Situácia v zaplavenom Slovinsku sa upokojuje, tisíce ľudí sú bez pitnej vody

Situácia v Slovinsku sužovanom povodňami sa pozvoľna upokojuje, začína upratovanie zatopených území a sčítanie škôd. K trom vrtuľníkom zo zahraničia, ktoré už v pondelok pomáhali nad ohrozenými oblasťami, pribudnú ešte ukrajinský, španielsky a dva rakúske. Tisíce ľudí sú bez pitnej vody, na viacerých miestach prasklo vodovodné potrubie. Ťažkosti robia aj výpadky elektrického prúdu, informoval spravodajský server 24ur.

08.08.2023 07:03 , aktualizované: 09:20
Slovinsko počasie záplavy povodne Foto:
Zaplavená oblasť v slovinskom meste Črna na Koroškem 6. augusta 2023.
debata

Noc sa v Slovinsku zaobišla bez výdatných zrážok, ráno bolo chladno a lokálne prehánky by popoludní mali zasiahnuť len sever krajiny, predpovedá podľa slovinskej agentúry STA Agentúra životného prostredia Slovinska. Prietok úplnej väčšiny riek bude podľa posledných údajov klesať. V celej krajine však naďalej hrozia zosuvy pôdy.

Slovinský premiér Robert Golob spomenul možnosť výstavby náhradného ubytovania v najhoršie postihnutých oblastiach. Povodne podľa neho postihli 147 obcí. „Obec by poskytla pozemky, vybavila ich inžinierskymi sieťami a následne by štát postavil zariadenie pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou,“ uviedol Golob. Štát by postavil panelové domy, podobne ako pri rekonštrukcii po zemetrasení v bývalej Juhoslávii, napísal server 24ur.

Ničivé povodne v Slovinsku

Dve tretiny územia Slovinska postihli prívalové povodne a krajina čelí najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách. Vyžiadali si aj niekoľko ľudských životov. (August 2023)

Fotogaléria
Zaplavená oblasť v slovinskom meste Črna na...
Zaplavené ulice v meste Ravne na Koroškem na...
+7Zničený most v zaplavenej oblasti slovinskej...

Vláda už v sobotu podľa premiéra Goloba previedla prvých desať miliónov eur pomoci na Červený kríž a Charitu. Tohtoročný 14. august vyhlásil Golob dňom solidarity, keď majú ľudia pomáhať svojim susedom a priateľom, bude pravdepodobne tiež dňom voľna.

V pondelok vznikla špeciálna online aplikácia Poplave 2023, kde môžu ľudia ponúkať pomoc, ako materiálnu, tak fyzickú. K dnešnej 8:30 už pomoc ponúklo vyše 10 000 ľudí.

V poškodených osadách, dedinách a mestách sa pomaly darí obnovovať prívod elektriny, ale obyvateľov ďalej ohrozujú zosuvy pôdy. Jedno z najnebezpeč­nejších miest je v osade Koroška Bela na severozápade Slovinska, zosuv ohrozuje 2 000 ľudí. V Mežici na severe Slovinska bolo zničených všetkých osem mostov, pomoc popri dobrovoľníkoch ponúkol aj súkromný podnikateľ, ktorý má 20 bagrov. V obci Črna na Koroškom pomáha slovinská armáda, na 200 hasičov z iných krajov a 20 horských záchranárov, píše server 24ur.

Pobaltské štáty postihli silné búrky

Veľké búrky sprevádzané mimoriadne silným vetrom a dažďom postihli oblasť Baltského mora a viedli ku komplikáciám v leteckej i námornej doprave.

V Estónsku, Lotyšsku a Litve zaznamenali silný nárazový vietor i búrky s krúpami. Vo všetkých troch pobaltských štátoch došlo aj k poškodeniu budov a vozidiel. Vietor tam vyvracal stromy, v dôsledku čoho prišla v meste Zagare na severe Litvy o život jedna žena, uviedol litovský rozhlas s odvolaním sa na tamojšie záchranné zložky.

V Estónsku a Lotyšsku zostali podľa informácií médií v dôsledku nepriaznivého počasia bez dodávok elektriny tisícky domácností.

Tamojší farmári v období začiatku žatvy už poukázali na značné škody na úrode, píše DPA.

Počasie na týždeň: Teploty sa postupne zdvihnú, ale horúčavy sú v nedohľadne
Video
Zdroj: TV Pravda

Dva životy si vyžiadalo nepriaznivé počasie v USA

Najmenej dva životy si v pondelok vyžiadalo nepriaznivé počasie v Spojených štátoch. Takmer milión ľudí je bez elektriny, letecké spoločnosti zrušili vyše 2 500 letov, uviedli server spravodajskej televízie NBC News a agentúra AP.

Slovinsko počasie záplavy povodne Čítajte viac Situácia v Slovinsku sa nezlepšuje. Stúpol počet obetí povodní, hrozia zosuvy pôdy

Búrlivé počasie zasiahlo široký pás USA od južanskej Alabamy až po štát New York na severovýchode krajiny. Vo viacerých oblastiach platilo varovanie pred tornádmi, ktoré sa v jednej chvíli vzťahovalo na viac ako 30 miliónov Američanov.

O život prišiel 15-ročný chlapec, keď na neho v Južnej Karolíne spadol strom, a tiež dvadsaťosemročný muž, ktorého v Alabame zasiahol blesk.

Na mnohých miestach sú popadané stromy, poškodené domy či autá.

V dôsledku búrok bolo doteraz zrušených 2 600 letov, ďalších takmer 7 900 nabralo meškanie. Najviac ľudí bez elektriny sa ocitlo v Severnej Karolíne (255 000), Pensylvánii (170 000) a Georgii (148 000).

debata chyba