Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá už 528. deň
- Na Ukrajine bol znovu vyhlásený poplach, Rusko údajne zaútočilo raketami Kinžal
- Ruské rakety zasiahli letecký závod na západe Ukrajiny
- Ruský útok mieriaci na transfúzne centrum v Kupiansku si vyžiadal obete a zranených
- Ukrajinský námorný dron zasiahol ruský tanker neďaleko Kerčského prielivu
- V saudskoarabskej Džidde sa začalo rokovanie o mierovom pláne pre Ukrajinu
- Rusi od začiatku vojny prišli už o 249 110 vojakov, tvrdí Kyjev
- Čaputová dosiaľ povolila službu v ukrajinskej armáde deviatim Slovákom
- Pre neustále ruské bombardovanie nútene evakuujú 130 detí z Doneckej oblasti

23:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu informoval, že riadená strela vystrelená z pozícií ruskej armády zasiahla aj transfúznu stanicu v meste Kupiansk v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Podľa Zelenského „sú tam mŕtvi a zranení“ a „záchranári likvidujú požiar“. Informovali agentúra AFP a britská stanica BBC.
Ukrajinský prezident dodal: „Už len tento jeden vojnový zločin vypovedá o ruskej agresii všetko.“
K tomuto útoku došlo krátko po tom, ako Zelenskyj informoval, že ruské rakety zasiahli objekt ukrajinskej firmy Motor Sič – jednej z viacerých spoločností, ktoré ukrajinská vláda po invázii ruskej armády zrekvirovala.
Spoločnosť Motor Sič vyrábala motory pre rôzne vrtuľníky radu Mi, ktoré v minulosti kupovalo aj Rusko. Okrem toho vyrábala aj motory pre lietadlá IL, AN a iné. Zasiahnutý výrobný objekt Motor Sič sa nachádza neďaleko mesta Chmeľnyckyj na západnej Ukrajine, približne 300 kilometrov juhozápadne od Kyjeva.
Chmeľnycká oblasť je od línie frontu vzdialená stovky kilometrov. Na jej území sa nachádza aj významná ukrajinská letecká základňa. V posledných mesiacoch bola táto oblasť pravidelne terčom ruských útokov.
Ako uviedla stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ruské provojnové kanály na platforme Telegram tvrdia, že v Chmeľnyckom okrese bolo v sobotu napadnuté letisko Starokosťantyniv, ktoré bolo pred vojnou rozpútanou Ruskom zmodernizované podľa štandardov NATO. Na tomto letisku sa údajne nachádzajú bombardéry Su-24M schopné niesť britské rakety Storm Shadow – rakety s najdlhším doletom, ktoré používa ukrajinská armáda.
22:15 Ukrajina oznámila, že má v úmysle pokračovať v útokoch s použitím bezpilotných člnov po tom, ako v priebehu 24 hodín podnikla dva takéto údery proti ruským lodiam. Šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Vasyľ Maľuk v sobotu povedal, že akýkoľvek výbuch, ktorý zasiahne ruské lode alebo Krymský most, je „absolútne logický a efektívny krok. Navyše, takéto špeciálne operácie sa uskutočňujú v teritoriálnych vodách Ukrajiny a sú úplne legálne". Informuje o tom portál CNN.
Maľuk dodal, že ak Rusi chcú takéto explózie zastaviť, „majú len jednu možnosť, ako to urobiť, a to odísť z teritoriálnych vôd Ukrajiny a z našej pôdy".
22:03 Ruský raketový útok mieriaci na ukrajinské mesto v Záporoží zasiahol fabriku firmy Motor Sič, ktorá vyrába motory pre vojenské letectvo. Podľa agentúry AFP o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusi večer zaútočili na Ukrajinu raketami Kinžal a Kalibr, povedal. Na celom ukrajinskom území bol kvôli tomu vyhlásený letecký poplach, ktorý bol neskôr odvolaný.
Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že ruská armáda odpálila nadzvukové strely Kinžal z ruskej Tambovskej oblasti. Odpaly niektorých striel boli podľa ukrajinských vzdušných síl vykonané aj z územia Bieloruska, napísal vo svojej ruskojazyčnej verzii spravodajský server BBC News.
