do týchto zbraní, už nevyrábame a nedodávame na trh. Vojna je zlo,“ dodala spoločnosť.

raketomet RM-70 Čítajte aj České vampíry sa zahryzli do Rusov. Je to beštiálna zbraň, chvália si Ukrajinci
71 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Rusko #zbrane #Ukrajina #vojna na Ukrajine #vojenské drony