Lesné požiare sužujú časti Sardínie, blížia sa aj k turistickým letoviskám

Stovky ľudí museli byť v nedeľu evakuované na severovýchode Sardínie kvôli lesným požiarom, ktoré sa tam rýchlo šíria kvôli silnému vetru. Lesy horia na tomto talianskom ostrove aj neďaleko turistických letovísk na juhu, informoval server televízie SkyTG24. S lesnými požiarmi bojujú aj na juhu Španielska a v centrálnej a južnej časti Portugalska.

06.08.2023 21:49
Portugalsko, lesné požiare, oheň Foto: ,
Muž sa snaží uhasiť lesný požiar v portugalskej obci Ourém 5. augusta 2023.
debata

Asi šesťsto ľudí museli dnes evakuovať na severovýchodnom pobreží Sardínie pri obci Posada, kde požiar lesa vypukol okolo druhej hodiny popoludní a kvôli vetru sa rýchlo rozšíril. Bojujú s ním desiatky hasičov s niekoľkými hasiacimi lietadlami.

Lesy horia aj na juhu Sardínie neďaleko obľúbenej pláže Poetto v meste Cagliari a tiež na juhovýchode pri letovisku Porto Corallo a v oblasti Feraxi, kde boli podľa talianskej televízie evakuovaní aj turisti.

Celkovo evidujú teraz na Sardínii asi štyri desiatky požiarov, z toho 12 je väčších rozmerov.

manželia, pár, reklamácia, cestovka Čítajte viac Prerušila vám dovolenku prírodná katastrofa? Kedy vám cestovka musí vrátiť peniaze alebo dať zľavu z ceny zájazdu?

V Španielsku sa podarilo uhasiť lesný požiar v Katalánsku v oblasti Girony neďaleko hraníc s Francúzskom, kde plamene zničili na 600 hektárov. Dnes dostali hasiči pod kontrolu tiež požiar v provincii Huelva v juhošpanielskej Andalúzii. Dnes sa ale rozhoreli lesy v provincii Cádiz na juhu krajiny, kde je v plameňoch borový les parku Las Canteras pri meste Puerto Real. To leží blízko mesta Cádiz a ide tiež o turisticky obľúbenú oblasť.

K šíreniu požiarov prispieva sucho a vysoké teploty, v pondelok Španielsko čaká ďalšia vlna horúčav, teploty majú na juhu presahovať opäť 40 stupňov Celzia. Vysoké teploty okolo 40 stupňov budú ďalej sužovať tiež juh Portugalska, kde sa dnes rozhorel nový lesný požiar pri obci Odemira. Od piatka bojujú hasiči s rozsiahlym požiarom pri meste Castelo Branco v centrálnej časti Portugalska, kde v sobotu úrady požiadali o pomoc susedné Španielsko. V tejto oblasti sa už dnes situácia zlepšila, stále tam ale zostávajú stovky hasičov.

Slovinsko počasie záplavy povodne Čítajte viac V Slovinsku sa po silných dažďoch pretrhla hrádza, evakuovali stovky ľudí
debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Španielsko #Portugalsko #Sardínia #lesné požiare