„Niektoré z rakiet boli zostrelené,“ dodal prezident a poďakoval pritom členom ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Ukrajina prevzala kontrolu nad výrobcom lietadlových a vrtuľníkových motorov Motor Sič a ďalšími štyrmi podnikmi „strategického významu“ v novembri minulého roka. Rozhodla tak na základe vojnového stavu. Ústredie firmy sa nachádza v Záporožskej oblasti, ktorá je čiastočne okupovaná ruskými silami.
Šéf oblastnej správy Jurij Malaško oznámil, že ruský útok zasiahol oblasť na okraji mesta Záporožie a vyvolal požiar.
21:35 Od začiatku otvorenej ruskej vojny proti Ukrajine Nemecko Kyjevu poskytlo finančnú pomoc v sume 1,55 miliardy dolárov. Významnú časť týchto financií pritom tvorili granty. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje tlačovú službu ukrajinského ministerstva financií.
„Finančná, vojenská a humanitárna podpora je mimoriadne dôležitá pri efektívnom odolávaní agresii. A Nemecko je jedným z lídrov v podpore nášho boja proti teroristickým činom Ruska," uviedol ukrajinský minister financií Serhij Marčenko počas stretnutia s novým nemeckým veľvyslancom na Ukrajine Martinom Jägerom.
21:20 Ruské rakety v sobotu zasiahli závod na výrobu leteckej techniky na západe Ukrajiny, informoval v pravidelnom večernom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Išlo o súčasť ďalšieho ruského raketového útoku, v dôsledku ktorého sa rozozneli varovné sirény na celom území Ukrajiny.
„Dnes došlo k novému ruskému raketovému útoku na našu krajinu. (Strelami) Kinžal, Kalibr. Zasiahli (závod) Motor Sič“ nachádzajúci sa v blízkosti mesta Chmeľnyckyj na západe Ukrajiny, približne 300 kilometrov juhozápadne od Kyjeva, uviedol Zelenskyj podľa agentúry AFP.
Strely Kinžal sú navrhnuté tak, aby mohli prekonať systémy protivzdušnej obrany, podľa sobotňajšieho vyjadrenia Zelenského sa však niektoré z nich podarilo zostreliť.
Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba pri tejto príležitosti opäť apeloval na západné krajiny, aby poskytli Kyjevu stíhačky typu F-16, aby Ukrajina dokázala „uzavrieť svoju oblohu“ pred ruskými útokmi, uvádza televízia Sky News.
Spoločnosť Motor Sič je ukrajinský výrobca motorov pre lietadlá a vrtuľníky, ako aj ďalších komponentov, s hlavným sídlom v meste Záporožie (ukr. Zaporižžia) na juhu krajiny. Ukrajinská vláda tento podnik po začiatku ruskej invázie zrekvírovala, podobne ako ďalšie strategicky významné firmy.
Podľa ukrajinského letectva bolo v sobotu večer na západnú časť Ukrajiny odpálených viacero hypersonických balistických rakiet Kinžal, a to zo západoruskej Tambovskej oblasti. Z Chmeľnyckej oblasti bolo následne hlásených viacero výbuchov. Ukrajinské letectvo zaznamenalo aj odpálenie strely aj z územia Bieloruska, informuje CNN.
Explózie boli v sobotu hlásené i zo Záporožskej oblasti, kde v dôsledku ruského raketového útoku došlo k požiaru v areáli na predmestí oblastnej metropoly Záporožie.
20:08 Na celom území Ukrajiny bol dnes večer vyhlásený letecký poplach kvôli ruským raketovým útokom. Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že ruská armáda odpálila nadzvukové strely Kinžal z ruskej Tambovskej oblasti. Odpaly niektorých striel boli podľa ukrajinských vzdušných síl vykonané aj z územia Bieloruska, informoval vo svojej ruskojazyčnej verzii spravodajský server BBC News.
Rakety mierili okrem iného na mesto Starokosťantiniv v Chmelnyckej oblasti, na Poltavskú, Žytomyrskú, Vinnyckú a Kyjevskú oblasť. V Záporoží bolo počuť výbuchy.
