Upevnili sme konsenzus o Ukrajine, hodnotí Čína samit. Borrell: Posilňujeme vzťahy medzi EÚ a Pekingom

Čína uviedla, že rozhovory o mierovom pláne pre Ukrajinu, ktoré sa skončili v nedeľu v saudskoarabskej Džidde, prispeli k "upevneniu medzinárodného konsenzu". Nemecko dnes rozhovory označilo za úspešné a zdôraznilo práve význam čínskej účasti. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Kyjeva, západných krajín, Číny, Turecka, Brazílie či Indie a tiež EÚ. Na rokovanie naopak nebolo pozvané Rusko, ktoré svojím vpádom na Ukrajinu vlani vo februári vojnu rozpútalo.

07.08.2023 15:02
Zelenskyj Foto:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nastupuje do auta po prílete na letisko v Džidde v Saudskej Arábii, kde sa koná summit Ligy arabských štátov. 19. máj 2023.
debata (95)

Čínsky vyslanec pre euroázijské záležitosti Li Chuej „bol v intenzívnom kontakte so všetkými stranami ohľadom politického urovnania ukrajinskej krízy… vypočul si názory a návrhy všetkých strán a ďalej upevňoval medzinárodný konsenzus“, uviedlo dnes podľa agentúry Reuters čínske ministerstvo zahraničia v písomnom vyhlásení.

Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?
Video
Ako vníma Japonsko medzinárodné dianie a prečo zvyšuje obranný rozpočet? Pravda navštívila Tokio. / Zdroj: Pravda, JSDF, NATO.

Hovorca nemeckej vlády dnes podľa agentúry Reuters povedal, že Berlín považuje mierové rozhovory v Džidde za úspešné stretnutie, pretože ukázalo ochotu medzinárodného spoločenstva pracovať na ukončení vojny. Dôležité podľa neho je, že sa ho zúčastnila Čína a že na ňom zohrala svoju úlohu. „Nemecko sa bude tiež naďalej aktívne angažovať, vrátane tohto procesu,“ povedal hovorca na pravidelnej tlačovej konferencii v Berlíne.

Rusko Čína Putin Si Ťin-pching Čítajte aj Vyzýva na mier a tajne podporuje Rusko? Colníci dokazujú pravdepodobnú vojenskú pomoc Číny

Čína podporuje myšlienku zorganizovať ďalšie kolo rozhovorov zameraných na ukončenie vojny na Ukrajine. Ako referuje web news.sky.com s odvolaním sa na Wall Street Journal, väčšina z krajín, ktoré sa zúčastnili na víkendovom druhom samite v saudskoarabskej Džidde, vrátane Číny, súhlasila, že „v blízkej budúcnosti sa opäť stretnú“.

Cieľom dvojdňového rokovania v Džidde bolo podľa tlačových agentúr presvedčiť veľké krajiny rozvojového juhu k zhode so Západom strán riešenia rusko-ukrajinského konfliktu. Peking zdôraznil, že územná celistvosť Ukrajiny musí byť rešpektovaná, no zároveň neodsúdil inváziu, zdržal sa hlasovania Organizácie Spojených národov (OSN) o vojne a kritizoval západné sankcie. Hoci agresiu väčšinou odsúdili, nezaviedli napríklad na Rusko sankcie. Účasť Číny na akcii bola vnímaná ako veľmi významná, pretože Peking sa profiluje ako dôležitý partner Moskvy.

Muhammad bin Salmán, zelenskyj Čítajte aj Saudská Arábia na summite v Džidde predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Schôdzka diplomatov a vládnych poradcov štyroch desiatok krajín sa skončila bez konkrétnej dohody, len záväzkom, že krajiny budú pokračovať v medzinárodných konzultáciách s cieľom dosiahnuť mier, oznámila saudskoarabská agentúra SPA.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová dnes uviedla, že žiadny z desiatich bodov Zelenského plánu nie je zameraný na nájdenie diplomatického riešenia krízy a označila ich za „nezmyselné ultimátum Rusku“, ktorého cieľom je predlžovanie nepriateľských akcií. Presadzovaním Zelenského plánu sa „kyjevský režim a Západ“ podľa Zacharovovej snažia „znižovať vysokú hodnotu mierových návrhov iných krajín“.

Borrell hovoril so šéfom čínskej diplomacie o posilňovaní vzájomných vzťahov

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v nedeľu prostredníctvom telefónu hovoril s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im. Vyhlásil, že obe strany majú záujem na posilnení vzťahov medzi EÚ a Čínou. TASR správu prevzala z pondelkovej správy agentúry Reuters.

„Diskutovali sme o nadchádzajúcom strategickom dialógu v Pekingu v rámci prípravy na summit EÚ-Čína,“ uviedol Borrell v príspevku na sociálnej Twitter.

NATO Čítajte aj NATO vyčíta Číne nátlakovú politiku, aliancia tým rozčúlila Peking

Takisto s Wang Im hovorili aj o situácii v západoafrickom štáte Niger, kde došlo nedávno k vojenskému prevratu, ako aj o stretnutí predstaviteľov v saudskoarabskej Džidde. To zorganizovala Saudská Arábia s cieľom nájsť „politické a diplomatické“ cesty k ukončeniu vojny na Ukrajine.

95 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #Turecko #mierový summit #vojna na Ukrajine