Zelenskyj si skúsil pilotovať F-16. Zostrelil aj bombardér Tu-95

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v nedeľu vyskúšal, ako sa pilotuje americké lietadlo F-16. Nesedel však vo vnútri tejto stíhačky, ale v špeciálnom kresle leteckého simulátora, ktorý Ukrajine poskytla Česká republika. Informovala o tom na svojej stránke ukrajinská prezidentská kancelária.

07.08.2023 01:30
Volodymyr Zelenskyj, F-16, simulátor Foto:
Volodymyr Zelenskyj skúša pilotovať stíhačku F-16 na simulátore.
debata (134)

Simulátor si Zelenskyj vyskúšal na nemenovanej leteckej základni na Ukrajine pri príležitosti sviatku letectva ukrajinskej armády, ktorý pripadá na prvú sobotu v auguste. Pri návšteve základne si pozrel leteckú techniku, posadil sa do kokpitu lietadla a dostal tiež ako darček bundu pilotov s nápisom F-16.

Ukrajinci presadnú do stíhačiek F-16. Čo musia zvládnuť na boj s Rusmi?
Video

„Na tomto simulátore ukrajinská armáda v súčasnosti skúša schopnosť modernej technológie. Volodymyr Zelenskyj si to tiež vyskúšal a zasiahol jeden z virtuálnych cieľov – Tu-95,“ napísala ukrajinská prezidentská kancelária. Bombardéry Tu-95 používa ruské letectvo pri niektorých zo svojich početných vzdušných útokov na Ukrajinu.

Bojový let: ukrajinský pilot v stíhačke MiG-29
Video

Ukrajina sa usiluje o stíhačky F-16, ale žiadny zo západných štátov jej zatiaľ ich dodávky nesľúbil. Viaceré krajiny už ale Kyjevu ponúkli, že pomôžu s výcvikom ukrajinských letcov. Začať by sa mal tento mesiac v Dánsku, neskôr má v Rumunsku vzniknúť výcvikové stredisko. Dohodol sa na tom ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov s krajinami NATO na júlovom summite vo Vilniuse.

134 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #F-16 #Volodymyr Zelenskyj