Sirény varujúce pred vzdušným úderom sa dnes večer rozozneli na celom území Ukrajiny, píše BBC a Ukrajinská pravda.
19:20 V dôsledku neustáleho bombardovania zo strany ruskej armády Kyjev z Doneckej oblasti na východe Ukrajiny nútene evakuuje 130 detí. Oznámilo to v sobotu ukrajinské ministerstvo pre reintegráciu. Deti evakuujú z obcí, ktoré sú blízko frontovej línie. Informuje o tom web Kyiv Independent.
Z päťkilometrovej nebezpečnej zóny v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny už evakuovali celkovo 1 718 ľudí, vrátane 228 detí. V 21 obciach oblasti nezostali nijakí ľudia, uviedlo ministerstvo pre reintegráciu. Rada obrany Charkioskej oblasti 17. júla prijala rezolúciu o povinnej evakuácii detí z deviatich obcí v regióne mesta Vovčansk.
18:14 Rusko v sobotu vyslalo stíhačku k americkému dronu letiacemu nad Čiernym morom, údajne preto, aby „zabránilo narušeniu ruskej štátnej hranice“. Vyhlásilo to v sobotu ministerstvo obrany v Moskve, informuje agentúra AFP. K americkému vojenskému dronu typu Reaper MQ-9 podľa ministerstva vzlietla ruská stíhačka Suchoj Su-30.
„Keď sa ruská stíhačka priblížila, cudzí prieskumný dron vykonal obrat o 180 stupňov, smerom preč od hraníc (Ruska),“ uviedol vo vyhlásení ruský rezort obrany.
Ruské lietadlo sa podľa neho potom bezpečne vrátilo na svoju základňu. K narušeniu hranice Ruskej federácie napokon nedošlo, uviedlo ministerstvo.
Agentúra AFP pripomína, že v posledných mesiacoch vzrástol na Čiernym a Baltským morom počet incidentov, pri ktorých sa dostávajú do kontaktu lietadlá Ruska a západných krajín, čo súvisí s pokračujúcou ruskou ofenzívou na Ukrajine. Ruské stoje pri takýchto incidentoch vzlietli napríklad k americkým strategickým bombardérom, ale aj k francúzskym, nemeckým, poľským či britským lietadlám.
V polovici marca havaroval nad Čiernym morom americký dron typu Reaper po tom, čo sa zrazil s ruskou stíhačkou, čo vyhrotilo napätie medzi Moskvou a Washingtonom.
17:00 Prezidentka SR Zuzana Čaputová povolila službu v ukrajinskej armáde dosiaľ deviatim Slovákom. Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.
„Od 24. februára 2022 do 2. augusta 2023 prezidentka SR vydala celkovo 35 rozhodnutí, z toho deväť povoľujúcich a 26 nepovoľujúcich výkon vojenskej služby v Ozbrojených silách Ukrajiny,“ spresnil Matej.
Službu v cudzích ozbrojených silách musí podľa zákona o brannej povinnosti povoliť prezident SR. Žiadosť sa podáva na okresnom úrade, vyjadriť sa k nej musia rezorty obrany, vnútra a zahraničných vecí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine vyzval „všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta“, aby prišli bojovať po boku Ukrajincov.
16:38 V saudskoarabskej Džidde sa začalo rokovanie diplomatov a vládnych poradcov asi štyroch desiatok krajín, ktorého cieľom je dohodnúť základné princípy ukončenia ruskej vojny na Ukrajine. Informoval o tom server televízie Al-Arábia. Po skončení rokovania, ktoré by malo byť dvojdňové a ktorého sa nezúčastňuje zástupca Ruska, pravdepodobne nebude záverečné vyhlásenie, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na svoj zdroj zo saudskoarabského ministerstva zahraničia. Podľa Rijádu je cieľom rozhovorov „výmena názorov a uhlov pohľadu“ na riešenie vojny na Ukrajine.
Podľa kancelárie ukrajinského prezidenta majú diplomati, experti a poradcovia hláv štátov v Džidde prerokovať desaťbodový mierový plán prezidenta Volodymyra Zelenského a dohodnúť termín, miesto a agendu mierového summitu, ktorý by sa podľa Zelenského mohol uskutočniť na jeseň. Dôležitým bodom mierového plánu je požiadavka na stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny.
