„Je to prvá takáto učebnica po rozpade Sovietskeho zväzu,“ povedal Medinskij, ktorý tak nechtiac pripomenul, že Rusko si dalo záležať na „nových“ dejepisných knihách pre školákov 32 rokov po zániku ZSSR. V nových učebniciach úplne prepracovali a prepísali časti venované 70., 80. a 90. rokom minulého storočia a obdobiu od roku 2000. Pribudli taktiež časti o vojne na Ukrajine, v ktorých sa, samozrejme, píše o „špeciálnej vojenskej operácii“. Nechýbajú napríklad obľúbené „ságy“ o nacistoch na Ukrajine, biologických laboratóriách či o tom, ako chce celý svet zničiť mierumilovné Rusko.
Ešte na začiatku 21. storočia ruské učebnice dejepisu zdôrazňovali, že „studená vojna je za nami“ a budúcnosť má byť založená na „dobrých susedských vzťahoch s USA a Západom“. Nové učebnice však tvrdia, že „posilnenie“ Ruska na začiatku tohto storočia nevyhovovalo Spojeným štátom. Autori do kníh pre školákov zakotvili názory Kremľa o tom, že Západ chce dlhodobo destabilizovať Rusko.
Čítajte aj Už žiadna špeciálna vojenská operácia. Putin vyslovene hovorí o vojne„Najprv to malo byť po obvode hraníc Ruska. Z tohto dôvodu bola v bývalých republikách ZSSR priamo sponzorovaná rusofóbia. Potom, podľa plánu, zapojili Rusko do série konfliktov a ‚farebných revolúcií‘, rozkolísali ruskú ekonomiku a usilovali sa o zmenu moci, aby mohli kontrolovať Rusko. Konečný cieľ nie je nijak zvlášť skrytý – chcú rozštvrtiť Rusko a kontrolovať jeho zdroje,“ píše sa v učebniciach.
V súvislosti s Ukrajinou si ruskí žiaci „pochutnajú“ na nových poznatkoch o tom, ako „niekoľko generácií na Ukrajine, počnúc 90. rokmi, bolo na neonacistických myšlienkach vychovaných v nepriateľstve voči Rusku“. „Dnes je každý disent na Ukrajine tvrdo prenasledovaný, opozícia je zakázaná a všetko ruské je vyhlásené za nepriateľa,“ tvrdia učebnice. Autori poukazujú na „totálne búranie pamiatok súvisiacich so ZSSR a zničenie všetkého, čo súvisí s Ruskom“, pričom nezávislosť Ukrajiny v tom istom odseku sa nazýva „takzvaná“.
Účel ruskej vojny proti Ukrajine sa v učebnici zdôvodňuje ako „ochrana Donbasu a preventívna bezpečnosť Ruska“. Kniha tiež uvádza, že „Západ zasypal ukrajinský režim peniazmi a zbraňami“ a „zaviedol nezákonné sankcie voči Rusku“. V kapitole „Rusko je krajina hrdinov“ sa píše, že „obyvatelia Donbasu sú označovaní za teroristov, pretože chceli zostať Rusmi“.
Hrdinská ruská armáda podľa učebníc dejepisu musí bojovať s ukrajinskými ozbrojenými silami vybavenými zbraňami NATO, zahraničnými žoldniermi a inštruktormi. Pri opise taktiky NATO autori učebnice poznamenávajú, že „ukrajinské ozbrojené sily si spravili bojové pozície vo vnútri obytných štvrtí a zabránili miestnym obyvateľom opustiť ich“, pričom použili „vlastných občanov ako ľudské štíty“. Na záver tohto opisu autori učebnice apelujú na stredoškolákov takto: „Urobte si vlastné závery z ‚novej vojenskej taktiky Ukrajiny‘.“
Čítajte aj „Ukrajina je neonacistický štát“, budú sa učiť ruskí stredoškoláci z novej učebniceSamostatne sa učebnice venujú falošným správam v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Autori vyzývajú školákov, aby „boli v strehu“, pretože Západ produkuje množstvo zinscenovaných videí, falošných fotografií a správ.
Učebnice taktiež apelujú na budúcu pracovnú silu Ruska, že po odchode zahraničných spoločností sa otvárajú nové možnosti a z najrozľahlejšej krajiny sveta môže byť čoskoro raj na Zemi. „Sú tu fantastické príležitosti pre kariéru v biznise a vlastné startupy. Nepremeškajte túto šancu. Dnes je Rusko skutočne krajinou príležitostí,“ uvádzajú autori nových učebníc dejepisu pre ruských školákov.
Čítajte aj Čo si Putin naozaj myslí o vojne? Pred domácimi priznáva, že mu ide o nové územia, tvrdí ruský politik