Pre Navaľného 19 rokov? Kritici Kremľa: Putin je nejaký optimistický, čo sa týka svojho zdravia

Ruský súd dnes uložil 19 rokov odňatia slobody už väznenému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému, ktorý bol novo obžalovaný okrem iného z extrémizmu. Informovali o tom tlačové agentúry. Prokuratúra žiadala 20 rokov za mrežami.

04.08.2023 16:25 , aktualizované: 20:50
Navaľnyj Foto:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na zábere zo 7. júna 2022 na videu, ktoré poskytla ruská federálna väzenská služba, v súdnej sieni v ruskom Vladimirove.
debata (133)

Navaľnyj, ktorý si už odpykáva skoršie tresty, obvinenia z extrémizmu označil za absurdné.

Naď: Otázkou je, či si Rusi môžu dovoliť existenciu Putina
Video
Zdroj: SFPA

„Odsúdený bol uznaným vinným z vytvárania extrémistickej komunity a z účasti v nej, z financovania extrémistických aktivít, organizovania extrémistickej komunity, verejných výziev k extrémistickým aktivitám a zo zapojenia maloletých do akcií nebezpečných pre ich život,“ napísala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Navaľnyj tvrdenia obžaloby o vytvorení extrémistickej organizácie – teda Fondu boja proti korupcii – už skôr označil za absurdné. V predvečer vynesenia rozsudku vyzval svojich stúpencov, aby sa nenechali zastrašiť, pretože práve to je účelom súdneho procesu a trestu, pripomínajúceho éru komunistického diktátora Josifa Stalina.

Navaľnyj Čítajte aj Trýznenie až mučenie. Navaľnyj musí už 100 dní počúvať ten istý Putinov prejav

Na rozsudok reagovali na sociálnych sieťach aj kritici Kremľa. A v prvom rade si uťahujú z ruského prezidenta Vladimira Purina.

„Kritika Kremľa Alexeja Navaľného odsúdili na 19 rokov väzenia za extrémizmus. Stále ma mätie, akí optimistickí sú Putin aj Lukašenko, pokiaľ ide o ich zdravie. Lukašenko odsudzuje aj svojich súperov na 15–20 rokov. Zatiaľ čo obaja by sa mali skôr obávať o svoju blízku budúcnosť,“ napísala na sociálnej siet Twitter bieloruská novinárka Hanna Liubakovová.

Putin má 70 rokov a bieloruský líder Alexander Lukašenko 68. Navaľnyj má 47 rokov.

Navaľnyj po vynesení rozsudku vyzval Rusov, aby neprestávali vzdorovať

Alexej Navaľnyj vyzval v piatok Rusov, aby ďalej vzdorovali Kremľu. V ten istý deň ho ruský súd odsúdil na 19 rokov väzenia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Chcú zastrašiť vás, nie mňa, a zbaviť vás vôle vzdorovať,“ uviedol Navaľnyj v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

„Nútia vás, aby ste sa vzdali vášho Ruska bez boja v prospech zradcov, zlodejov a darebákov, ktorí sa chopili moci… Nestraťte vôľu vzdorovať,“ vyzval ruských občanov.

Dodal, že nezáleží na tom, na ako dlho bude odsúdený. „Ako mnohí ďalší politickí väzni, dobre rozumiem, že mám doživotie,“ cituje Navaľného stanica Sky News. Jeho doživotie sa bude podľa jeho slov merať dĺžkou jeho života alebo dĺžkou „života“ súčasného ruského režimu.

© Autorské práva vyhradené

133 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Alexej Navaľnyj #vojna na Ukrajine