Zelenskyj tento týždeň podľa serveru The Kyiv Independent uviedol, že schôdzka v Džidde je druhou fázou jeho trojfázového plánu. Prvá bola schôdzka zahraničných veľvyslancov koncom júna v Kodani, z ktorej tiež nebol verejný výstup, uviedla DPA. Treťou fázou má byť mierový summit.
Okrem západných krajín sa stretnutia v Džidde zúčastňujú napríklad tiež zástupcovia Indie alebo Brazílie, ktorí strán vojny na Ukrajine zaujímajú skôr neutrálny postoj. Účasť avizoval v piatok aj zástupca Číny, ktorá je dlhodobým partnerom Moskvy.
Rusko pozvanie nedostalo, Kremeľ ale k schôdzke povedal, že ju bude „sledovať“. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová tento týždeň obvinila západné mocnosti, že sa schôdzkou v Džidde snaží vytvoriť „protiruskú koalíciu“. Hlavným cieľom stretnutia je presvedčiť veľké krajiny rozvojového juhu k spoločnému postoju so Západom ohľadom riešenia konfliktu na Ukrajine.
16:17 Ukrajina zverejnila pobrežnú správu, ktorá uviedla, že vody šiestich ruských čiernomorských prístavov sú oblasťami vojenského ohrozenia. Správu v piatok zverejnila ukrajinská štátna inštitúcia Deržhidrohrafija, ktorá je zodpovedná za navigáciu v rámci exkluzívnej morskej ekonomickej zóny Ukrajiny v Čiernom mori a Azovskom mori. Správa konkretizuje, že označenie za oblasť vojenského ohrozenia sa týka ruských prístavov Anapa, Novorossijsk, Gelendžik, Tuapse, Soči a Tamaň a je založená na príkaze ukrajinského námorníctva zo 4. augusta. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.
Ruská federácia po tom, ako odstúpila od čiernomorskej obilnej dohody, oznámila, že od 20. júla bude považovať všetky lode smerujúce do ukrajinských morských prístavov za potenciálnych prepravcov vojenského nákladu. Ukrajina reagovala upozornením, že bude za prepravcov vojenských tovarov považovať všetky plavidlá smerujúce do ruských prístavov alebo prístavov na okupovaných územiach Ukrajiny.
15:06 Rusko vyhlásilo, že obsadilo obec Novoselivske v Luhanskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Kyjev z tejto oblasti najnovšie hlásil stupňujúce sa útoky, informuje TASR s odvolaním sa na správu agentúry AFP.
„V oblasti Kupianska bola v dôsledku kompetentných a profesionálnych krokov vojenských jednotiek západného velenia oslobodená obec Novoselivske,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany na platforme Telegram. Ako dodalo, „ofenzívne operácie a širokom fronte… zlepšili situáciu“ ruských síl.
Ukrajinská armáda ešte v piatok uviedla, že čelí rastúcemu počtu ruských útokov na východe krajiny. „Počet nepriateľských útokov vzrástol. Prebiehajú ťažké boje,“ uviedla na Telegrame námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.
Zámerom ruských vojakov je podľa nej pritiahnuť do tejto oblasti ukrajinské zdroje v čase, keď Kyjev vykonáva protiofenzívu v južnej časti krajiny, cituje AFP. „V sektore Kupianska si nepriateľ stanovil za cieľ opätovne získať územia, o ktoré prišiel vlani na jeseň,“ dodala Maľarová.
13:20 Za útokom dronom na ruský tanker v Kerčskom prielive je Ukrajina, informuje TASR podľa agentúry AFP, ktorá sa odvolala na zdroje z prostredia ukrajinských bezpečnostných služieb. Tanker zasiahol ukrajinský námorný dron v noci na sobotu približne 30 námorných míľ od Kerčského prielivu. V dôsledku toho bola dočasne zastavená doprava na strategickom Krymskom moste spájajúcom anektovaný polostrov Krym s Ruskom.
