VIDEO: Ukrajinský dron zasiahol ruský tanker a uzavrel most na Krym

Ukrajinský námorný dron zasiahol v noci dnes ruský tanker SIG v blízkosti Kerčského prielivu medzi Krymom a Ruskom. Stroj je poškodený a podľa niektorých zdrojov nemôže samostatne ďalej plávať.

05.08.2023 11:27
Krym, Ukrajina Foto: ,
Výbuch palivového skladu na Kryme 19. júla.
debata (42)

Informovali o tom napríklad agentúry Ukrinform a TASS. Podľa zdrojov Interfax-Ukrajina a ukrajinskej redakcie BBC stojí za útokom ukrajinská tajná služba SBU, ktorá použil námorný dron a 450 kilogramov TNT.

Ukrajinský námorný dron zaútočil na ruský tanker
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinské ministerstvo obrany zverejnilo na sociálnej sieti Facebook video, ktoré vraj zachytá útok dronu. SIG nie je civilné plavidlo, takže spadá pod zákaz ukrajinského ministerstva obrany ohľadom prepravy vojenského nákladu. Tanker v oblasti kotvil po priplávaní z Turecka.

Ruská štátna agentúra TASS uviedla, že k tankeru došli dva remorkéry. O poškodení lode informuje aj ruská agentúra Interfax, podľa ktorej bolo na palube 11 ľudí a nikto nebol zranený. Krymský most nebol poškodený, ale na niekoľko hodín ho uzavreli.

známka, Ukrajina Čítajte viac Ukrajinci ukázali ako stíhačky F-16 likvidujú Kremeľ

Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. Agentúra Reuters poznamenala, že Spojené štáty uvalili sankcie na tento tanker a jeho majiteľa – petrohradskú spoločnosť Transpetročart – v roku 2019 za zásobovanie ruských síl v Sýrii leteckým palivom.

Na sociálnych sieťach sa objavili ukazujúce poškodenie plavidla, ktoré bolo sčasti zatopené, a to vrátane strojovne.

Moskva, drony Čítajte viac Akými dronmi útočia Ukrajinci na Moskvu? Identifikovali niekoľko typov

Podľa twitterového účtu Christiaana Trieberta z New York Times sa podarilo ukrajinskej strane zachytiť komunikáciu posádky plavidla. "Naša strojovňa je zaplavená. Nevyžaduje sa evakuácia. Čakáme, kým nám cedenie povie, čo máme robiť. Pravdepodobne budeme musieť do opravovne,“ uviedla posádka.

© Autorské práva vyhradené

42 debata chyba
Viac na túto tému: #drony #vojna na Ukrajine