„V noci (na sobotu) Bezpečnostná služba Ukrajiny odpálila veľký ropný tanker SIG patriaci Ruskej federácii, ktorý prevážal palivo pre ruských vojakov,“ uviedol zdroj s tým, že „úspešná špeciálna operácia“, na ktorej sa podieľal námorný dron s výbušninami, prebehla v spolupráci s ukrajinským námorníctvom v ukrajinských teritoriálnych vodách.
Zdroj zároveň podľa AFP označil plavidlo za „jedno z najmocnejších ropných tankerov Ruskej federácie“. „Bol dobre naložený palivom, takže ‚ohňostroj‘ bolo vidieť zďaleka,“ dodal.

Denník The Moscow Times identifikoval plavidlo ako tanker SIG, na ktorý sa vzťahujú americké sankcie za dodávku leteckého paliva ruským silám v Sýrii, podporujúcim prezidenta Bašára Asada. Útok si podľa ruských zdrojov nevyžiadal žiadne obete na životoch ani únik paliva do mora.
Šéf SBU Vasyl Maluk v sobotu zároveň vyhlásil, že nedávne útoky na ruské lode a Krymský (Kerčský) most spájajúci okupovaný Krymský polostrov s Ruskom sú „legitímne“, píše agentúra DPA.
Maľuk na platforme Telegram napísal, že išlo o „absolútne logický a efektívny krok“ proti nepriateľovi. „Takéto špeciálne operácie sú vykonávané v ukrajinských teritoriálnych vodách a sú dokonale legitímne,“ uviedol riaditeľ SBU s tým, že Rusko musí „odísť z teritoriálnych vôd Ukrajiny i z našej krajiny“. „Čím skôr to urobia, tým lepšie bude pre nich. Pretože my nepriateľa v tejto vojne kompletne porazíme,“ upozornil Maľuk.
12:52 Za „ťažký úder“ pre ruskú čiernomorskú flotilu označilo v sobotu britské ministerstvo obrany piatkový útok na ruskú výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak. Plavidlo totiž zostalo pravdepodobne „ťažko poškodené“, uviedol rezort obrany v Londýne v príspevku na sociálnej sieti X, predtým Twitter, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.
Útok na túto ruskú loď na základni v prístave Novorossijsk bol vykonaný prostredníctvom námorného dronu naloženého 450 kilogramami výbušniny trinitrotoluén (TNT) a stojí za ním Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) a ukrajinské námorníctvo, uviedol v piatok pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z prostredia tajných služieb.
Snímky plavidla podľa Londýna poukazovali na to, že došlo k poškodeniu viacerých vodotesných oddelení, prípadne boli snahy posádky zmierniť škody na plavidle neúčinné.

Výsadková loď Olenegorskij Gorňak triedy Ropucha (Projekt 775) patrí do skupiny sovietskych lodí vyrobených v 70. rokoch minulého storočia. Na jej palube sa v čase útoku nachádzalo približne 100 členov posádky.
Loď je najväčším plavidlom ruského námorníctva, ktoré bolo od potopenia krížnika Moskva v apríli 2022 ťažko poškodené alebo zničené, upozornilo britské ministerstvo obrany.
Podľa oficiálnych vyhlásení Moskvy pri ukrajinskom útoku na Novorossijsk nedošlo k žiadnym škodám, píše DPA. Samotní ruskí vojenskí blogeri však o škodách písali a zverejnili i fotografie a videá poškodenej lode.
12:31 Drony údajne v piatok večer zhodili výbušniny na ruské mesto Kursk a poškodili dve administratívne budovy. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt. Podľa jeho slov explózie poškodili okná na oboch budovách. Nijaké obete však nehlásili. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent.
11:40 Putin zrejme nepoľaví v snahe pokračovať v ruskej invázii na Ukrajinu až do konca roku 2024, keď USA zvolia svojho budúceho prezidenta, domnievajú sa podľa stanice CNN vysoko postavení americkí a európski predstavitelia. Putin totiž podľa nich dúfa v porážku súčasného prezidenta Joea Bidena, ktorá by so sebou mohla niesť zníženie podpory USA Ukrajine. Ruský veľvyslanec v USA vyhlásil, že kroky Moskvy nemajú súvis s vnútrpolitickou situáciou v USA.

11:10 Litva ohlásila nový balík vojenskej pomoci Ukrajine, vrátane systémov protivzdušnej obrany NASAMS, systémov na obranu proti dronom a ďalšieho vybavenia. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie litovského ministerstva obrany.
Rezort obrany Litvy uviedol, že za posledných sedem mesiacov krajina Kyjevu dodala vrtuľníky Mi-8, protiletecké zbrane L-70 s muníciou a obrnené transportéry M113. Okrem toho Litva zohráva aktívnu rolu vo výcviku ukrajinskej armády, pri poskytovaní zdravotníckej starostlivosti a rehabilitácie.
10:05 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 620 ruských vojakov. Straty na životoch v radoch ruských ozbrojených síl od začiatku vojny sa tak zvýšili na 249 110, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Moskva podľa neho za uplynulý deň prišla aj o štyri tanky, dva obrnené bojové vozidlá pechoty a tridsaťdva delostreleckých systémov.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 232 tankov, 8 251 obrnených bojových vozidiel pechoty a 4 943 delostreleckých systémov.
9:40 Podľa zdrojov agentúry Interfax-Ukrajina a ukrajinskej redakcie BBC stojí za útokom na ruský tanker ukrajinská tajná služba SBU. Kyjev sa zatiaľ oficiálne k útoku nevyjadril.
V noci na dnes podnikla Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) spoločne s námorníctvom špeciálnu operáciu, pri ktorej odpálila tanker Ruskej federácie SIG prepravujúci palivo pre ruskú armádu, oznámili agentúre Interfax-Ukrajina zdroje z tajnej služby. Tie zároveň tvrdili, že akciu vykonali v ukrajinských teritoriálnych vodách. Podľa zdroja BBC ukrajinská tajná služba a námorníctvo použili námorný dron a 450 kilogramov TNT.
Ukrinform predtým uviedol, že zasiahnutý tanker SIG údajne dodával letecké palivo z Ruskom anektovaného polostrova Krym do Sýrie, za čo bol zaradený na sankčné zoznamy USA. Nejde o civilné plavidlo, takže spadá pod zákaz ukrajinského ministerstva obrany ohľadom prepravy vojenského nákladu, píše ukrajinská tlačová agentúra. Tanker podľa nej v oblasti kotvil po priplávaní z Turecka.
Ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na ruské úrady píše, že tanker napadla ukrajinská strana a utrpel trhlinu v oblasti strojovne. K úniku paliva nedošlo, plavidlo je na hladine, uvádza táto agentúra. K tankeru podľa nej priplávali dva remorkéry, ktoré sa do oblasti presunuli z ruského čiernomorského prístavu Novorossijsk. O poškodení lode informuje tiež ruská agentúra Interfax, podľa ktorej bolo na palube 11 ľudí a nikto nebol zranený.
Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.
8:30 Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok zákon, ktorý vyžaduje, aby školáci vykonávali „spoločensky prospešnú prácu“. Informovala o tom agentúra DPA, od ktorej TASR správu prevzala. Zákon zverejnený na webovej stránke vlády stanovuje, že žiaci by sa mali zúčastňovať na verejnoprospešných aktivitách podľa svojho veku a naučiť sa usilovnosti, tímovej spolupráci a úcte k práci.
Predsedníčka príslušnej parlamentnej komisie Oľga Kazakovová v máji navrhla pre školákov povinné práce ako sadenie stromov či skvalitňovanie školských priestorov. V júli v rozhovore pre ruské štátne médiá vyhlásila, že žiaci a školy by mohli pomáhať aj s „vlasteneckými činmi“.
Rusko vedie od februára minulého roka vojnu proti susednej Ukrajine a snaží sa vykompenzovať vysoký počet obetí vlasteneckými náborovými akciami, píše DPA.
V tomto kontexte hovorí najnovšia legislatívna zmena o zavedení školského predmetu s názvom „Základy národnej bezpečnosti a obrany“, a to od 1. septembra 2024. Podľa ruských médií budú na týchto hodinách učiť deti o vojenskej službe a civilnej obrane v teórii a praxi. Dievčatá sa budú učiť aj o základoch prvej pomoci.
7:24 V saudskoarabskej Džidde sa v sobotu stretnú zástupcovia zhruba štyroch desiatok krajín, aby rokovali o základných princípoch mierového plánu pre Ukrajinu. Rusko, ktoré na svojho suseda vlani vo februári vojensky zaútočilo, pozvané nebolo. Oficiálnym cieľom dvojdňovej konferencie je okrem iného zapojenie krajín „globálneho juhu“ do rozhovorov s Kyjevom. Účasť potvrdili napríklad zástupcovia Číny, ktorá sa profiluje ako významný partner Moskvy, a tiež Indie, ktorá k vojne na Ukrajine zachováva neutrálny postoj.
Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tento týždeň uviedla, že diplomati, experti a poradcovia hláv štátov sa cez víkend stretnú, aby prerokovali Zelenského desaťbodový mierový plán pre Ukrajinu a dohodli sa na termíne, mieste konania a agende mierového summitu. Podľa Zelenského by sa vrcholná schôdzka mohla uskutočniť na jeseň.
5:00 Blízko Krymského mosta, ktorý spája anektovaný Krymský polostrov s pevninským Ruskom, sa ozvala najmenej jedna explózia a bola tu prerušená prevádzka, uviedol ruskojazyčný web BBC. Agentúra Ukrinform napísala, že pri Kerčskom prielive medzi Krymom a Ruskom námorný dron zrejme zasiahol tanker plaviaci sa pod ruskou vlajkou. Stroj je poškodený a nemôže samostatne ďalej plávať. Na palube tankera bolo podľa záchranárov 11 ľudí, nedošlo k žiadnym obetiam.
Tak BBC, ako aj Ukrinform sa vo svojom spravodajstve opierajú predovšetkým o správy na sociálnych sieťach. Tanker SIG podľa nich pravdepodobne zasiahol námorný dron. Podľa doterajších informácií nebol nikto na palube lode zranený, ale tanker bol čiastočne zatopený, a to vrátane strojovne.
Agentúra TASS napísala, že na miesto smeruje skupina záchranárov, ktorí sa do oblasti presúvajú z ruského čiernomorského prístavu Novorossijsk, kde Ukrajina podľa svojho vyhlásenia v noci na piatok zasiahla ruskú výsadkovú loď triedy 775 Olenegorskij Gorňak. Záchranári posúdia, či je možné loď odtiahnuť alebo nie, na mieste sú už dva remorkéry.
Ukrinform tvrdí, že tanker SIG dodával letecké palivo z Krymu do Sýrie, za čo bol zaradený na sankčné zoznamy USA. Proruské úrady na Kryme, ktorý Moskva nelegálne anektovala v roku 2014, uviedli, že Krymský most zasiahnutý nebol. Bola však vyhlásená hrozba útoku a most dočasne uzavreli pre dopravu.
Po útoku ukrajinského námorného dronu na loď ruskej čiernomorskej flotily Olenegorskij Gorňak sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Bezpečnostnej službe Ukrajiny (SBU) za jej prácu. SBU vrátila úder ruskému agresorovi, poznamenal Zelenskyj podľa agentúry DPA v piatok vo svojom tradičnom nočnom príhovore na sociálnej sieti Telegram.
„To čo prinesieš na svet, sa ti nakoniec vráti,“ dodal. Predtým zdieľal video s úspešným útokom, ktorý uskutočnil námorný dron naložený 450 kilogramami TNT.

Zelenskyj pripomenul aj význam ukrajinského vývozu obilia a uviedol, že Rusku sa nepodarí vyvolať globálnu potravinovú krízu alebo ďalší prudký nárast cien.
Zdôraznil tiež význam rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine, ktoré sa budú konať v sobotu v Saudskej Arábii. „Potravinová bezpečnosť miliónov ľudí v Afrike, Ázii a ďalších častiach sveta závisí od toho, ako rýchlo dokáže svet implementovať "mierový vzorec“," uviedol Zelenskyj. Jadrom Zelenského receptu na mier je požiadavka, aby sa ruskí vojaci stiahli z Ukrajiny.